Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

„Dostałem się na testera do nowego zespołu, co teraz?”. Bardzo często słyszę takie pytania od moich znajomych, ale jednocześnie sam sobie je zadaję, gdy dołączam do nowego projektu.

W tym artykule chciałbym podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, ponieważ jestem osobą, która często „skacze” po krótkoterminowych projektach jako tester oprogramowania. Poza lekturą, zachęcam również do traktowania tekstu jako checklisty, do której możecie wracać w momencie, gdy dołączycie do nowego projektu lub kiedy zmienicie pracę.

Moje doświadczenie

Od 7 lat testuję oprogramowanie. Pracowałem głównie w projektach oprogramowania wbudowanego oraz bankowego. Praca w środowisku Embedded skupiała się przede wszystkim na automatyzacji oraz tworzeniu nowych testów do oprogramowania sterującego fizycznym sprzętem. Natomiast zadania realizowane dla banków najczęściej polegały na testowaniu oraz automatyzacji testów dla nowych funkcjonalności. Jednak, bez względu na obszar, wszystkie obowiązki wymagały jak najlepszego zaznajomienia się z projektem oraz dobrej komunikacji z zespołem.

Pierwszy dzień w nowym projekcie

Dzisiaj jest ten dzień – rozpoczynasz nową pracę. Przychodzisz do biura, wyrabiasz „badża”, dostajesz laptopa, biurko. Możliwe, że zostanie Ci przypisany mentor, który pomoże odnaleźć się w projekcie. Z pewnością różne uczucia przechodzą przez Twoją głowę – może ekscytacja, może ciekawość, a może strach. Nic w tym złego! Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć, że się przejmujesz i chcesz dobrze wypaść jako nowy pracownik, a ten artykuł Ci w tym pomoże 😊

Ciekawość to pierwszy stopień do sukcesu

Ten aspekt poruszam jako pierwszy, ponieważ z niego będą się wywodzić kolejne omawiane punkty. Ciekawość rodzi wiele pytań – to bardzo dobrze, ponieważ pytanie się o różne kwestie pozwoli Ci na zdobycie wiedzy potrzebnej do pracy. Nie bój się tego i nie poddawaj się, jeśli nie uzyskasz od razu odpowiedzi lub Twój rozmówca będzie wydawał się zmęczony dużą liczbą poruszanych tematów.

Jesteś nowym pracownikiem i masz prawo nie wiedzieć wielu rzeczy, a żeby wykonywać swoje obowiązki, powinieneś mieć informacje co, gdzie i jak należy zrobić.

Przykładowe pytania, które warto zadać:

  • W jaki sposób jest zorganizowana praca?
  • Do kogo zwracać się z poszczególnymi problemami?
  • W jaki sposób dokumentować swoją pracę?
  • Jakich reguł/standardów powinieneś przestrzegać?
  • Czy powinieneś wyrobić sobie jeszcze jakieś dostępy?

No właśnie, dostępy.

„Piekło dostępów”

Prawdopodobnie w pierwszych dniach pracy będziesz musiał wyrobić sobie dostępy lub ktoś Ci je nada, zazwyczaj w podstawowej wersji (do repozytorium, JIRY, Jenkinsa oraz innych narzędzi). Zapewne będzie to minimum. Doradzam, abyś popytał testerów z „zespołu obok” oraz developerów o to, jakie w ich ocenie dodatkowe dostępy mogą Ci się przydać w przyszłości, a następnie poprosił o ich wyrobienie lub złożył zapotrzebowanie samemu.

Ubezpieczasz się tym samym na sytuacją, gdy nie możesz zacząć zadania, ponieważ brakuje Ci jakiegoś specyficznego dostępu, na który czeka się kilka dni np. z powodu niedostępności osoby, która go przyznaje.

Różni ludzie, różne obowiązki

Według mnie bardzo ważne jest wiedzieć, w jaki sposób zorganizowana jest praca w projekcie i czym dokładnie Ty powinieneś się zajmować, a czym zajmują się inne osoby. W pierwszych dniach pracy raczej szybko przekonasz się, jaki będzie zakres Twoich obowiązków oraz rola w zespole/projekcie.

Najprawdopodobniej w ramach obowiązków spotkasz się z błędami lub innymi trudnościami. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że zwykle łatwo znaleźć osobę, która pomoże Ci rozwiązać problem, nakieruje Cię na jego rozwiązanie lub po prostu odeśle Cię do właściwej osoby. Dlatego tak ważna jest wiedza, jakie obowiązki mają inni członkowie projektu. Budowanie „sieci kontaktów” bardzo Ci się przyda, ponieważ zredukuje czas poświęcony na niepotrzebne główkowanie nad rozwiązywaniem problemów.

Działa to też w drugą stronę – po czasie możesz się spodziewać tego, że nowi członkowie zespołu będą odzywali się do Ciebie z prośbami o pomoc. W ten sposób często wyrabiasz sobie „pozycję” osoby, która się na czymś zna i można na nią liczyć.

