SAP

Programista SAP – jak zacząć karierę Developera

Sierpień 7, 2019 1
Podziel się:

SAP to system klasy ERP, czyli (w dużym skrócie) jest to system do zarządzania przedsiębiorstwem. Jego skrót w dosłownym tłumaczeniu z języka niemieckiego to: Systemanalyse und Programmentwicklung. Na dzień dzisiejszy nie ma bardziej rozbudowanego systemu, który nie dość, że ma ogromną społeczność, to dodatkowo jest pionierem usług technologicznych. Takie firmy jak Microsoft, Google czy Amazon dzisiaj zabiegają o jego względy, a największe korporacje na świecie chcą mieć ten system u siebie.

Jak każdy system informatyczny, SAP potrzebuje programistów, a programista SAP w dzisiejszym świecie, to jeden z najbardziej poważanych, ekskluzywnych i dochodowych zawodów świata. Na renomę tego stanowiska wpływa kilka czynników jak chociażby to, że do zadań SAP Developera nie należy jedynie programowanie, a znajomość szerokiej gamy technologii których nie uczą w szkole.

Na samym początku należy zdać sobie sprawę z faktu, że pierwotnie, język programowania ABAP, miał być skierowany do ludzi biznesu. Celem stworzenia tego języka, było pisanie programów pod procesy biznesowe poszczególnych gałęzi przedsiębiorstw, czyli sprzedaż, magazyny, finanse, zarządzenie materiałem, samodzielnie przez konsultantów biznesowych. Język miał być prosty i dostępny dla wszystkich. W praktyce okazało się, że programowanie i procesy biznesowe to dla wielu ludzi dwie odrębne gałęzie rozwoju, których połączenie jest niemożliwe. Większość ludzi albo zna się na procesach biznesowych, albo na technologii. Z biegiem czasu procesy biznesowe stały się bardzo skomplikowane, a programowanie zaczęło wymagać o wiele bardziej skomplikowanych struktur, z którymi konsultanci biznesowi, nie są w stanie sobie poradzić. Działa to w obie strony.

sap1 1 - Programista SAP – jak zacząć karierę Developera

Kolejną sprawą jest to, że dzisiaj od programisty wymaga się bardzo wiele. Nie jest już to człowiek, który w dużych okularach i starym swetrze siedzi na strychu swojego domu, tylko jest to dobrze ubrany człowiek biznesu, który rozumie wiele pojęć technologicznych oraz doradza klientowi w bezpośrednim kontakcie. Prawdą jest, że ABAP w środowisku SAP, to mianownik rozwoju systemu, ale to tylko jedna z wielu dostępnych technologii.

Programowanie w języku ABAP samo w sobie nie jest bardzo skomplikowane, i każdy kto uczy się na kierunkach technicznych, ma szansę zacząć przygodę z system SAP. Ktoś, kto jeszcze nigdy w tym języku nie pisał, musi wiedzieć przede wszystkim to, że system SAP jest tak obszerny, że nie jest problemem napisać kod, tylko problemem jest przede wszystkim znalezienie miejsc, w których kod zacznie sprawować funkcję użytkową. W dużym skrócie, w wielu przypadkach, rozwiązania szuka się,  odpowiadając na pytanie „gdzie” a nie „jak”.

sap2 - Programista SAP – jak zacząć karierę Developera

Grafika przedstawia fragment kodu w języku programowania ABAP

Dla kogoś kto chciałby wejść w technologiczny świat SAPa, ABAP jest bardzo dobrym kierunkiem. Miejsca dla siebie na samym początku należy szukać przede wszystkim w dużych firmach konsultingowych, które często zatrudniają po 5 osób na raz na stanowisko Junior Developera, z czego po 3 miesiącach może zostanie jeden, a może nikt. Następnie robi się kolejny nabór. W ten sposób szuka się odpowiednich ludzi. A dzisiaj jest to bardzo trudne. Programista SAP jest jak lekarz, codziennie uczy się swojego fachu, już do końca życia. Na samym początku mojej kariery (czyli jakieś 7 lat temu) ktoś mi powiedział,  że jeżeli jesteście tutaj tylko dla pieniędzy, to szybko życie zrewiduje taką osobę. W tym zawodzie trzeba tego chcieć, a pieniądze przyjdą wtedy same.

Samo czytanie książek też niestety za dużo nie da, trzeba pisać kod samemu, uczyć się na zadaniach komercyjnych. Idealistyczne przykłady z książek, a systemy klienckie to dwa odrębne światy. Poza tym dzisiaj, początkujący programista SAP musi być odpowiednio przeszkolony przez firmę konsultingową. Nie jest na chwilę obecną możliwe przyjąć tą wiedzę samemu. ABAP to jednocześnie umiejętność pisania rozszerzeń, programowania ekranów, raportów, wydruków, debugowania, integracji w wykorzystaniem IDOC’ów i technologii EDI, ALE, RFC, umiejętność użycia BADI, BAPI, znajomość relacyjnych baz danych, optymalizacji selekcji przy wykorzystaniu obszernych dzisiaj ilości danych, świetna intuicja i szybkie rozumienie potrzeb biznesu z automatyczną umiejętnością rozmowy z klientem. To są wszystkie rzeczy, które dzieją się na raz, kiedy developer SAP’a siada do pracy.

Początkujący programista ABAP potrzebuje mieć świadomość, że osiągnięcie jakiejś pierwszej samodzielności stanowiskowej, może zająć do 5 lat doświadczenia we wdrożeniach, projektach i zadaniach krótkoterminowych (ticketach). Dobrze jest mieć swojego mentora. Część firm do każdego juniora przydziela senior developera, który uczy, i do którego można zgłosić się z każdym pytaniem.

Podsumowując, praca na samym początku jest bardzo wymagająca. Żąda ponadprzeciętnego zaangażowania oraz ciągłej chęci szukania odpowiedzi na setki pytań. W Internecie można znaleźć odpowiedzi na wiele z nich, SAP ma ogromną bazę wiedzy i dostęp do pomocy merytorycznej za darmo. Wiedza, jest w sumie w zasięgu ręki. Należy po nią sięgnąć, umieć się odpowiednio sprzedać, a następnie poświęcić część swojego życia w jakieś firmie konsultingowej i uczyć się – przede wszystkim „na placu boju”, a nie czytając książki. One służą jedynie jako jedno ze źródeł szukania odpowiedzi do obecnie wykonywanego zadania. Bardzo przydatne są znajomości języków obcych, przede wszystkich angielski i niemiecki. Dodatkowo, większość firm to korporacje o globalnym zasięgu oferujące często siedziby w prestiżowych miastach na świecie, co może być zachęcające dla osób które zastanawiają się, który system warto rozwijać. Jeżeli chcesz więc zacząć, zacznij już teraz!

4.7 / 5
Kategorie: SAP
Marek Bor
Autor: Marek Bor
Senior ABAP Developer w Centrum Kompetencyjnym SAP w Sii

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

komentarze(1)

avatar'
Bartosz
17 września 2019 Odpowiedz

Ciekawy artykuł, na pewno zgłębię temat, dzięki!

Zostaw komentarz