BI

Make your Business more Intelligence

7 listopada, 2016 0
Podziel się:

O potrzebie Business Intelligence w firmie, czyli jakie myśli mogą dręczyć CIO…

“Toniemy. Czy to już Big Data?”

Toniemy w danych. Jest ich coraz więcej. Każdego dnia systemy dziedzinowe gromadzą kolejne zbiory danych. Przetwarzanie ich wszystkich staje się coraz to cięższe, kosztowne, czasochłonne. Biznes potrzebuje szybkiej informacji. To przecież z danych buduje się informację, która przez właściwą interpretację staje się wiedzą gotową do podejmowania decyzji. Rodzi się potrzeba systemu przetwarzania danych, gotowego wyjść naprzeciw oczekiwaniom.

BI piramida DIKW - Make your Business more Intelligence

„Nie mamy integracji, zbyt dużo czasu tracimy na przygotowanie analiz”

Z życia wzięte: firma jako grupa spółek, kilkanaście systemów SAP, krążące po oddziałach pliki Excelowe będące nie raz źródłem raportowania. Firma potrzebuje całościowego spojrzenia na biznes. Potrzebuje integracji. Wybiera rozwiązanie klasy Business Intelligence in-memory – QlikView. Nie decyduje się jednak na budowanie hurtowni danych. Pierwszym wdrożeniowym wyzwaniem okazuje się integracja na poziomie słowników. W wielu źródłach pojawiają się ci sami kontrahenci ale z różnymi identyfikatorami, czasami z inną nazwą. Narzędzie wraz z konektorem SAP pozwala pobrać dane w jedno miejsce,  złączyć je w logiczny model, ujednolicić wymiary. W nocy następuje przeładowanie danych. Każdego kolejnego dnia użytkownicy mogą poprzez przeglądarkę podjąć interaktywną analizę obejmującą cały obszar biznesowy. Czas poświęcony na przygotowanie integracji zwrócił się niezwykle szybko, szczególnie dzięki zautomatyzowaniu procesów.

BI schemat - Make your Business more Intelligence

„Za mało wiedzy czerpiemy z obecnego raportowania”

Firmy z roku na rok wydają więcej na systemy analizy danych. Według raportu firmy Technavio rynek systemów BI będzie rósł w skali 10% rocznie do roku 2020. Co skłania firmy do wdrożenia takich systemów? Przede wszystkim integracja obszarów analitycznych, dynamiczna analiza, interakcja z danymi, bieżąca kontrola kluczowych wskaźników KPI na pulpitach managerskich tzw. „dashboardach”. To się przekłada na lepszy obraz sytuacji w firmie.

„Co wybrać? Ile to kosztuje?”

Wdrożenie rozwiązania Business Intelligence to inwestycja. Rodzą się zatem pytania. Które rozwiązanie jest najlepsze? Które najbardziej będzie pasowało do naszych potrzeb analizy? Jak szybko jesteśmy w stanie wdrożyć nowy produkt? Ile to będzie kosztować? Czy potrzebujemy dodatkowych zasobów kadrowych, czy lepiej powierzyć usługę utrzymaniową firmie zewnętrznej? Czy system jest pisany w nowych technologiach, pod urządzenia mobilne, przeglądarkę? Czy w naszej ocenie jest „user-friendly”?

Kluczowi dostawcy w tym zakresie to:

 • Microsoft
 • IBM
 • SAP
 • SAS Institute

Inni dostawcy: Actuate, Alteryx, Board International, Brist, Datawatch, GoodData, Infor, Information Builders, Logi Analytics, MicroStrategy, Panorama Software, Pentaho, Prognoz, Pyramid Analytics, Qlik, Salient Management Company, Tableau, Targit, Tibco Software i Yellowfin.

Efekt inwestycji w system klasy BI relatywnie szybko da się odczuć osobom przygotowującym analizy i samym managerom. Jak wspomniałem na przykładzie powyższej firmy, często nie jest koniecznym inwestowanie w hurtownię danych. Jednak czasami okazuje się to niezbędne. Wybór dobrego systemu będzie wypadkową właściwej analizy naszych wymagań.

 

Kategorie: BI
Jacek Harazin
Autor: Jacek Harazin
Specjalista w zakresie narzędzi platformy Qlik. Od 2010 roku nieodłącznie związany z wdrożeniami systemów klasy Business Intelligence. Absolwent kierunku Informatyka ekonomiczna oraz podyplomowo Controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Prowadzi blog dla developerów i designerów QlikView i Qlik Sense: www.qlikblog.pl. Prywatnie pasjonat gry na cajonie oraz wierny kibic Borussi Dortmund.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz