Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

SAP to system klasy ERP, czyli (w dużym skrócie) służy do zarządzania przedsiębiorstwem. Akronim w dosłownym tłumaczeniu z języka niemieckiego to Systemanalyse und Programmentwicklung. Na dzień dzisiejszy nie ma bardziej rozbudowanego systemu, który nie dość, że ma ogromną społeczność, to dodatkowo jest pionierem usług technologicznych. Takie firmy jak Microsoft, Google czy Amazon wciąż zabiegają o jego względy, a największe korporacje na świecie chcą mieć go u siebie.

Kilka słów o historii języka ABAP

Na samym początku należy zdać sobie sprawę z faktu, że pierwotnie język programowania ABAP, miał być skierowany do ludzi biznesu.

Celem stworzenia tego języka, była możliwość samodzielnego pisania programów przez konsultantów biznesowych pod procesy biznesowe dla różnych gałęzi i branż:

 • sprzedaż,
 • magazyny,
 • finanse,
 • zarządzenie materiałem.

Język miał być prosty i dostępny dla wszystkich. W praktyce okazało się jednak, że programowanie i procesy biznesowe to dla wielu ludzi dwa odrębne obszary rozwoju, których połączenie jest niemożliwe. Wynika to z faktu, że większość osób zna się na procesach biznesowych albo na technologii.

Z biegiem czasu procesy biznesowe stały się wyraźnie skomplikowane, a programowanie zaczęło wymagać o wiele bardziej złożonych struktur, z którymi konsultanci biznesowi, nie byli już w stanie sobie poradzić. Ta sytuacja dotyczyła oczywiście obu stron.

SAP Developer czy SAP Consultant? Co wybrać?
Ryc. 1 SAP Developer czy SAP Consultant? Co wybrać?

Kim jest programista SAP

Jak każdy system informatyczny, również SAP potrzebuje programistów, a programista SAP w dzisiejszym świecie, to jeden z najbardziej poważanych, ekskluzywnych i dochodowych zawodów świata. Na renomę tego stanowiska wpływa kilka czynników, jak chociażby to, że do zadań SAP Developera nie należy jedynie programowanie, a znajomość szerokiej gamy technologii, których nie uczą w szkole.

Kolejną sprawą jest to, że obecnie od programisty wymaga się bardzo wiele. Niekoniecznie jest to człowiek, który w dużych okularach i starym swetrze siedzi na strychu swojego domu. Coraz częściej staje się za to dobrze ubranym człowiekiem biznesu, który rozumie wiele pojęć technologicznych oraz doradza klientowi w bezpośrednim kontakcie. Prawdą jest, że ABAP w środowisku SAP, to mianownik rozwoju systemu, ale to tylko jedna z wielu dostępnych technologii.

Programowanie w języku ABAP

Programowanie w języku ABAP samo w sobie nie jest bardzo skomplikowane i każdy, kto uczy się na kierunkach technicznych, ma szansę zacząć przygodę z systemem SAP. Ktoś, kto jeszcze nigdy w tym języku nie pisał, musi wiedzieć przede wszystkim, że jest on tak obszerny, że problemem nie jest napisanie kodu, ale kłopotem może okazać się znalezienie miejsc, w których kod zacznie sprawować funkcję użytkową.

W dużym skrócie: w wielu przypadkach rozwiązania szuka się, odpowiadając na pytanie „gdzie”, a nie na pytanie „jak”.

Pierwsze kroki w środowisku SAP

Dla kogoś, kto chciałby wejść w technologiczny świat SAP-a, ABAP jest bardzo dobrym kierunkiem. Na samym początku należy szukać dla siebie miejsca przede wszystkim w dużych firmach konsultingowych, które często zatrudniają po 5 osób jednocześnie na stanowisko Junior Developera. Warto jednak dodać, że z tej grupy po 3 miesiącach może zostanie jeden, a może nikt.

Następnie robi się kolejny nabór. W ten sposób szuka się odpowiednich ludzi. A trzeba przyznać, że dzisiaj jest to trudne wyzwanie. Programista SAP jest jak lekarz – codziennie, aż do końca zawodowego życia, uczy się swojego fachu.

Rozwój przede wszystkim

Na samym początku mojej kariery (czyli jakieś 10 lat temu) któryś z przełożonych powiedział nam, że jeżeli jesteśmy tutaj tylko dla pieniędzy, to życie szybko nas zrewiduje. W tym zawodzie trzeba chcieć każdego dnia się rozwijać, a pieniądze wówczas przyjdą „same”.

Niestety, samo czytanie książek też za dużo nie da – trzeba pisać kod i uczyć się na zadaniach komercyjnych. Idealistyczne przykłady z książek a systemy klienckie to dwa odrębne światy. Poza tym dzisiaj, początkujący programista SAP musi być odpowiednio przeszkolony przez firmę konsultingową. Na chwilę obecną nie jest możliwe przyjęcie tej wiedzy we własnym zakresie.

ABAP to jednocześnie umiejętność:

 • pisania rozszerzeń,
 • programowania ekranów, raportów, wydruków,
 • debugowania,
 • integracji w wykorzystaniem IDOC-ów i technologii EDI, ALE, RFC,
 • użycia BADI, BAPI,
 • optymalizacji selekcji przy wykorzystaniu obszernych dzisiaj ilości danych.

Ponadto:

 • znajomość relacyjnych baz danych,
 • świetna intuicja,
 • szybkie rozumienie potrzeb biznesu z automatyczną umiejętnością rozmowy z klientem.

To są wszystkie rzeczy, które dzieją się na raz, kiedy developer SAP-a siada do pracy.

