Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Pod koniec 2021 roku Microsoft wydał nową aplikację o lekko enigmatycznej nazwie – Viva. Jak wiemy, w ostatnich latach obserwujemy szybki wzrost pracy hybrydowej. Na początku priorytetem stało się zapewnienie wzajemnego połączenia między pracownikami dla lepszej współpracy i integracji w zespołach tak, aby pracując ze swoich domów, nie odczuwali oni spadku integralności ze współpracownikami, jak i cała firmą. Wszystkie te rzeczy stanowiły dla wielu organizacji nowe wyzwania dla lepszego rozwoju.

Microsoft Viva to odpowiedź na powyższe potrzeby. Platforma jest cały czas rozwijana. Myślę, że to dopiero początek tego, co będzie oferować w przyszłości.

Cztery moduły Microsoft Viva

Viva jest podzielona na cztery moduły, opisane pokrótce niżej.

Viva Connections: Culture and communications. Jest to nowe, dodatkowe narzędzie dla SharePoint Online, Teams, Yammer lub Stream, które łączy najważniejsze wiadomości, konwersacje i zasoby dla użytkownika końcowego. Wszystko to oczywiście dostępne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych.

Viva Insights: Productivity and wellbeing. Jesteś zmęczony? Ta aplikacja może być dla Ciebie! Viva Insights zadba o Twoje samopoczucie. Cały proces chroni Twoją prywatność, więc nie musisz się przejmować, że Twój szef dowie się, że nie jesteś do końca zadowolony z tego, co robisz.

Viva Topics: Knowledge and expertise. Jest to specjalna przestrzeń dla bazy wiedzy w Twojej firmie. Viva Topics wykorzystuje sztuczną inteligencję do automatycznego organizowania całej zawartości w powiązane tematy. Następnie, konkretne treści pojawiają się jako strony tematyczne lub jako całe centra zgrupowane wg danego tematu. W procesie tworzenia treści możesz skorzystać z pomocy AI. Jeśli więc do tej pory było w Tobie przekonanie, że „firmowa baza wiedzy” jest zbyt czasochłonna, to teraz Microsoft ma na to sprytne rozwiązanie.

Viva Learning: Skilling and growth. To indywidualna przestrzeń do nauki w Twoim zespole. Narzędzie jest pomocne przy tworzeniu wewnętrznych ścieżek z kursami dla pracowników.

Viva Connections: Culture and communications – co to dokładnie jest?

W tej części artykułu omówię pierwszy moduł – Viva Connections: Culture and communications. Składa się on z trzech elementów.

Dashboard

Dostarcza użytkownikom szybkich i pomocnych informacji na co dzień. Karty z treścią mogą być kierowane do pracowników w zależności od ich ról, obszarów aktywności i funkcji zawodowej. Karty w Dashboard zapewniają szybkie zadania z wygodną interakcją za pomocą jednego bezpośredniego kliknięcia. Ten składnik Web Partu jest dostosowany do witryny głównej programu SharePoint. Co ważne – autorzy Dashboardów mogą konfigurować zawartość do obsługi wielu języków.

Microsoft Viva - Dashboard
Ryc. 1 Microsoft Viva – Dashboard

Feed

Jest to spersonalizowany składnik Web Partu z kafelkami (bardzo podobny do Web Partu Highlighted content), w którym użytkownicy mogą wyświetlać odpowiednie informacje z całej organizacji. W przeciwieństwie do tego drugiego, tutaj Feed automatycznie dostarcza interesujące i angażujące treści z komunikacją korporacyjną. Wszystko po to, aby zachęcić użytkownika do przeglądania treści. Warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania specjalnego „boostera” do promowania ważnych wiadomości lub postów. Opcja odnosi się do zwiększenia popularności wiadomości SharePoint i postów typu „Polecane” usługi Yammer. Aby uzyskać najlepsze wyniki, powinniśmy oczywiście używać obu.

Microsoft Viva - Company Feed
Ryc. 2 Microsoft Viva – Company Feed

Resources

To łącza nawigacyjne, które są konfigurowane i dostosowywane na pasku aplikacji SharePoint w witrynie głównej. Zasoby te są dostępne zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i na urządzeniach mobilnych, po kliknięciu w zakładkę Zasoby. Ten rodzaj nawigacji jest wygodny dla użytkownika końcowego, ponieważ może on otwierać witryny, strony lub wiadomości bezpośrednio z urządzeń mobilnych w aplikacji Microsoft Teams.

Ponadto, języki w Resources są powiązane z nawigacją globalną i kompatybilne z domyślnym językiem tenantu.

Microsoft Viva - The Landing
Ryc. 3 Microsoft Viva – The Landing

Jakie są kluczowe możliwości w Viva Connections?

Moim zdaniem należą do nich:

  • Dashboard: nowoczesny interfejs, który przyciąga wzrok użytkowników. Ponadto, nawigacja w obrębie zasobów intranetowych w ramach usługi Teams jest bardzo wygodna. Jedno miejsce ze wszystkimi informacjami jest tym, czego oczekują użytkownicy.
  • Feed: jest dostępny w aplikacji mobilnej oraz jako składnik Web Partu dla witryny głównej programu SharePoint Online. Użytkownicy mogą być na bieżąco z wiadomościami, rozmowami i filmami, gdy odwiedzają witryny, a same treści podnoszą zaangażowanie pracowników w życie firmy. 

Viva Insights: Produktywność i dobre samopoczucie – co to jest?

