Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Zanim przejdziemy do głębszego omówienia tematu, musimy ustalić sobie pewne fakty i definicje. Zatem, czymże jest „infrastruktura jak kod” (infrastructure as code – IAC)?

Jest to koncepcja, w myśl, której cała infrastruktura i procesy jej przygotowania i konfiguracji powinny być w możliwie jak największym stopniu traktowane i zarządzane w ten sam sposób, co kod tegoż programu, który jest testowany bądź dewelopowany. Oznacza to, że najlepsze praktyki stosowane w procesach wytwarzania kodu zaczynają być aplikowane do procesów przygotowania i konfigurowania infrastruktury. Powyższa zasada jest przede wszystkim omawiana i chwalona w kontekście środowiska chmurowego. W przypadku tego artykułu chciałbym pokazać tą zasadę z punktu widzenia walidacji, a zwłaszcza procesów zarządzania środowiskiem testowym.

Jeśli chcesz być zadowolony z życia, używaj IAC

Pomyślmy zatem, co w kontekście walidacji, a zwłaszcza testów funkcjonalnych i ‘hardware-in-the-loop’ pożera bardzo dużo czasu, jest źródłem ciągłej frustracji i wraca niezmiennie jak bumerang? Z mojego doświadczenia, jest to oczywiście temat przygotowania środowiska testowego. Fizycznych komputerów, serwerów („bare metal DUT”) zawsze jest za mało. Bardzo często w wyniku uruchamianych na nich testów psują się i potrzebują jakichś mniejszych czy większych napraw. Na jednej maszynie często trzeba uruchamiać kilka różnych zestawów testów, co wymaga zmian w konfiguracji albo totalnej zmiany systemu operacyjnego. A na sam koniec tego wszystkiego, w zespole jest tylko jeden specjalista, który tak naprawdę wie, jak przygotować maszynę pod dany zestaw testowy i akurat jest na urlopie.
Na wszystkie powyższe bolączki, lekarstwem jest „Infrastruktura jak kod”. Poszczególne zalety używania narzędzi do wdrażania i zarządzania konfiguracją (przykładowo: Ansible, Salt Stack, Chef, Puppet) opiszę jeszcze w dalszej części artykułu. Przede wszystkim jednak największy zysk jest w „jakości życia” inżynierów w codziennej pracy. W moim własnym zespole utrzymujemy około pięćdziesięciu serwerów. W naszym konkretnym przypadku do zarządzania tym parkiem maszynowym wykorzystujemy Ansible i jego webowy dashboard – AWX. Nasza zaimplementowana automatyzacja pozwala nam w pełni zarządzać tym co się dzieje ze wszystkimi serwerami. Codziennie sprawdzany jest stan każdego serwera. Na życzenie jesteśmy w stanie wgrać dowolny potrzebny nam system operacyjny. Raz w tygodniu automatycznie uruchamia się update do najnowszych wersji oprogramowania. No i wiele więcej.

Poniższy obraz zawiera zdefiniowane przykładowe inventory z użyciem Ansible oraz minimalistyczny playbook, który tworzy kontener dockera i dodaje go do istniejącego inventory. Maszyny w inventory można dzielić na grupy według naszych potrzeb. Wszystko pisane jest w języku YAML.

fragment kodu

IAC to nie tylko automatyzacja

Aktualnie w świecie IT bardzo popularne stały się praktyki Continous Integration i Continous Delivery, a także metodologia DevOps. W szerszym spojrzeniu wszystkie te skróty i zasady odnoszą się raczej do środowisk osadzonych w chmurze i zakładające maksymalną automatyzację. Niestety, kiedy stajemy w obliczu testowania sprzętu lub oprogramowania niższego poziomu, dochodzimy do miejsca, gdzie nie wszystko zautomatyzować się da. Czasami testy manualne są wymagane i stanowią niemały zgrzyt w świetnie naoliwionej maszynie walidacji ? Mimo to, w żadnym razie nie powinniśmy rezygnować z tego co nam dają te narzędzia. A właśnie podstawą dla nich jest zasada „infrastruktura jak kod”. Tam, gdzie nie docierają narzędzia do automatyzacji, jeśli będziemy trzymać się wyznaczonych zasad, to nadal poczynimy milowe kroki. A o to w tym wszystkim chodzi, aby ciągle starać się iść ku lepszemu.

