Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Czyli praktyczny poradnik, jak zrobić prostą interaktywną mapę biura.

Od czego zacząć?

Od znalezienia planu biura 🙂

Będziemy potrzebować pliku svg ze zdefiniowanymi obszarami zajmowanymi przez biurka. Jeśli dysponujemy zwykłym obrazkiem .png lub .jpg możemy do jego konwersji wykorzystać narzędzie Synoptic Designer. Udajemy się na stronę http://synoptic.design/ i przeciągamy obrazek do pustego edytora (lub klikamy Browse i wskazujemy jego lokalizację na dysku).

Synoptic Designer for power BI

Następnie przy użyciu magicznej różdżki edytora (1) klikamy w miejsca, gdzie na planie są biurka i edytujemy nazwę pola – musi to być identyfikator biurka z naszego systemu. Nazwa wyświetlana jest opcjonalna. Do zaznaczania biurek możemy też użyć krzyżyka (2) – wtedy klikamy w ich kolejne kąty wyznaczając krawędzie.Synoptic Designer Power BI c.d.

Przyznaję, że jest to najbardziej żmudna część pracy (zwłaszcza przy dużej liczbie biurek) i wymaga nieco wprawy. Najlepiej jest powiększyć obrazek, żeby nie trafiać różdżką w krzesła ani podłogę. Kiedy już skończymy, klikamy export to power bi i postępujemy zgodnie z poleceniami, by wyeksportować gotowy plik .svg.

Teraz rysujemy!

Kiedy mamy już odpowiednio przygotowany plan biura, możemy przystąpić do przyjemniejszej części zadania, czyli projektowania wizualizacji w Power BI.

Otwieramy Power BI i wybieramy źródło danych, zawierające identyfikatory biurek i przypisanych do nich pracowników (u mnie będzie to SQL Server Database). Do zrobienia zwykłej wyszukiwarki osób w biurze będziemy potrzebować tylko tych dwóch informacji oraz wizualizacji Synoptic Panel by OKViz. Tę ostatnią pobieramy z AppStore https://store.office.com/search.aspx?productgroup=PowerBI (lub logujemy się wybierając na wstążce From Store) i wyszukujemy wizualizację Synoptic Panel by OKViz. Klikamy Add i zapisujemy plik .pbiviz na dysku. Następnie klikamy na wielokropek w oknie wizualizacji (1)  lub ze wstążki wybieramy From File – w okienku informującym nas o imporcie zewnętrznej wizualizacji klikamy Import i wybieramy właśnie pobrany plik. W wizualizacjach pojawi się nowa ikonka (2).BI_Visualizations

Kiedy klikniemy w ikonę, umieścimy wizualizację na raporcie. Następnie przenosimy zmienną z identyfikatorem biurka (u mnie jest to AST_Name) do pola Category, a zmienną z nazwiskiem pracownika (u mnie WorkerName) do pola Measure. Na pustej wizualizacji na raporcie pojawi się ikona umożliwiająca import gotowej przykładowej grafiki lub pliku z dysku lokalnego. Klikamy na Local maps i wskazujemy utworzony przez nas plik svg.

BI_mapa biura_1

Jeśli wszystko poszło dobrze, zobaczymy nasz pierwszy sukces – interaktywną mapę biura!

BI_mapa biura, krok 2

Teraz wystarczy dodać wizualizację Slicer i zasilić ją zmienną WorkerName, by móc znaleźć na mapie biura szukaną osobę.

BI_wyszukiwanie osoby na mapie

Kosmetyka

W ramach kosmetycznych poprawek możemy zmienić wyświetlane nazwy pól – klikając na strzałkę przy nazwie, którą chcemy zmienić i wybrać Rename.

BI_zmiana nazwy pól

W przypadku WorkerName możemy też zmienić zastosowaną miarę. Ponieważ do wyświetlenia wizualizacji potrzebna jest kategoria lub podkategoria (odpowiadająca identyfikatorowi pola) oraz miara, nazwisko pracownika potraktowaliśmy jako miarę. Jest to zmienna znakowa, dlatego domyślnie Power BI wybrał pierwsze nazwisko odpowiadające danemu ID biurka. Jeśli nasze dane są sensowne, tzn. przy jednym biurku siedzi co najwyżej jedna osoba, ta miara powinna być odpowiednia dla naszych potrzeb (jeśli mamy podejrzenie że jest inaczej, możemy np. użyć miary Count ,żeby to sprawdzić). Gdybyśmy chcieli wyświetlić coś bardziej skomplikowanego, np. powierzchnię pokoi albo koszty utrzymania, w polu miara powinniśmy umieścić tę właśnie wielkość, a nazwisko pracownika przenieść np. do tooltipa – pole do eksperymentów wydaje się być całkiem spore 🙂

Spróbujmy zmienić domyślną kolorystykę wykresu – Power BI domyślnie zaczernia obszary bez miary. Możemy zmienić tę kolorystykę tworząc miarę definiującą, czy biurko jest zajęte. W tym celu ze wstążki Modelling wybieramy New Measure i definiujemy miarę zajetość, która będzie przyjmowała wartość 1 dla zajętych biurek i 0 dla wolnych:

zajetosc = if(MAX(biurka[WorkerName]) = ""; 0; 1)

7. nowa miara 300x47 - Ale właściwie gdzie Cię znaleźć? – czyli mapa biura w Power BI z wykorzystaniem Synoptic Panel by OKVizTeraz przenieśmy nazwisko pracownika do pola Tooltip, a nowo utworzoną miarę zajetość umieśćmy w zwolnionym polu Measure. Zniknęły czarne obszary – bo teraz dla każdego z nich jest zdefiniowana miara. Żeby uzależnić kolor biurka od jej wartości, klikamy na ikonę wałka malarskiego w oknie wizualizacji i po kliknięciu On definiujemy kolory dla wybranych wartości:

Power BI_definiowanie kolorów mapy

I proszę – stworzyliśmy całkiem estetyczną i funkcjonalną interaktywną mapę biura 🙂

Co jeszcze mogę zrobić?

To zależy od potrzeb i wyobraźni: zdefiniować pola odpowiadające pokojom, miary odpowiadające kosztom, osadzić w raporcie mapy kilku pięter, pokolorować biurka w zależności od działu, stanowiska, etc. Nie ograniczajcie się też tylko do mapy biura – Synoptic Designer zapewnia dostęp do galerii gotowych map, a autorzy wizualizacji sami przyznają, że docierają do nich informacje o zupełnie nieoczekiwanych zastosowaniach narzędzia. Polecam też samouczek na stronie OKViz: http://okviz.com/blog/introducing-synoptic-panel-v1-4/

 

Happy coding!

Ocena:

Komentarze

  • Naprawdę fajne demo. Dobre dla osób, które twierdzą, że Power BI jest kolejnym zwykłym rozwiązaniem raportującym. Osoby kreatywne mogą tworzyć naprawdę ciekawe rozwiązania jakich wielu użytkowników tradycyjnych raportów nigdy nie widziało….

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?