EN
angle-down

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

Join us Contact us

Sii Poland

SII UKRAINE

SII SWEDEN

This offer base language is English. Translate into Polish.
This translation is generic. Show original text

Technologies & tools

We are seeking an experienced Python developer to join our team. The ideal candidate will have a strong background in backend development, with a focus on data-centric architecture and custom database solutions.

Your tasks

  • Develop and maintain Python-based applications
  • Work with our custom database and query language based on Django
  • Expand and optimize existing backend functionality
  • Implement and work with DAOs (Data Access Objects) and service layers
  • Contribute to projects utilizing Data-Centric Architecture
  • Collaborate with cross-functional teams to gather requirements and design scalable solutions
  • Conduct code reviews and provide constructive feedback to team members
  • Write and maintain comprehensive unit tests to ensure code quality and functionality

Requirements

  • Strong proficiency in Python 3.x
  • Extensive experience with SQL and database technologies
  • Solid understanding of backend development principles
  • Experience with Django or similar web frameworks
  • Familiarity with DAOs and service layer patterns
  • Understanding of Data-Centric Architecture concepts
  • Ability to work with and extend custom database solutions
  • Good English skills

Nice to have

  • Experience with Python 2.7 - not essential, but beneficial
  • Knowledge of Java/Jython - not essential, but beneficial
  • Previous work on projects involving custom query languages
  • Expertise in performance optimization for database operations
  • Proficiency in RESTful API design and implementation

Job no. 241023-G3OB0

Technologie i narzędzia

Poszukujemy doświadczonego programisty Python, który dołączy do naszego zespołu. Idealny kandydat będzie miał silne doświadczenie w rozwoju backendu, z naciskiem na architekturę skoncentrowaną na danych i niestandardowe rozwiązania bazodanowe.

Twoje zadania

  • Tworzenie i utrzymywanie aplikacji opartych na języku Python
  • Praca z naszą niestandardową bazą danych i językiem zapytań opartym na Django
  • Rozbudowa i optymalizacja istniejącej funkcjonalności backendu
  • Wdrażanie i praca z DAO (Data Access Objects) i warstwami usługowymi
  • Udział w projektach wykorzystujących architekturę Data-Centric Architecture
  • Współpraca z wielofunkcyjnymi zespołami w celu gromadzenia wymagań i projektowania skalowalnych rozwiązań
  • Prowadzenie przeglądów kodu i dostarczanie konstruktywnych informacji zwrotnych członkom zespołu
  • Pisanie i utrzymywanie kompleksowych testów jednostkowych w celu zapewnienia jakości i funkcjonalności kodu

Wymagania

  • Biegła znajomość języka Python 3.x
  • Rozległe doświadczenie z SQL i technologiami baz danych
  • Solidne zrozumienie zasad rozwoju backendu
  • Doświadczenie z Django lub podobnymi frameworkami webowymi
  • Znajomość DAO i wzorców warstwy usługowej
  • Zrozumienie koncepcji architektury zorientowanej na dane
  • Umiejętność pracy i rozszerzania niestandardowych rozwiązań bazodanowych
  • Dobra znajomość języka angielskiego

Mile widziane

  • Doświadczenie z Python 2.7 - nie jest niezbędne, ale korzystne
  • Znajomość Java/Jython - nie jest niezbędna, ale korzystna
  • Wcześniejsza praca nad projektami obejmującymi niestandardowe języki zapytań
  • Doświadczenie w optymalizacji wydajności operacji bazodanowych
  • Biegłość w projektowaniu i implementacji RESTful API

Nr oferty 241023-G3OB0

Quick apply

Python Developer

angle-down

Option was not selected

Attach CV*

Uploaded file:
  • file_icon Created with Sketch.

Acceptable files: doc, docx, pdf. (max 5MB)
Please submit your file in DOC, DOCX or PDF format
The upload size is limited to 5 MB
File is empty
File was not uploaded

At any time, you may withdraw your consent to the processing of personal data, but such withdrawal shall not affect the legal compliance of any processing of such data, which had occurred before you withdrew your consent. Detailed information on the processing of your personal data is specified in the Privacy Policy.

Sii Poland follows the Procedure for reporting law violations.

success

Your application has been submitted

We will contact you as soon as we review your CV

Processing...

Sorry, something went wrong and your message was not delivered

Refresh the page and try again. Contact us, if problem occurs again

Benefits for you

Änderungen im Gange

Wir aktualisieren unsere deutsche Website. Wenn Sie die Sprache wechseln, wird Ihnen die vorherige Version angezeigt.

Ta treść jest dostępna tylko w jednej wersji językowej.
Nastąpi przekierowanie do strony głównej.

Czy chcesz opuścić tę stronę?