Natłok informacji

Pierwszy miesiąc pracy obfituje w wiele spotkań, wykładów, rozmów z innymi współpracownikami. To czas, w trakcie którego jesteśmy wystawieni na zalew przydatnych informacji. Według mnie kluczowym elementem jest dobre poznanie siebie: w jaki sposób najlepiej przyswajasz informacje? Czy jesteś osobą, która lepiej zapamiętuje ze słuchu, z czytania, a może jednak z praktyki?

Wiele razy spotykałem się z nowymi osobami w zespołach, które zapisywały wszystkie ważne informacje w zeszytach. Następnie zamykały je i już nie otwierały. W takiej sytuacji znacznie lepszym byłoby przyswojenie wiedzy praktycznej.

Jeżeli masz taką możliwość, to poproś o nagrywanie rozpoczynającego się spotkania. Dobrą metodą jest również wykonywanie czegoś w praktyce – możesz poprosić drugą osobę, aby wspólnie z Tobą sprawdziła, czy dobrze zrozumiałeś to, co przed chwilą zostało Ci przekazane.

Nie wszystko jest istotne

Prawdopodobnie z tym punktem część osób, które przekazują Ci informacje, może się nie zgodzić. Z ich perspektywy wszystko, o czym wspominają, będzie dla Ciebie ważne (chyba, że wspomną, iż coś jest mniej istotne). Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które informacje będą najbardziej użyteczne. Dobrze, abyś „nadstawiał uszu”, zapamiętywał możliwie dużo, jednocześnie weryfikując, co jest najważniejsze pod kątem najlepszego wykonywania swoich obowiązków na początku drogi testera w projekcie.

Praktyka czyni mistrza

Zależnie od tego, jak będzie wyglądało Twoje wprowadzenie, tzn. czy rozpoczniesz od wielu spotkań, szkoleń, prześledzenia wykładów i testów związanych z polityką lub bezpieczeństwem firmy, czy jednak zostaniesz od razu wrzucony na głęboką wodę, pierwsze dni pracy będą inne. Według mnie to drugie podejście jest o wiele lepsze, ponieważ bardzo szybko pozwala Ci na wdrożenie się do pracy i rozwiązywanie zadań. Taka inicjatywa na starcie zwykle jest doceniona i zauważona.

Nie bierz na siebie za dużo

Jako nowy pracownik możesz wielu rzeczy nie wiedzieć, nie rozumieć lub mogą Ci zająć dużo czasu. Bądź bezpieczny ze swoimi estymatami zadań oraz nie bierz ich zbyt wielu na raz. Jeżeli nie jesteś pewien, ile dane zadanie Ci zajmie, dołóż jeden dzień lub poinformuj, że to zadanie, jako początkującej osobie, może zająć dłużej.

Świeże spojrzenie

Jako nowa osoba masz jeszcze kolejny atut – nie „przesiąkłaś” aktualnym miejscem pracy. Z poprzednich projektów możesz pamiętać, jak działały pewne procesy, co Ci się w nich podobało lub nie. Jeżeli widzisz, że w Twoim nowym zespole/projekcie jest coś, co według Ciebie można by było zrobić lepiej, to może warto by to przedyskutować ze swoim przełożonym.

Niech przykładem będzie tutaj moja obserwacje, że daily w projektach potrafi trwać po 30-60 minut! Będąc „świeżakiem”, możesz zostać różnie odebrany – zarówno jako osoba, która ledwie przyszła i już chce zmieniać świat albo jako osoba, która ma świeże, obiektywne spojrzenie na dany stan rzeczy. Uważam, że ważne jest wyczucie czy zmiany, które chcesz zaproponować, znajdą poparcie wśród innych członków zespołu/projektu.

Podsumowanie

Na koniec chciałbym podkreślić to, co jest najważniejsze w pierwszych dniach pracy, czyli czytanie oraz komunikacja. Im lepiej będziesz się komunikować z nowymi kolegami i dogłębniej poznasz projekt, tym lepiej dla Ciebie i Twojej oceny jako nowej osoby 😊

Każdy nowy projekt to też „nowy początek” – pracuje się z innymi tematami, rozwiązuje się je w inny sposób, co jest niezwykle cenną nauką na przyszłość. Z mojej perspektywy częste zmiany zespołów i zadań powodują, że kolejny raz jest jeszcze łatwiejszy, bo przystosowujemy się szybciej 😊

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci się odnaleźć w Twoich pierwszych dniach pracy w nowym projekcie, rozwieje wątpliwości i pozwoli na szybki, dobry start!

***

Jeśli interesuje Cię tematyka Testingu lub ścieżki karier w IT, sprawdź inne artykuły naszych ekspertów np.: Tester manualny – jak zacząć, Jak pewnie wejść do branży IT – porady od junioraJak dostać pierwszą pracę w IT – wskazówki od rekrutera technicznego oraz Czym właściwie zajmuje się analityk IT?

5/5 ( głosy: 11)
Ocena:
5/5 ( głosy: 11)
Autor
Avatar
Paweł Wilk

Zajmuje się testowaniem oprogramowania od ok. 7 lat, wykorzystując do tego Pythona i Robot Frameworka. Bierze udział głównie w krótkoterminowych projektach z branży Embedded oraz bankowej. Poza pracą uwielbia biegać i spacerować, a do tego zaczytuje się w tematach astrofizyki oraz wschodnich filozofii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?