Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

SAP (niem. Systemanalyse und Programmentwicklung, ang. Systems Applications and Products in Data Processing) to zintegrowany modułowy pakiet oprogramowania ERP wspierający zarządzanie w dużych i średnich organizacjach różnych branż.

ABAP (ang. Advanced Business Application Programming, pierwotnie z niem. Allgemeiner Berichts-Aufbereitungs-Prozessor) to procesor tworzenia raportów. Jest to język programowania, który na samym początku jego istnienia używany był do tworzenia prostych raportów.

Następcą ABAP stał się ABAP Object Oriented, czyli nic innego jak rozszerzenie proceduralnego ABAP-a o podejście obiektowe. Język ten jest wykorzystywany w platformie SAP NetWeaver oraz od niedawna w SAP Cloud Platform. Służy do tworzenia rozwiązań do zarządzania korporacjami.

Oryginalna składnia języka ABAP przypomina składnię języka COBOL, jednak obecnie SAP dąży do pełnej obiektywizacji aplikacji napisanych w ABAP Objects.

Programowanie w ABAP z perspektywy autora

Tyle słowem krótkiego wprowadzenia dotyczącego języka ABAP. W swojej 10-letniej przygodzie związanej z programowaniem w ABAP wielokrotnie spotykałem się z pytaniami, czy warto programować w ABAP, czy bycie ABAP-erem jest fajne i, przede wszystkim, jakie są plusy i minusy bycia programista tego specyficznego języka.

Zacznę od tego, że każdy człowiek jest inny, każdy programista ma odmienne zainteresowania i to, co dla mnie jest plusem, dla kogoś innego może być minusem. Z tego powodu wpis może być dość subiektywny, ponieważ przedstawia moją opinię wynikającą ze zdobytego doświadczenia zawodowego. Dlatego zdecydowałem się na ucieczkę od podziału na plusy i minusy, a wybrałem przedstawienie jasnych i może nieco ciemniejszych stron ABAP-owania.

Ryc. 1 1024x683 - Plusy i minusy bycia programistą SAP ABAP

Jasne i ciemniejsze strony bycia ABAP-erem

ABAP-er to nie tylko programista

Rozpocznę od potencjalnych zaskoczeń, które mają jednak duże znaczenie. Przede wszystkim w pracy programisty ABAP nie zdążysz się nudzić. To stanowisko nie ma nic wspólnego z wciąż powszechnym stereotypem introwertycznego programisty, który siedzi w pokoju i samotnie pisze linijki kodu.

Od ABAP-era wymaga się nie tylko znajomości języka programowania, ale także zrozumienia procesów biznesowych, na których opiera się działanie danego przedsiębiorstwa. Najczęściej pracujemy w międzynarodowych zespołach składających się z wielu osób z różnych działów lub departamentów organizacji. Dlatego każdy projekt niesie ze sobą konieczność umiejętności pracy w grupie, dążenie do wspólnego rozwiązania. Nie ma szans na osiągnięcie tego typu celów jedynie pisaniem kolejnych linijek kodu.

Projekty na wielką skalę

Kolejnym ważnym punktem jest wielkość projektów, w których bierzemy udział. Implementacje SAP odbywają się przede wszystkim w największych firmach i korporacjach na całym świecie. W związku z tym mamy możliwość bycia częścią nieraz ogromnych, globalnych rozwiązań, co według mnie jest niesamowicie ciekawe i daje programiście wiele wyzwań, którym trzeba stawić czoło, używając nieszablonowych metod. Mając w swoim dorobku kilka bardzo dużych projektów, developerowi jest dużo łatwiej rozwiązywać inne problemy oraz doskonale odnaleźć się wirze codziennych obowiązków ABAP-era.

Zamknięcie czy otwarcie na technolologię?

Niewątpliwie ciemniejszą stroną samego ABAP-a jest fakt jego nierozerwalnego związku z SAP-em. Nie ma więc szans na wykorzystanie tego języka poza SAP-em. Można uznać to za zamknięcie się na określoną technologię, ale – znów pojawia się jaśniejsza strona tej ciemniejszej!

Ponieważ ABAP stanowi podstawę SAP-a, a SAP związany jest trwale z procesami biznesowymi, można się ich nauczyć, a później wykorzystać tę wiedzę w swojej ścieżce rozwoju programisty. Jednocześnie nie warto kończyć kształcenia na samym ABAP-ie.

W SAP-ie, mimo iż opiera się na ABAP-ie, wykorzystuje się również język JAVA czy SQL. I jest to kolejny element, który może być i plusem, i minusem, bo oprócz ABAP-a warto również znać inne języki czy technologie.

Tutaj warto nadmienić o ostatnim kierunku w SAP-ie jakim jest UI. Programując front-end, odchodzimy od ABAP-a i większość developmentu jest tworzona w JavaScript. To pozwala nam otworzyć się na nowoczesne biblioteki i wprowadzić do świata SAP-a bardziej innowacyjne i powszechnie używanych rozwiązania.

Rozwój kompetencji miękkich

Ponadto, nie zapominajmy o umiejętnościach miękkich, które w czasie boomu pracy w trybie home office nabierają jeszcze większego znaczenia.

Praca ABAP-era to również praca pod presją czasu – projekt ma określone ramy czasowe, w których trzeba zaprojektować, napisać, przetestować i wdrożyć rozwiązanie. Czasami konieczne są stalowe nerwy i asertywność.

Dodatkowo, kiedy pracujemy zdalnie, musimy wykazać się samodyscypliną i organizować sobie czas pracy tak, by nie zapominać o tym, że nie samą pracą żyjemy. Pamiętajmy o odpoczynku, bo zmęczony programista to marny programista – bez pomysłów, bez świeżej głowy, która jest bardzo potrzebna do rozwiązania problemów pojawiających się na co dzień, szczególnie w tak dynamicznym środowisku, w jakim pracuje developer ABAP.

Podsumowanie

W moim odczuciu bycie programistą ABAP niesie ze sobą więcej jasnych stron niż tych ciemnych. Mimo, że niestety nie jest to język, którego można nauczyć się samodzielnie na powszechnie dostępnych stronach, warto podjąć rękawice i starać się dostać do projektu, w którym szukają Junior ABAP developerów.

Jest to szczególnie cenne, gdyż ten język daje możliwość pracy z każdego i w każdym miejscu na świecie, ponieważ największe, globalne firmy korzystają z rozwiązań SAP-a. Ponadto, to sposobność pracy samodzielnej, opartej również o inne technologie, a także szansa na long life learning. A przede wszystkim – SAP i ABAP to możliwość rozwiązywania zagadek i poznania naprawdę ciekawych ludzi.

***

Jeśli myślisz o rozpoczęciu kariery w SAP-ie, ten artykuł może Ci pomóc. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej o konkretnych zagadnieniach z obszaru ABAP i SAP, polecamy inne artykuły naszych ekspertów np. Route train w SAP EWM oraz Custom code migration to S4HANA – consolidated information about ABAP’er role.

5/5 ( głosy: 4)
Ocena:
5/5 ( głosy: 4)
Autor
Avatar
Grzegorz Marczyk

Swoją karierę w SAP rozpoczął w 2010 roku. Na początku specjalizował się głownie w ABAP i ABAP OO w modułach SAP MM, SD, WM. Od 2018 roku jego głównym kierunkiem rozwoju jest SAP Fiori, SAP UI5, HANA. W tym czasie miał okazję być częścią zespołów odpowiedzialnych za implementację bardzo dużych oraz średnich wdrożeń. Na co dzień interesuje się motoryzacją oraz różnymi gatunkami muzyki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?