Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Sporo osób zastanawia się, dlaczego UX/UI Designer musi mieć portfolio i z jakiego powodu jest to takie ważne. Odpowiedź wydaje się prosta – ponieważ tego wymaga rynek pracy. Od wielu lat rekruterzy umieszczają w ogłoszeniach prośbę o wysłanie portfolio w różnej formie: podesłania linku do strony lub wgrania portfolio do specjalnego formularza.

Portfolio jest miejscem, w którym możesz zademonstrować swoje projekty, kreatywność, zdolności do rozwiązywania problemów i podejście do projektowania. Pokazując swoje wcześniejsze realizacje, możesz zilustrować, jak Twoje pomysły przyczyniały się do osiągania celów biznesowych klientów lub pracodawców, jak efektywnie rozwiązywałeś problemy użytkowników, czy rozumiesz proces projektowy oraz czy umiesz pracować w zespole.

Potencjalni pracodawcy i klienci mogą na tej podstawie ocenić, czy masz odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności potrzebne do wykonywania pracy, którą chcą zlecić.

W artykule dam Ci rady, co robić, aby stworzyć dobre portfolio w różnych obszarach.

Odpowiedz na pytanie „kim jesteś i co Twoje portfolio ma pokazać”

Artykuł ten w szczególności kierowany jest do UX Designerów, ale oprócz nich portfolia tworzą UI Designerzy, Graficy czy też od jakiegoś czasu Researcherzy. Każde z nich może znacznie różnić się od pozostałych ze względu na specyfikę tych dziedzin i cel, jaki mają spełniać.

UX Researcherzy zaczynają tworzyć portfolio

Jeśli jesteś UX Researcherem, warto pomyśleć o portfolio, choć praktyka ta nie jest tak powszechna, jak w przypadku innych zawodów związanych z projektowaniem. Jednakże jego przygotowanie może przynieść wiele korzyści na Twojej ścieżce kariery. W ten sposób łatwo zaprezentujesz swoje umiejętności w zakresie:

 • prowadzenia badań użytkowników,
 • analizy danych,
 • interpretacji wyników,
 • wdrażania wniosków.

Twoje portfolio powinno skupiać się na przedstawieniu różnych metod badawczych, jakie stosowałeś w swoich projektach. Mogą to być między innymi:

 • wywiady z użytkownikami,
 • testy użyteczności,
 • analiza konkurencji,
 • mapy użytkowników itp.

Portfolio powinno ukazywać, jakie wnioski i rekomendacje zostały z tych badań wyciągnięte i jak wpłynęły na dalszy rozwój projektu.

UX Designer – więcej o procesie, mniej ekranów

Jeśli jesteś UX Designerem, Twoje portfolio powinno skupiać się na:

 • przedstawieniu procesu projektowego,
 • prototypach,
 • mapach witryny lub aplikacji,
 • zarysie przepływu użytkownika,
 • innych elementów związanych z projektowaniem doświadczeń użytkownika.

Ważne jest, aby pokazać, jakie wyzwania projektowe rozwiązywałeś i jakie konkretnie zmiany zostały wprowadzone w projekcie.

UI Designer – portfolio musi przyciągać wzrok

Jako UI Designer zajmujesz się projektowaniem finalnych interfejsów użytkownika, czyli konkretnego wyglądu i układu elementów na stronie lub w aplikacji. Twoje portfolio powinno skupiać się na prezentacji różnorodnych projektów, które obejmują elementy graficzne, takie jak:

 • ikony,
 • kolory,
 • typografie,
 • layouty itp.

Warto pokazać projekty dla różnych platform, takich jak strony internetowe i aplikacje mobilne.

Różne role mogę się przenikać

Mimo że każda dziedzin (Research, UX i UI) ma swoje unikalne wymagania, to warto dodać, że dobrze zintegrowane portfolio może zaprezentować pełny zakres umiejętności i zdolności projektowych kandydata. Przykładowo, UX Designer może pokazać, jakie badania były podstawą projektowania, a UI Designer może przedstawić, jakie rozwiązania wizualne zostały zastosowane, aby zoptymalizować użytkownika.

