SharePoint

Zmierzch SharePoint’a 2010

28 grudnia, 2015 0
Podziel się:

Dnia 13 października 2015 roku dla platformy SharePoint 2010 zakończył się okres pełnego wsparcia świadczonego przez Microsoft. Wierzę, że dla wielu czytelników może to być informacja zaskakująca. Wydawać by się przecież mogło, że SharePoint 2010 ukazał się niemal wczoraj …. Nie mniej od premiery tego systemu minęło już ponad 5 lat!

sharepoint 2010 logo

Według statystyk firmy Microsoft niemal 40% firm nadal pracuje na platformach SharePoint 2010 lub starszych.Czy możemy się pokusić się stwierdzenie, że firmy te pracują na całkowicie niewspieranych wersjach SharePoint? 

W obecnym momencie SharePoint 2010 jest nadal wspierany w oparciu o model Extended Support aż do 13 października 2020. Okres wparcia Mainstream już się zakończył.

sharepoint2010teamsite

Czym charakteryzuje się model wsparcia Extended Support?

Podstawową różnicą względem wsparcia Mainstream jest brak publicznej dostępności poprawek bezpieczeństwa, brak wsparcia technicznego jak i brak dalszego rozwoju produktu.

Cykl życia produktu Microsoft

Jedynie dla firm, które zdecydowały się na zakupu wsparcia typu Extended Support

 • Udostępnione zostaną poprawki bezpieczeństwa (głównie w szczególnych wypadkach)
 • Dostępne jest wsparcie dla hotfixów nie związanych z bezpieczeństwem (jedynie w wypadku zamówień z okresu 90 dni od wygaśnięcia wsparcia podstawowego)
 • Dostępne jest wsparcie techniczne, które jest dodatkowo płatne

Co dalej?

Powyższe zestawienie wyraźnie pokazuje, że możliwa jest dalsza praca na platformie SharePoint 2010. Jednak decyzja o pozostaniu na środowisku SharePoint 2010 wiąże się z sporymi, dodatkowymi kosztami lub ryzykiem związanym z pracą na systemie bez jakiegokolwiek wsparcia.

Żadne z tych rozwiązań nie jest akceptowalne w dłuższej perspektywie czasu. Jeżeli Twoja firma pracuje na platformie SharePoint 2010 warto rozważyć istniejące scenariusze migracji SharePoint do wspieranej wersji.

Warto również przeczytać:

Kategorie: SharePoint
Szymon Bochniak
Autor: Szymon Bochniak
Od 2009 roku jestem pasjonatem technologii SharePoint. Przez te kilka lat zrealizowałem masę projektów związanych z tą technologią. Dzisiaj pracuję jako Architekt rozwiązań SharePoint w Sii.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz