EN
angle-down

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

Join us Contact us

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

This offer base language is English. Translate into Polish.
This translation is generic. Show original text

Technologies & tools

We are seeking a talented BPM Analyst to join our team, working closely with Product Manager for BPM in a big, FMCG company. You will assist global process owners in mapping, maintaining, and optimizing their processes using the Celonis Process Management SaaS platform. Your contributions will play a crucial role in supporting a pilot project aimed at standardizing and optimizing processes within the Source-to-Pay workflow.

Your tasks

  • Onboard and manage active users of the Celonis Process Management platform (CPM)
  • Perform training sessions on BPMN 2.0 and onboard new process domains and users to the tool
  • Manage administrative tasks within CPM, including process hierarchy changes
  • Work closely with platform analysts to provide configuration requirements
  • Attend workshops with process owners to provide guidance on BPMN 2.0 process mapping and modeling
  • Collaborate with the Celonis Process Mining team to ensure effective process baselining and adherence measurements
  • Conduct User Acceptance Testing (UAT) for system changes including Import/export data to and from the platform
  • Provide input into the product lifecycle, roadmap, and overall BPM strategy

Requirements

  • Strong knowledge of BPMN 2.0
  • Understanding of industry best practices in common process areas such as P2P (Procure-to-Pay) and OTC (Order-to-Cash)
  • Experience with BPM/SaaS platforms - specific experience with Celonis is not required, but experience with similar platforms is necessary
  • Fluent in English
  • Excellent communication skills and ability to work in cross-functional teams
  • Must be available to work onsite in Warsaw at least 2 days per week

Job no. 241023-F9Q74

Technologie i narzędzia

Poszukujemy utalentowanego Analityka BPM, który dołączy do naszego zespołu, ściśle współpracując z Product Managerem ds. BPM w dużej firmie z branży FMCG. Będziesz pomagać globalnym właścicielom procesów w mapowaniu, utrzymywaniu i optymalizacji ich procesów przy użyciu platformy Celonis Process Management SaaS. Twój wkład będzie odgrywał kluczową rolę we wspieraniu projektu pilotażowego mającego na celu standaryzację i optymalizację procesów w ramach przepływu pracy Source-to-Pay.

Twoje zadania

  • Wdrażanie i zarządzanie aktywnymi użytkownikami platformy Celonis Process Management (CPM)
  • Przeprowadzanie sesji szkoleniowych w zakresie BPMN 2.0 oraz wdrażanie nowych domen procesów i użytkowników do narzędzia
  • Zarządzanie zadaniami administracyjnymi w CPM, w tym zmianami hierarchii procesów
  • Ścisła współpraca z analitykami platformy w celu zapewnienia wymagań konfiguracyjnych
  • Uczestnictwo w warsztatach z właścicielami procesów w celu zapewnienia wskazówek dotyczących mapowania i modelowania procesów BPMN 2.0
  • Współpraca z zespołem Celonis Process Mining w celu zapewnienia skutecznego procesu bazowego i pomiarów zgodności
  • Przeprowadzanie testów akceptacji użytkownika (UAT) dla zmian w systemie, w tym importu/eksportu danych do i z platformy.
  • Zapewnienie wkładu w cykl życia produktu, mapę drogową i ogólną strategię BPM

Wymagania

  • Dobra znajomość BPMN 2.0
  • Zrozumienie najlepszych praktyk branżowych w typowych obszarach procesów, takich jak P2P (Procure-to-Pay) i OTC (Order-to-Cash)
  • Doświadczenie z platformami BPM/SaaS - konkretne doświadczenie z Celonis nie jest wymagane, ale doświadczenie z podobnymi platformami jest niezbędne
  • Biegła znajomość języka angielskiego
  • Doskonałe umiejętności komunikacyjne i zdolność do pracy w zespołach wielofunkcyjnych
  • Dyspozycyjność do pracy na miejscu w Warszawie przez co najmniej 2 dni w tygodniu

Nr oferty 241023-F9Q74

Quick apply

BPM Analyst

angle-down
  • Poland
angle-down

Option was not selected

Attach CV*

Uploaded file:
  • file_icon Created with Sketch.

Acceptable files: doc, docx, pdf. (max 5MB)
Please submit your file in DOC, DOCX or PDF format
The upload size is limited to 5 MB
File is empty
File was not uploaded

At any time, you may withdraw your consent to the processing of personal data, but such withdrawal shall not affect the legal compliance of any processing of such data, which had occurred before you withdrew your consent. Detailed information on the processing of your personal data is specified in the Privacy Policy.

Sii Poland follows the Procedure for reporting law violations.

success

Your application has been submitted

We will contact you as soon as we review your CV

Processing...

Sorry, something went wrong and your message was not delivered

Refresh the page and try again. Contact us, if problem occurs again

Benefits for you

Änderungen im Gange

Wir aktualisieren unsere deutsche Website. Wenn Sie die Sprache wechseln, wird Ihnen die vorherige Version angezeigt.

Ta treść jest dostępna tylko w jednej wersji językowej.
Nastąpi przekierowanie do strony głównej.

Czy chcesz opuścić tę stronę?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?