Dodatkowo, często w pracy wymagane jest łącznie różnych umiejętności – odzwierciedlają to nazwy stanowisk np. UX/UI Designer – wówczas wiadomo, że Twoje portfolio powinno posiadać cechy obu typów.

12 wskazówek jak przygotować dobre portfolio

Wybierz narzędzie, które pomoże stworzyć Ci portfolio

Istnieje wiele różnych sposobów i narzędzi, które możesz wykorzystać do stworzenia swojego portfolio. Ważne jest, aby wybrać sposób, który najlepiej pasuje do Twojego stylu oraz prezentowanych projektów.

Strona internetowa

To jedna z najpopularniejszych opcji. Możesz stworzyć swoją stronę internetową, na której umieścisz własne projekty, opisy, zdjęcia i linki do prototypów. Możesz skorzystać z platform do tworzenia stron internetowych, takich jak:

 • WordPress,
 • Squarespace,
 • Wix,
 • Webflow,
 • Joomla,

które oferują łatwe w użyciu szablony. Nie zapomnij również dostosować portfolio pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ wiele osób przegląda strony na smartfonach i tabletach.

Platformy do portfolio

Istnieją specjalne platformy, które są dedykowane dla twórców portfolio. Przykładami mogą być:

 • Behance,
 • uxfol.io,
 • Adobe Portfolio,
 • rzadziej Dribbble.

Użytkownicy wybierają je często, ponieważ ich interfejsy są dostosowane dla prezentacji projektów graficznych i projektów UX/UI.

Prezentacje interaktywne lub pdf

Możesz skorzystać z narzędzi do tworzenia prezentacji, takich jak PowerPoint, Keynote lub Google Slides lub umieścić portfolio w PDF. Warto zadbać o to, aby plik nie był za duży, żeby dało się go łatwo przesłać.

Klikane prototypy w narzędziach designera

Jeśli nie chcesz tworzyć pełnej strony internetowej jako swojego portfolio, możesz również przygotować przykładowe prototypy własnych projektów i udostępnić je na platformach do prototypowania, takich jak:

 • Figma,
 • Adobe XD,
 • Sketch.
Przykładowe platformy do prototypowania
Ryc. 5 Przykładowe platformy do prototypowania

Opisz projekty, które chcesz przedstawić

Dodaj szczegółowe opisy do każdego projektu w portfolio. Wyjaśnij cele projektu, problemy, które próbowałeś rozwiązać oraz podejście, jakie zastosowałeś. Wskaż również swój wkład w każdym z nich. Warto, abyś zwrócił uwagę na różnorodność prezentowanych projektów.

Pokaż swój proces projektowy

Przedstaw swój proces projektowy: od badań i analizy, przez etap prototypowania, aż do implementacji. Pokaż, jakie metody badawcze stosujesz, jakie narzędzia wykorzystujesz i jakie decyzje podejmujesz w trakcie projektowania.

Unikaj prezentowania projektów bez podania jakiegokolwiek kontekstu. Upewnij się, że opisujesz, dla kogo projekt powstał i jakie były jego założenia.

Umieść ciekawe materiały, które powstały w trakcie procesu

Jeśli opisujesz proces powstawania produktu, to możesz umieścić różne materiały, które przygotowałeś na kolejnych etapach. Portfolio to nie tylko screeny ekranów low i high fidelity. Śmiało umieszczaj szkice, materiały z warsztatów, zdjęcia z badań. Wszystko, co w ciekawy i merytoryczny sposób wzbogaci opisywany przez Ciebie opis realizacji projektu.

Pokaż w portfolio swoje umiejętności i doświadczenie w różnych kontekstach oraz rolach

Warto pokazać różnorodne działania, które wykonywałeś, aby ukazać umiejętności w różnych kontekstach i rolach. Jeśli w projekcie uczestniczyłeś w badaniach z użytkownikami, moderowałeś warsztaty lub w inny ciekawy sposób zbierałeś wymagania, wymyślałeś rozwiązania – pokaż to. Masz zdjęcia z warsztatów, badań – umieść je w portfolio.

