Dynamics 365

JPK dla AX – przygotuj Twój system finansowy na e-kontrolę!

14 czerwca, 2016 0
Podziel się:

Na wdrożenie JPK zostało już niewiele czasu. Przepis wprowadzający go do Ordynacji podatkowej mówi, że wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące księgi podatkowe w formie elektronicznej będą podlegać e-kontrolom od 1 lipca 2016 r. Chociaż Ministerstwo Finansów podało ostateczną postać struktur raportowych dopiero w marcu bieżącego roku, już od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa mogą spodziewać się kar za nieprzekazanie do kontroli danych przygotowanych w oparciu o JPK. Podmioty podlegające definicji małego lub średniego przedsiębiorcy, na podstawie przepisów ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, będą miały prawo odmówić ich przekazania w okresie przejściowym – w tej chwili jest on przewidziany do lipca 2018 r.

W odpowiedzi na wymogi Ordynacji podatkowej, zespół Sii stworzył dedykowane rozwiązanie, które pozwala na wygenerowanie JPK w systemie AX w wersjach: 2.5, 2009, 2012, nie tylko w przypadku szablonowej wersji rozwiązania, ale również dla rozbudowanych systemów, dostosowanych do specyficznych wymogów firmy.

Jak to działa?

Koncepcja działania aplikacji polega na zmapowaniu danych znajdujących się w systemie AX do wymagań struktury JPK. Ze względu na to, że nie wszystkie dane wymagane w strukturze JPK są dostępne bezpośrednio w podstawowych tabelach systemu AX, uzupełniane są dodatkowymi danymi z tabel pomocniczych, pobierających dane automatycznie z różnych miejsc w systemie.

jpk_schemat_pl

Przykładem może być wyciąg bankowy. Struktura JPK wymaga nazwy podmiotu będącego stroną operacji i sum kontrolnych dla wyciągu bankowego. Dzięki danym uzupełniającym, informacje te mogą znaleźć się w JPK, pomimo iż standardowo na transakcjach bankowych w systemie AX nie są one dostępne.

Pierwszym krokiem, po zaimplementowaniu funkcjonalności JPK, jest zmapowanie niektórych danych, które znajdują się w systemie AX, ze strukturą plików wymaganych przez ustawodawcę. Na załączonym przykładzie zobrazowane jest mapowanie kont Księgi Głównej ze strukturą JPK. Po lewej stronie widoczne są konta syntetyczne z Księgi Głównej, a po prawej pola wynikające ze struktury JPK. W tym przypadku mapowanie danych polega na uzupełnieniu pól dotyczących określenia pozycji konta w strukturze sprawozdań finansowych. Czynność tę należy wykonać tylko raz przy wdrożeniu JPK, ustawienia zostają zapamiętane i są wykorzystywane przy generowaniu kolejnych plików.

image002

 

Jednolity Plik Kontrolny można wygenerować dla dowolnego schematu wymaganego przez Ministerstwo Finansów w dowolnym zakresie dat.

image004

Podczas generowania pliku JPK, automatycznie nadawane są mu statusy. Niektóre z nich, takie jak Utworzony i Uzupełniany, służą do zabezpieczenia poprawności danych w plikach. Jeżeli, np. zostanie uruchomione generowanie plików w dwóch oddzielnych wątkach, chodzi o to żeby nie wygenerować dwóch plików na raz i żeby uzupełnianie na siebie naszło.

Plik gotowy do przeglądu przez użytkownika ma stan Wygenerowany. Dopiero po zatwierdzeniu pliku przez użytkownika jest on zapisywany we wskazanym folderze i jest gotowy do przekazania do Urzędu Skarbowego.

Użytkownik ma możliwość przeglądania historii wygenerowanych plików, zarówno z poziomu systemu AX, jak i z Excela.

image005

Zalety rozwiązania

Na wdrożenie JPK do systemów firmowych zostało już bardzo niewiele czasu, dlatego przygotowania należy rozpocząć jak najszybciej. Firmy korzystające z systemu AX zachęcamy do rozważenia naszej propozycji, ponieważ charakteryzuje się ona:

 • Krótkim czasem wdrożenia – jeżeli instalacja systemu AX w Twojej firmie spełnia nasze założenia funkcjonalne, to uruchomienie funkcjonalności JPK może być przeprowadzone bardzo szybko. W przypadku, gdy system AX jest na tyle zmodyfikowany, że nasze założenia funkcjonalne nie obejmują całości danych, które muszą się znaleźć w JPK, to nasz zespół deweloperski jest w stanie sprawnie zaadoptować aplikację do wymagań Twojego systemu.
 • Kompatybilnością z wersjami systemu AX: 2.5, 2009, 2012 – wspieramy wszystkie najpopularniejsze obecnie wersje systemu AX, jak i „eksponaty muzealne” – przygotowaliśmy aplikację do działania również z wersją 2.5.
 • Elastycznością – aplikacja posiada duże możliwości konfiguracyjne, takie jak: możliwość wprowadzenia dowolnych danych uzupełniających względem wymagań ustawodawcy, możliwość wskazania indywidulanego folderu, w którym będą zapisywane wygenerowane pliki kontrolne.
 • Gwarancja poprawności danych – nie można zapisać pliku JPK w formacie XML, dopóki nie zostanie on merytorycznie skontrolowany i zatwierdzony przez użytkownika.
 • Możliwością przeglądania historii wygenerowanych plików – w każdej chwili możesz otworzyć dowolny plik i szczegółowo przejrzeć jego dowolne elementy z poziomu systemu AX lub w programie Excel.

Jeżeli rozwiązanie Sii jest tym, czego szukasz, skontaktuj się z nami i poznaj więcej szczegółów dotyczących naszej oferty z zakresu generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w systemach AX.

Kategorie: Dynamics 365
Paweł Snarski
Autor: Paweł Snarski
Swoją przygodę z systemami ERP rozpocząłem w 2007 r. od polskich rozwiązań firmy Comarch. Następnie postanowiłem wypłynąć na głębsze wody i przesiadłem się na systemy z rodziny Microsoft Dynamics. Najpierw zajmowałem się modułami logistycznymi w systemie NAV, a przez ostatnie 3 lata jestem częścią zespołu odpowiedzialnego za wdrożenia modułów finansowych systemu Microsoft Dynamics AX.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz