EN
angle-down

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

Join us Contact us

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

This offer base language is English. Translate into Polish.
This translation is generic. Show original text

Technologies & tools

As a Senior Data Scientist, you will be part of a dynamic team, focusing on enhancing highly successful Legal products. We are looking for a candidate with a proven track record in machine learning and a hunger for deeper ML/AI knowledge.

Join us in shaping the future of legal technology innovation!

Your tasks

  • Driving the end-to-end model development lifecycle, ensuring best practices for reproducible research and well-managed software delivery
  • Working in a collaborative, cross-functional team, sharing information, valuing diverse ideas, and partnering effectively with global colleagues
  • Translating complex business problems into projects with clearly defined scope, ensuring timely and well-managed deliverables in a fast-paced environment
  • Fostering innovative ideas to solve real-world challenges
  • Communicating proactively, sharing work effectively, and describing ideas compellingly to both technical and non-technical audiences
  • Leading AI adoption across the enterprise

Requirements

  • Minimum 5 years of experience in information retrieval or text summarization, experience in NLP (Natural Language Processing)
  • Strong proficiency in Python, including code review, unit testing, and working with a large codebase
  • Experience with AWS
  • Documented experience in machine learning/artificial intelligence, with the ability to work independently and collaborate with stakeholders to define problems effectively
  • Strong analytical skills and a results-oriented mindset, designing and conducting experiments efficiently to answer empirical questions
  • Fluent communication in English

Job no. 241021-8FAT3

Technologie i narzędzia

Jako Senior Data Scientist będziesz częścią dynamicznego zespołu, koncentrującego się na ulepszaniu odnoszących sukcesy produktów prawnych. Szukamy kandydata z udokumentowanym doświadczeniem w uczeniu maszynowym i głodem pogłębiania wiedzy z zakresu ML/AI.

Dołącz do nas w kształtowaniu przyszłości innowacji w zakresie technologii prawnych!

Twoje zadania

  • Kierowanie kompleksowym cyklem rozwoju modelu, zapewniając najlepsze praktyki w zakresie powtarzalnych badań i dobrze zarządzanego dostarczania oprogramowania.
  • Praca we współpracującym, wielofunkcyjnym zespole, dzielenie się informacjami, docenianie różnorodnych pomysłów i efektywne partnerstwo z kolegami z całego świata
  • Przekładanie złożonych problemów biznesowych na projekty o jasno określonym zakresie, zapewniając terminowe i dobrze zarządzane rezultaty w szybko zmieniającym się środowisku.
  • Wspieranie innowacyjnych pomysłów w celu rozwiązywania rzeczywistych wyzwań
  • Proaktywna komunikacja, efektywne dzielenie się pracą i atrakcyjne opisywanie pomysłów zarówno odbiorcom technicznym, jak i nietechnicznym.
  • Wiodące wdrażanie sztucznej inteligencji w całym przedsiębiorstwie

Wymagania

  • Minimum 5 lat doświadczenia w wyszukiwaniu informacji lub streszczaniu tekstu, doświadczenie w NLP (przetwarzanie języka naturalnego)
  • Silna biegłość w Pythonie, w tym przegląd kodu, testowanie jednostkowe i praca z dużą bazą kodu
  • Doświadczenie z AWS
  • Udokumentowane doświadczenie w uczeniu maszynowym / sztucznej inteligencji, z umiejętnością samodzielnej pracy i współpracy z interesariuszami w celu skutecznego definiowania problemów
  • Silne umiejętności analityczne i nastawienie na wyniki, efektywne projektowanie i przeprowadzanie eksperymentów w celu uzyskania odpowiedzi na pytania empiryczne
  • Płynna komunikacja w języku angielskim

Nr oferty 241021-8FAT3

Quick apply

Senior Data Scientist

angle-down

Option was not selected

Attach CV*

Uploaded file:
  • file_icon Created with Sketch.

Acceptable files: doc, docx, pdf. (max 5MB)
Please submit your file in DOC, DOCX or PDF format
The upload size is limited to 5 MB
File is empty
File was not uploaded

At any time, you may withdraw your consent to the processing of personal data, but such withdrawal shall not affect the legal compliance of any processing of such data, which had occurred before you withdrew your consent. Detailed information on the processing of your personal data is specified in the Privacy Policy.

Sii Poland follows the Procedure for reporting law violations.

success

Your application has been submitted

We will contact you as soon as we review your CV

Processing...

Sorry, something went wrong and your message was not delivered

Refresh the page and try again. Contact us, if problem occurs again

Benefits for you

Änderungen im Gange

Wir aktualisieren unsere deutsche Website. Wenn Sie die Sprache wechseln, wird Ihnen die vorherige Version angezeigt.

Ta treść jest dostępna tylko w jednej wersji językowej.
Nastąpi przekierowanie do strony głównej.

Czy chcesz opuścić tę stronę?