Ujednolicony proces przygotowania środowiska testowego – bez tego ani rusz

Jak każdy tester wie, procesy, które dzieją się przed i po zestawach testowych, spożywają duży ułamek czasu i zasobów przeznaczanych na przetestowanie produktu. Nie raz i nie dwa widuje się przypadki, gdzie proces przygotowania środowiska testowego spędza sen z powiek inżynierów. Opanowanie kapryśnego sprzętu i oprogramowania pod presją czasu to nie lada wyzwanie. Każdy tester spotkał się z sytuacją, gdzie testy działają poprawnie na jednej maszynie, a na drugiej nie. Albo jeszcze bardziej ekstremalny tego przypadek – kiedy dany zestaw testów działa tylko na jednej wybranej „magicznej” maszynie i nikt nie wie do końca, dlaczego. Kompletna i czytelna dokumentacja to święty graal, o który bardzo ciężko w realnym świecie. W momencie, gdy nie ma ujednoliconej, a co ważniejsze, powtarzalnej i jasnej metody na przygotowanie środowiska, nie ma mowy o jakichkolwiek próbach automatyzacji tych procesów, a każda kolejna paczka, każdy kolejny release to, niemalże, droga przez mękę dla zespołu testowego.

Dlatego właśnie „infrastruktura jak kod”

Przechodząc więc do clue – co właściwie zyskujemy stosując się do zasad „infrastruktura jako kod”?

  1. Przede wszystkim, jest to pierwszy krok do automatyzacji tych procesów. Ten sposób myślenia jest fundamentem, na którym oparte są CI/CD oraz DevOps.
  2. Automatyzując te procesy w oczywisty sposób zyskamy na czasie. Zyskamy również możliwość konfigurowania całej infrastruktury na raz.
  3. W momencie, kiedy całą naszą infrastrukturę traktujemy jak kod, tak jak tenże kod właśnie, jesteśmy w stanie w prosty sposób odtworzyć całą naszą strukturę. W moim projekcie w formie kodu przechowujemy nie tylko konfigurację serwerów testowych. Jenkins z użyciem wtyczki JenkinsConfigAsCode jest budowany i uruchamiany wprost z kodu przechowywanego na repozytorium. Odtworzenie konfiguracji, jobów, historia buildów, dashboardy – wszystko to jest zapisane w skryptach i odtwarzalne w przypadku katastrofalnych błędów. Podobnie Ansible AWX – konfiguracja jego przechowywana jest jako zestaw poleceń Helm’a Kubernetesa oraz skryptów Tower CLI. Wszystko co tylko się da przerobić na kod, ląduje na repozytorium.
  4. Bardzo, ale to bardzo ważna rzecz! W momencie, kiedy cała konfiguracja jest przechowywana na repozytorium w formie kodu, automatycznie jest ona wersjonowana. A każdy wie jakie są zalety wersjonowania ? Wszelkie zmiany są w pełni widoczne – także nie może dojść do sytuacji, gdzie ktoś gdzieś coś zmienia i nikt nic nie wie. Wszystkie zmiany są łatwe do odkręcenia – wystarczy cofnąć dany commit na repozytorium. Dodatkowo jest to spójne, wszyscy korzystają z tego samego kodu.
  5. Kolejny zysk jest nieco innej natury. Traktując infrastrukturę jako kod, tenże kod zaczyna podlegać takim samym standardom, jakie obowiązują w części deweloperskiej zespołu. Dodatkowo przechodzi review, co pozwala wyłapać potencjalnie niebezpieczne pomyłki już na wczesnym etapie.
  6. Dodatkowo, kompletnie za darmo stymulujemy wymianę wiedzy i doświadczeń między deweloperami a testerami czy DevOps’ami. Deweloperzy mogą uczestniczyć w procesie tworzenia i konfiguracji infrastruktury. Inżynierowie operacyjni w wyniku interakcji z deweloperami zyskują lepsze zrozumienie produktu. Zespół się integruje i następuje naturalny przepływ informacji.
  7. Poza tym, w momencie kiedy cała infrastruktura jest spisana w formie kodu, automatycznie staje się dla siebie najlepszą dokumentacją.
  8. Ostatecznie, gdy już wszystko jest zaimplementowane, cały zespół i produkt wiele zyskuje na jakości. Z czasem natomiast, jakość ta przekłada się na oszczędności dla firmy i na całkiem inną jakość pracy inżynierów.

 Skoro ja mam IAC, to Ty też możesz mieć

Jak mam nadzieję udało mi się to przytoczyć w powyższym artykule, traktowanie infrastruktury jak kodu niesie za sobą wiele korzyści, w pełni wymiernych oraz nieco bardziej subtelnych. Mając na uwadze wszystkie tego zalety i potencjalny egzystencjalny ból wywołany niekorzystaniem z nich – wzywam was wszystkich do akcji! Korzystajcie z „infrastruktura jako kod”, to łatwe i naprawdę bezbolesne ?

5/5 ( głosy: 6)
Ocena:
5/5 ( głosy: 6)
Autor
Avatar
Maciej Smolarek

Team Leader, miłośnik automatyzacji i gier planszowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?