BI

BI Connected – pierwsza konferencja BI organizowana przez Sii

22 października, 2018 1
Podziel się:

6 października we wrocławskim hotelu Mercure odbyła się konferencja BI Connected – wydarzenie poświęcone tematyce Business Intelligence. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania 9 prelekcji dotyczących najnowszych technologii z zakresu BI, w tym także mojego wystąpienia.

Konferencję rozpoczął Maciej Grabowski wprowadzając wszystkich obecnych w tematykę projektowania i zasilania hurtowni danych prezentacją o wymownym tytule „ETL – not gone yet but leaving”. Podczas prezentacji streścił problemy w integracji i przetwarzaniu danych, które doprowadziły do powstania współczesnych hurtowni danych oraz narzędzi ETL je zasilających. Maciej zwięźle wyjaśnił jakie wyzwania spowodowały powstanie nowych trendów w integracji danych – Data Vault i Data Lake. Analiza trudności związanych z podejściem schema-on-read doprowadziła do ciekawych konkluzji odnośnie przyszłości narzędzi ETL.

Podczas kolejnej prezentacji Łukasz Grala opowiedział o „Zaawansowanej analizie danych w SQL Server przy użyciu R i Python”. Wprowadził uczestników konferencji w świat Machine Learning, sprecyzował problemy, z którymi mierzą się współczesne systemy analityczne oraz obrazowo wytłumaczył, dlaczego, zdawałoby się trywialne problemy, wcale trywialne nie są. W dalszej części wystąpienia wyjaśnił jakie możliwości daje ML Server i jak je wykorzystać do zaawansowanej analizy danych.

Qlik Sense Cloud i The Cycle of Intelligence Delivery

Po krótkiej przerwie kawowej swoją pełną humoru prezentację rozpoczął Jacek Harazin. Skupił się na zagadnieniu „Business Intelligence w chmurze na przykładzie Qlik Sense Cloud”. Wytłumaczył jak obliczyć próg opłacalności inwestycji w rozwiązania chmurowe, a także omówił czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę decydując się na takie przedsięwzięcie. Jednak największą uwagę przykuła prezentacja korzystania z platformy Qlik Sense Cloud, podczas której udowodnił, że narzędzia Business Intelligence bywają bardziej inteligentne od ich użytkowników.

Prezentacja BI

W kolejnym panelu zatytułowanym „Beyond Data Delivery: The Cycle of Intelligence Delivery” Jose Fabio Ribeiro zgłębił procesy i metodologie dostarczania rozwiązań analitycznych pozwalających na stworzenie wewnątrz organizacji kultury podejmowania decyzji w oparciu o dane. Zaproponował też rozwiązania pozwalające przekonać użytkowników do korzystania z narzędzi BI i zaimplementować omówione procesy.

Czas na Data Vault 2.0

Zaraz po przerwie obiadowej Adrian Chodkowski przedstawił „Wykorzystanie mechanizmów in-memory w SQL Server”. Podczas swojej sesji Adrian zaprezentował możliwości jakie niesie użycie tabel in-memory i indeksów typu columnstore. Bardzo ciekawa była część, w której stworzył krótkie demo prezentujące różnice w wydajności przetwarzania danych z wykorzystaniem tabel in-memory ze standardowymi rozwiązaniami.

W drugiej z popołudniowych sesji nadszedł czas na moją prezentację – „Data Vault 2.0 – more than a data model”. Podczas sesji wprowadziłem uczestników w filozofię przetwarzania i modelowania danych Data Vault 2.0. Przedstawiłem wady i zalety samego modelu danych, jego miejsca w architekturze Enterprise BI Solution oraz omówiłem, jak takie podejście do budowy hurtowni wspiera projekty prowadzone z użyciem zwinnych metodyk zarządzania.

Ostatni cykl wykładów zapoczątkował Leszek Kwaśniewski z wystąpieniem pt. „Azure Notebooks – interaktywna analiza danych”. Podczas wykładu wdrożył uczestników w świat Data Science prezentując koncepcję i sposób działania Azure Notebooks.

Dlaczego dzieci rzadziej rodzą się w weekendy?

W kolejnej sesji prof. Jacek Cypryjański w prezentacji o wzbudzającym ciekawość tytule „Dlaczego w Polsce dzieci rzadziej rodzą się w weekendy i inne prawidłowości dotyczące dat urodzeń na podstawie bazy danych PESEL” pokazał jak możemy wykorzystać narzędzia BI w celu wykrycia trendów i wzorców w analizie danych. Samo wystąpienie było też ciekawym dowodem na to, jak dużą rolę w eksploracji danych odgrywa wiedza ekspercka.

Na zakończenie dnia Wasley Portes zademonstrował jak w pół godziny można zostać bohaterem, przygotowując raport pod presją czasu z wykorzystaniem narzędzia PowerBI. Podczas prezentacji pt. „From Zero to Hero with PowerBI” pokazał jak w prosty sposób wykorzystać język M do importu danych, jak wyczyścić dane w DAX oraz jak zagregować i zwizualizować wyniki w czytelny dla odbiorcy sposób.

Mam nadzieję, że konferencja spełniła oczekiwania uczestników i będziemy mieli jeszcze okazję do spotkania na innych tego typu eventach 🙂

Kategorie: BI
Bartłomiej Kimnes
Autor: Bartłomiej Kimnes
Pracuje w SII na stanowisku Business Intelligence Developer. Od 9 lat związany z systemami przetwarzania danych. Specjalizuje się w rozwiązaniach opartych o platformę Microsoft, ale nie stroni od innych narzędzi jeśli są pomocne w rozwiązaniu problemów użytkowników.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  komentarze(1)

  avatar
  Mateusz
  29 października 2018 Odpowiedz

  Fajna konferencja dziękuje za krótką relacje.

  Zostaw komentarz