Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Na wdrożenie JPK zostało już niewiele czasu. Przepis wprowadzający go do Ordynacji podatkowej mówi, że wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące księgi podatkowe w formie elektronicznej będą podlegać e-kontrolom od 1 lipca 2016 r. Chociaż Ministerstwo Finansów podało ostateczną postać struktur raportowych dopiero w marcu bieżącego roku, już od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa mogą spodziewać się kar za nieprzekazanie do kontroli danych przygotowanych w oparciu o JPK. Podmioty podlegające definicji małego lub średniego przedsiębiorcy, na podstawie przepisów ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, będą miały prawo odmówić ich przekazania w okresie przejściowym – w tej chwili jest on przewidziany do lipca 2018 r.

W odpowiedzi na wymogi Ordynacji podatkowej, zespół Sii stworzył dedykowane rozwiązanie, które pozwala na wygenerowanie JPK w systemie AX w wersjach: 2.5, 2009, 2012, nie tylko w przypadku szablonowej wersji rozwiązania, ale również dla rozbudowanych systemów, dostosowanych do specyficznych wymogów firmy.

Jak to działa?

Koncepcja działania aplikacji polega na zmapowaniu danych znajdujących się w systemie AX do wymagań struktury JPK. Ze względu na to, że nie wszystkie dane wymagane w strukturze JPK są dostępne bezpośrednio w podstawowych tabelach systemu AX, uzupełniane są dodatkowymi danymi z tabel pomocniczych, pobierających dane automatycznie z różnych miejsc w systemie.

jpk_schemat_pl

Przykładem może być wyciąg bankowy. Struktura JPK wymaga nazwy podmiotu będącego stroną operacji i sum kontrolnych dla wyciągu bankowego. Dzięki danym uzupełniającym, informacje te mogą znaleźć się w JPK, pomimo iż standardowo na transakcjach bankowych w systemie AX nie są one dostępne.

Pierwszym krokiem, po zaimplementowaniu funkcjonalności JPK, jest zmapowanie niektórych danych, które znajdują się w systemie AX, ze strukturą plików wymaganych przez ustawodawcę. Na załączonym przykładzie zobrazowane jest mapowanie kont Księgi Głównej ze strukturą JPK. Po lewej stronie widoczne są konta syntetyczne z Księgi Głównej, a po prawej pola wynikające ze struktury JPK. W tym przypadku mapowanie danych polega na uzupełnieniu pól dotyczących określenia pozycji konta w strukturze sprawozdań finansowych. Czynność tę należy wykonać tylko raz przy wdrożeniu JPK, ustawienia zostają zapamiętane i są wykorzystywane przy generowaniu kolejnych plików.

image002

 

Jednolity Plik Kontrolny można wygenerować dla dowolnego schematu wymaganego przez Ministerstwo Finansów w dowolnym zakresie dat.

image004

Podczas generowania pliku JPK, automatycznie nadawane są mu statusy. Niektóre z nich, takie jak Utworzony i Uzupełniany, służą do zabezpieczenia poprawności danych w plikach. Jeżeli, np. zostanie uruchomione generowanie plików w dwóch oddzielnych wątkach, chodzi o to żeby nie wygenerować dwóch plików na raz i żeby uzupełnianie na siebie naszło.

Plik gotowy do przeglądu przez użytkownika ma stan Wygenerowany. Dopiero po zatwierdzeniu pliku przez użytkownika jest on zapisywany we wskazanym folderze i jest gotowy do przekazania do Urzędu Skarbowego.

Użytkownik ma możliwość przeglądania historii wygenerowanych plików, zarówno z poziomu systemu AX, jak i z Excela.

image005

Zalety rozwiązania

Na wdrożenie JPK do systemów firmowych zostało już bardzo niewiele czasu, dlatego przygotowania należy rozpocząć jak najszybciej. Firmy korzystające z systemu AX zachęcamy do rozważenia naszej propozycji, ponieważ charakteryzuje się ona:

  • Krótkim czasem wdrożenia – jeżeli instalacja systemu AX w Twojej firmie spełnia nasze założenia funkcjonalne, to uruchomienie funkcjonalności JPK może być przeprowadzone bardzo szybko. W przypadku, gdy system AX jest na tyle zmodyfikowany, że nasze założenia funkcjonalne nie obejmują całości danych, które muszą się znaleźć w JPK, to nasz zespół deweloperski jest w stanie sprawnie zaadoptować aplikację do wymagań Twojego systemu.
  • Kompatybilnością z wersjami systemu AX: 2.5, 2009, 2012 – wspieramy wszystkie najpopularniejsze obecnie wersje systemu AX, jak i „eksponaty muzealne” – przygotowaliśmy aplikację do działania również z wersją 2.5.
  • Elastycznością – aplikacja posiada duże możliwości konfiguracyjne, takie jak: możliwość wprowadzenia dowolnych danych uzupełniających względem wymagań ustawodawcy, możliwość wskazania indywidulanego folderu, w którym będą zapisywane wygenerowane pliki kontrolne.
  • Gwarancja poprawności danych – nie można zapisać pliku JPK w formacie XML, dopóki nie zostanie on merytorycznie skontrolowany i zatwierdzony przez użytkownika.
  • Możliwością przeglądania historii wygenerowanych plików – w każdej chwili możesz otworzyć dowolny plik i szczegółowo przejrzeć jego dowolne elementy z poziomu systemu AX lub w programie Excel.

Jeżeli rozwiązanie Sii jest tym, czego szukasz, skontaktuj się z nami i poznaj więcej szczegółów dotyczących naszej oferty z zakresu generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w systemach AX.

Ocena:
Autor
Avatar
Paweł Snarski

Swoją przygodę z systemami ERP rozpocząłem w 2007 r. od polskich rozwiązań firmy Comarch. Następnie postanowiłem wypłynąć na głębsze wody i przesiadłem się na systemy z rodziny Microsoft Dynamics. Najpierw zajmowałem się modułami logistycznymi w systemie NAV, a przez ostatnie 3 lata jestem częścią zespołu odpowiedzialnego za wdrożenia modułów finansowych systemu Microsoft Dynamics AX.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?