Samodzielność stanowiskowa

Początkujący programista ABAP powinien mieć świadomość, że osiągnięcie jakiejś pierwszej samodzielności stanowiskowej, może zająć do 5 lat. Ten czas spędzi na doświadczeniach we wdrożeniach, projektach i zadaniach krótkoterminowych (ticketach). Dobrze jest mieć swojego mentora. Część firm do każdego juniora przydziela senior developera, który uczy i do którego można zgłosić się z każdym pytaniem.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, praca na samym początku jest bardzo wymagająca. Żąda ponadprzeciętnego zaangażowania oraz ciągłej chęci szukania odpowiedzi na setki pytań. W Internecie można znaleźć odpowiedzi na wiele z nich, ponieważ SAP ma ogromną bazę wiedzy i dostęp do pomocy merytorycznej za darmo.

Informacje są w sumie w zasięgu ręki. Należy po nią sięgnąć, umieć się odpowiednio sprzedać, a następnie spędzić część swojego życia w jakieś firmie konsultingowej i uczyć się – przede wszystkim „na placu boju”, a nie czytając książki. One służą jedynie jako jedno ze źródeł szukania odpowiedzi do obecnie wykonywanego zadania.

Bardzo przydatne są znajomości języków obcych – przede wszystkim angielskiego i niemieckiego. Dodatkowo, większość firm to korporacje o globalnym zasięgu oferujące często siedziby w prestiżowych miastach na świecie, co może być zachęcające dla osób, które zastanawiają się, który system warto rozwijać. Jeżeli chcesz zacząć, zacznij już teraz!

***

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SAP-ie, polecamy inne artykuły naszych ekspertów np. Route train w SAP EWM oraz Custom code migration to S4HANA – consolidated information about ABAP’er role.
Jeśli natomiast ciekawią Cię również inne ścieżki karier, sprawdź: Od Programisty do Product Ownera, Z zapisków młodego TL-a oraz Jak przejść z Biznesu do Developmentu.

***

Pierwotnie artykuł został opublikowany 07.08.2019.

***

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego współpraca z ekspertami innych technologii jest ważna dla konsultantów SAP, obejrzyj nagranie Marka:

4.6/5 ( głosy: 22)
Ocena:
4.6/5 ( głosy: 22)
Autor
Avatar
Marek Bor

Senior ABAP Developer w Centrum Kompetencyjnym SAP w Sii

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Często mówi się, ze kariera programisty wiąże się z bezpieczeństwem zatrudnienia, a tu wy piszecie, że cytuje: ” zatrudniają po 5 osób na raz na stanowisko Junior Developera, z czego po 3 miesiącach może zostanie jeden, a może nikt” to jak to w końcu jest. Jest ta stabislosc zatrudnienia czy jej nie ma w branży IT? Nie lepiej dla firmy zatrudnić jednego i o niego dbać i szkolić tak, że by ostatecznie go zostawic?

 • Hej. Niestety nie. Jeden przychodzi dla pieniędzy, drugi dla sławy, trzeciemu się wydaje, że się nadaje, czwartemu ten systemu nie podchodzi, piąty jest niestety niezbyt inteligentny, szóstemu akurat ten język nie podchodzi albo chciał robić coś innego. To nie działa w ten sposób, że przychodzi 5 juniorów, i każdy z tymi samymi ambicjami. Zostaje ten, który faktycznie zniesie trudy fazy początkowej. Stabilność zależy mój drogi od Ciebie. Dzisiaj jesteś królem, jutro już twoja wiedza jest przestarzała. To zawód, który rozwija się szybciej niż branża medyczna. Nie ma dnia, żebyś się nie uczył. Tutaj nie tylko sprzedajesz wiedzę, ale ciągle musisz ją nabywać. To bardzo trudny kawałek chleba. Elitarny, ale trudny.

 • To od czego zacząć, kiedy się juz przepracowało 15 lat na stanowisku Key Usera w niemieckiej firmie działającej na SAP? 🙂 Chciałbym nauczyć się programowania, a w szczególności (przynajmniej dziś tak to widzę) programowania formularzy wydruków.

 • Bartku,
  akurat programowanie „formularzy wydruków” to kierunek pierwszy i podstawowy dla początkującego abapera. Aktualnie poszło to w stronę adobe formsów, jednak ani smartformsy ani sapscripty nie umarły. Coby nie mówić, sama znajomość budowania wydruków (albo w adobe interaktywnych wydruków) to nie jest właściwy kierunek generalnie. Dlaczego? Bo to może 0,25% wiedzy całości. Ciężko z tego wyżyć. Sugeruję ogarniać generalnie abapa w szerszym kontekście, a wyruki to w tym 025%. No i podstawa: programowanie obiektowe i teoria z tym związana. To jest dla Ciebie nr. 1. Potem sap i abap. Masz za to ogromny atut: znasz biznes, będziesz wiedział co to zamówienie a co zlecenie. Jeśli jesteś key userem w jakimś obszarze, tam ucz sie tabelek i tam zacznij od pierwszego alv na dowolnych danych które znasz. Proste to, a od razu daje kolorowy wynik i kopa do przodu. Powodzenia 🙂

 • Ciekawy artykuł o programowaniu w SAP i języku ABAP. Sam miałem okazję zetknąć się z tym systemem i zgodzę się, że programowanie w ABAP może być wymagające, ale też bardzo satysfakcjonujące. To prawda, że aby osiągnąć samodzielność w pracy na tym stanowisku, potrzeba sporo czasu i zaangażowania. Mentorstwo seniora może być ogromną pomocą na początku kariery w tym obszarze. Ważne jest też ciągłe doskonalenie się i rozszerzanie umiejętności. Znajomość języków obcych, takich jak angielski czy niemiecki, to również atut w pracy w korporacjach oferujących projekty związanę z SAP.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?