Zaprezentuj, jaki Twój projekt wpłynął na realizacje celów biznesowych

Dobrze, abyś wyjaśnił, jakie korzyści dla projektu przyniosły Twoje projekty, np. wzrost konwersji, redukcję błędów użytkowników itp.

Nie dodawaj projektów, których wyniki nie są dostępne lub których efekty nie są zauważalne. Skup się na tych, które wniosły wartość dla użytkowników lub klientów.

Zadbaj o estetykę, czytelność, spójność i łatwość nawigacji swojego portfolio

Dbaj o estetykę swojego portfolio oraz upewnij się, że jest czytelne i łatwe do nawigacji. Wybierz odpowiednią typografię i układ, aby zaprezentować swoje projekty w atrakcyjny sposób. Upewnij się, że zrzuty ekranu Twoich projektów są wystarczająco duże i wyraźne, aby potencjalni oglądający mogli dokładnie zrozumieć, co prezentujesz.

Bądź zwięzły i konkretny

Unikaj nadmiernego rozwlekania się w opisach projektów. Staraj się zawrzeć istotne informacje w sposób zwięzły i zrozumiały.

Aktualizuj portfolio, dodawaj nowe projekty i pozbywaj się starych

Staraj się regularnie aktualizować swoje portfolio, dodając nowe projekty i ewentualnie usuwając te, które już nie odzwierciedlają Twoich aktualnych umiejętności. Zapewne njtrudniej jest usuwać projekty sprzed lat, do których możemy czuć się przywiązani i być z nich dumni.

Pamiętajmy jednak, że trendy w UX/UI się szybko zmieniają, więc designy sprzed wielu lat wyglądają już nieatrakcyjnie. Jeśli rekruter trafi właśnie na taki nasz projekt przy szybkim przeglądaniu portfolio, może odnieść złe wrażenie.

Uważnie przeanalizuj, co możesz umieścić w portfolio

Pamiętaj, że projekty realizujesz dla swojego pracodawcy lub klienta i są one jego własnością. Z drugiej strony, powszechnym jest umieszczanie ich we własnym zbiorze, gdyż stanowią główny element oceny kandydata podczas rekrutacji.

Czasem umowy, które podpisujesz, wyraźnie zakazują ujawniana na zewnątrz tego, co robisz. Czy wówczas możesz umieścić coś w portfolio? Poniżej znajdziesz odpowiedź prawną na temat tego działania. Mam nadzieję, że pomoże Ci ona zrozumieć, na czym polega ten proces i podjąć dobrą decyzję.

Jeśli chodzi o projekty prywatne, do których prawa przysługują wyłącznie autorowi portfolio, nie ma przeciwskazań, aby takie projekty zamieścić w portfolio.

Zupełnie inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku realizacji projektów w ramach stosunku pracy bądź na rzecz klienta na podstawie umowy cywilnoprawnej – co do zasady wszelkie utwory powstałe w ramach stosunku pracy są własnością pracodawcy, zatem bez wyraźnego zezwolenia (czy to wprost w umowie czy w postaci odrębnie udzielonej zgody), nie można wykorzystywać takich projektów, inaczej dojdzie do naruszenia praw autorskich pracodawcy.

Jeśli chodzi o współpracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, wszystko zależy od treści umowy, tj. umowa może zezwalać na wykorzystanie stworzonych przez zleceniobiorcę utworów w zdefiniowanym w umowie zakresie, a jeśli nie ma takiej regulacji wprost w umowie, należy uzyskać wyraźną zgodę klienta, inaczej również dojdzie do naruszenia praw autorskich.

Zasadą jest również obowiązek zachowania poufności zastrzegany w umowach, zatem nie można ujawniać jakichkolwiek informacji o charakterze poufnym w portfolio, a te zazwyczaj są definiowane bardzo szeroko.

Dlatego przed ujawnieniem w portfolio danego projektu realizowanego na rzecz pracodawcy/klienta należy mieć pewność co do tego, że:

1. nie naruszamy praw autorskich (a to zazwyczaj będzie się sprowadzało do uzyskania zezwolenia na takie wykorzystanie projektu wprost w umowie albo w postaci wyraźnej zgody właściciela) oraz

2. nie naruszamy w żaden sposób obowiązku poufności (co będzie się zazwyczaj sprowadzało do całkowitego zanonimizowania takiego projektu, bo standardem w umowach jest zobowiązanie do zachowania poufności o szerokim zakresie).