W dalszej części artykułu omówię drugi moduł – Viva Insights. Ta część programu obejmuje aplikację Microsoft Teams oraz inne funkcje i narzędzia internetowe, które pomagają pracownikowi rozwijać się dzięki analizom i rekomendacjom opartych na danych przekazywanych przez użytkownika, chroniąc przy tym jego prywatność. Jakie mamy plusy tego rozwiązania? Poprawa produktywności i dobre samopoczucie. Moduł ten zawiera pięć poniższych elementów.

Personal insights

Spersonalizowany widok dostępny tylko dla Ciebie. To kluczowa informacja, ponieważ możesz uzyskać wgląd w to, jak pracujesz i co możesz zmienić, aby jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Ponadto, możesz uzyskać przydatne zalecenia, takie jak ochrona czasu pracy w ciągu dnia na regularne przerwy, skoncentrowaną pracę i naukę, które poprawiają samopoczucie i zwiększają produktywność.

Microsoft Viva - Insights
Ryc. 4 Microsoft Viva – Insights

Na stronie głównej możemy zobaczyć kilka ciekawych elementów:

  • Up-next card – umożliwia wyświetlenie karty i jej wiadomości.
  • Reflect – możliwość wyboru odpowiedniej emotikony, aby opisać swoje uczucia.
  • Send Praise – możesz przesłać pochwałę swoim współpracownikom.
  • Guided meditations from Headspace – wyselekcjonowany zestaw medytacji, które są zaprojektowane tak, aby pasowały do Twoich różnych przypadków w ciągu dnia.
  • Take a break – ta funkcja oferuje jednominutową, animowaną „przerwę na oddech”, z której możesz korzystać tak często, jak chcesz w ciągu dnia pracy.

Manager insights

Sekcja ta oferuje bardzo potrzebny wgląd w schematy pracy i zwyczaje. Manager insights dają wgląd w to, jak pracujesz, jak zarządzasz spotkaniami i czasem zespołu. Wyszczególnione są pewne negatywne aspekty, które mogą prowadzić do wypalenia i stresu.

Microsoft Viva - Insights, my team
Ryc. 5 Microsoft Viva – Insights, my team

W następnym etapie możesz włączyć lub wyłączyć My team (Mój zespół). Jeśli wybierzesz opcję, że kierujesz zespołem, możesz nim zarządzać. Gdy po raz pierwszy otworzysz Mój zespół, zostaniesz poproszony o wybranie lub potwierdzenie obecnych członków zespołu. Wszystkie rekomendacje będą dostępne i oznaczone jako Twój zespół.

Ryc. 6 Microsoft Viva – Insights, widok użytkownika
Ryc. 6 Microsoft Viva – Insights, widok użytkownika

Co ciekawe, w powyższym zrzucie z ekranu, po prawej stronie możemy zobaczyć sekcję z wieloma codziennymi wskazówkami, jak być lepszym managerem HR czy pomysłami na relacje z pracownikami.

Leader insights

W tej zakładce możesz wyświetlać informacje o liderach w Twojej firmie w aplikacji Microsoft Viva Insights w Microsoft Teams. Te spostrzeżenia dają obraz tego, jak radzi sobie Twoja organizacja. Obejmują one wyniki całej firmy. Zobaczymy tu też wskaźniki wiodące dla każdego wyniku, które pomagają zrozumieć, dlaczego ważne jest zwracanie uwagi akurat na ten przedstawiony wynik.

Microsoft Viva i Microsoft Teams
Ryc. 7 Microsoft Viva i Microsoft Teams

Wyniki spostrzeżeń Viva z całej firmy są bardzo ciekawe. Mamy tutaj kilka kategorii jak m.in. Organizational resiliency, Boost engagement, Effective managers or Increase customer Focus. Dla mnie najbardziej interesująca jest Transform meeting culture.

Advanced insights

Viva Insights obejmuje aplikację Advanced Insights, która zawiera zaawansowane narzędzia analityczne do głębokiego zagłębiania się w dane wyświetlane zarówno w Microsoft Teams, jak i w aplikacji.

Zaawansowane narzędzia analityczne dostępne w aplikacji obejmują różne sposoby analizowania i raportowania niestandardowych analiz liderom biznesowym w Twojej firmie.

  • Data-protection – wyjaśnia, co należy wziąć pod uwagę w celu ochrony danych firmy i jak zachować prywatność danych osobowych pracownika.
  • Set up advanced insights – opisuje, co jest wymagane do skonfigurowania aplikacji, zanim będzie można korzystać z zaawansowanych wglądów i narzędzi analitycznych.
  • Use advanced insights – zapewnia informacje z zakresu analizy i opartego na badaniach zachowania dotyczące sposobu wykonywania pracy przez organizację, takie jak zwiększanie sprawności organizacyjnej, zwiększanie zaangażowania pracowników, zwiększanie zwinności i wspieranie innowacji.

Dobra wiadomość na koniec

Microsoft pracuje nad API dla każdego z czterech modułów aplikacji Viva. Teraz dostępny jest zestaw narzędzi do Viva Connection. Wkrótce mają pojawić się pozostałe interfejsy API.

Przydatne linki

***

Jeśli interesuje Cię wykorzystanie narzędzia MS Teams, zachęcamy do lektury naszych artykułów m.in. External access oraz Guest access w Microsoft Teams lub Microsoft Teams – osobiste centrum zarządzania na platformie Microsoft 365.

5/5 ( głosy: 2)
Ocena:
5/5 ( głosy: 2)
Autor
Avatar
Paulina Bawolska

Konsultant w centrum kompetencyjnym Microsoft 365 w Sii Polska. Na co dzień zajmuje się tworzeniem rozwiązań chmurowych w oparciu o SharePoint i Power Platform. Prywatnie miłośniczka kotów i funkcjonalnych wnętrz.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?