SharePoint

SharePoint Add-ins vs Farm Solutions

Styczeń 7, 2016 0
Podziel się:

Microsoft w wersji SharePoint 2013 udostępnił nowy model tworzenia aplikacji – SharePoint Add-ins. SharePoint Add-in jest rozwiązaniem, które może obejmować tylko kod HTML, CSS, JavaScript, obrazy i inne pliki statyczne. Ważną rzeczą jest jednak fakt, że aplikacja nie może zawierać żadnych bibliotek dll, a co za tym idzie kodu wykonywanego po stronie serwera.

Aplikacje mogą być uruchamiane na osobnej witrynie lub oddzielone od farmy SharePoint poprzez hostowanie na innej dedykowanej farmie. W pierwszym przypadku, do połączenia się z witryną mogą one używać JSOM (JavaScript Object Model), natomiast w drugim przypadku dodatki mogą korzystać z powiększonych możliwości CSOM (Client Site Object Model).

Trzy, moim zdaniem, najważniejsze zalety nowego modelu, to:

  • ograniczony wpływ na wydajność farmy – aplikacja sama w sobie nie ma wpływu na całokształt wydajności farmy.
  • możliwość rozpowszechniania napisanych aplikacji za pomocą MS App Store
  • możliwość wdrożenia aplikacji zarówno na platformę Office 365, jak i na środowiska on-premise

W porównaniu do istniejącego już modelu Farm Solutions, SharePoint Add-ins mają duże ograniczenia, ale są jedyną (oprócz nierekomekdowanego modelu Sandbox) możliwością pisana rozwiązań działających w kontekście platformy Office 365.

Porównanie obecnych modeli rozwiązań SharePoint:

SharePoint Add-ins Farm Solutions
Gdzie są uruchamiane Kod dla aplikacji działa w różnych miejscach, w zależności od tego, gdzie aplikacja jest hostowana. Aplikacja może działać w przeglądarce lub w ramach docelowej platformy. Są instalowane przez administratora farmy. Uruchamiane są na serwerze SharePoint.
Jak są uruchamiane Podczas wdrażania aplikacji, SharePoint tworzy nową dedykowaną witrynę, na której uruchamiana jest aplikacja. Poza tym, witryna pozwala na przechowywanie stron, list i bibliotek i innych niezbędnych struktur. Aplikacja może działać w dowolnym miejscu na dowolnej witrynie.
Autentykacja
  • Wewnątrz SharePoint (SharePoint-hosted app): autentykacja jest automatyczna.
  • W chmurze (Provider-hosted app): OAuth 2.0.
Autentykacja automatyczna.
Zarządzanie alokacją zasobów Administratorzy mogą monitorować zużycie zasobów i odpowiednio je modyfikować. Brak ograniczeń zużycia zasobów.
Ograniczenia tworzenia komponentów Nie mogą być używane m.in.:

  • Kod serwerowy
  • Połączenia do innej kolekcji witryn
  • Definicje witryn
  • Kontrolki użytkownika (.ascx)
  • Kontrolki typu ‘Delegate controls’
Praktycznie wszystkie komponenty mogą być dodane używając Farm Solution.
Oceń ten post
Kategorie: SharePoint
Tomasz Rabinski
Autor: Tomasz Rabinski
Swoją przygodę z technologią SharePoint zacząłem w 2008 roku. Aktualnie zajmuję się przygotowywaniem architektury dla nowych rozwiązań oraz tworzeniem aplikacji działających na platformie SharePoint.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zostaw komentarz