Podsumowując, co powinieneś zrobić:

 • Przede wszystkim upewnij się, że dokładnie przeczytałeś umowę, aby zrozumieć, jakie są ograniczenia dotyczące prezentowania prac w portfolio.
 • Jeśli projekt jest całkowicie poufny, a pracodawca nie zezwala na publikację jakichkolwiek informacji, to lepiej usuń projekt z portfolio. Skup się na innych projektach i skoncentruj się na różnorodności.

Jeśli nie możesz pokazać całego projektu, skup się na ogólnym opisie swojego zaangażowania i roli w projekcie.

Przygotuj się do prezentowania swojego portfolio na spotkaniu rekrutacyjnym

Osoby rekrutujące UX Designera mogą korzystać z portfolio na różnych etapach procesu rekrutacyjnego – przed spotkaniem, w czasie spotkania lub po nim.

 • Przed spotkaniem rekruterzy proszą kandydata o przesłanie portfolio jako istotnej części aplikacji. Zrób tak, aby szybkie przejrzenie portfolio na tym etapie pomogło w wysokiej ocenie Twoich kompetencji i abyś otrzymał zaproszenie na spotkanie.
 • Podczas spotkania rekrutacyjnego rekruterzy często proszą kandydata o przedstawienie i omówienie projektów z ich portfolio. To daje kandydatowi okazję do przedstawienia swojej pracy w bardziej interaktywny sposób i udzielenia dodatkowych wyjaśnień. Bądź przygotowany na pytania dotyczące konkretnych projektów, procesu projektowania, wyzwań, którym musiałeś stawić czoła i sposobu, w jaki rozwiązałeś konkretne problemy. Spotkanie może obejmować także dyskusję na temat decyzji projektowych, procesu iteracji oraz współpracy z innymi członkami zespołu. Postaraj się, aby to co mówisz, znalazło odzwierciedlenie w Twoim portfolio.
 • Po spotkaniu rekruterzy mogą wrócić do portfolio, aby dokładniej przeanalizować projekty i wrażenia z rozmowy. Często zwracają szczególną uwagę do projektach, które zostały omówione w czasie spotkania, aby lepiej zrozumieć umiejętności kandydata i to, jak radził sobie z konkretnymi wyzwaniami. Może to również pomóc w porównaniu kandydata z innymi, którzy również brali udział w procesie rekrutacji.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te 12 rad okazało się dla Ciebie cenne. Pamiętaj, że twoje portfolio mówi dużo o Tobie jako specjaliście i bardzo często stanowi pierwszy krok do zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, a później otwiera (bądź zamyka) drzwi do nowych, inspirujących wyzwań projektowych. Warto więc poświęcić czas na jego dobre przygotowanie 😊

***

Jeśli ciekawią Cię również inne ścieżki karier w obszarze IT, sprawdź koniecznie pozostałe artykuły naszych ekspertów.

5/5 ( głosy: 6)
Ocena:
5/5 ( głosy: 6)
Autor
Avatar
Emilia Grońska

Od ponad 10 lat związana się UX Designem i Researchem. Absolwentka jednym z pierwszych edycji studiów UX Design na SWPS Warszawa. Rozpoczynała od projektów dla bankowości elektronicznej, wówczas najbardziej intensywnie rozwijającej się działki UX w Polsce, pracując dla Citi Handlowy i Banku Millennium. Od dwóch lat w Sii Polska, gdzie realizowała projekty dla takich firm jak Motorola, Hager, ABB, a obecnie dla Brown Brothers Harriman. W swojej pracy mocno koncentruje się na promowaniu procesu UX Design Thinking w organizacjach, tak aby wypracowane rozwiązanie odpowiadało na oczekiwania użytkownika. Swoje umiejętności projektowe mocno więc wspiera doświadczeniem researcherskim. Ponadto, moderuje liczne warsztaty. Praca z zespołami deweloperskimi przyzwyczaiła ją także do metodyk zwinnych, które udaje jej się efektywnie łączyć z procesem UX

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?