BI

Użyteczne linki dla osób zajmujących się Business Intelligence

5 października, 2016 0
Podziel się:

Często tworząc rozwiązania Business Intelligence stajemy na końcu przed wyborem formy w jakiej nasze dane powinny zostać zaprezentowane. Każde rozwiązanie BI ma oczywiście wbudowane własne mechanizmy prezentacji danych, z których najczęściej będziemy korzystać ale zdarza się, że potrzebujemy rozwiązania niedostępnego w narzędziu z którego korzystamy i tutaj pomocą mogą nam posłużyć rozwiązania dostępne od niezależnych dostawców. Chciałbym poniżej opisać kilka z nich i przedstawić te, które w mojej ocenie są wyjątkowo efektowne. We wpisie tym nie będę się skupiał jak je technicznie wykorzystać, ale chciałbym pokazać, że jest alternatywa do tego co standardowo dostajemy z konkretnymi narzędziami Business Intelligence.

d3js blogersii

Strona d3js.org zawiera zbiór gotowych elementów graficznych możliwych do wykorzystania na stronach webowych służącymi do wizualizacji danych. Jest to rozwiązanie OpenSource z dostępnym kodem, oparte o  JavaScript. Moim najbardziej ulubionym elementem ze zbioru dostępnych jest Sequences sunburst umożliwiający przedstawienie danych w postaci pączka donuts z kolejnymi warstwami coraz bardziej szczegółowymi.

d3js http://www.d3js.org/ bloggersii sii

Kolejną z polecanych stron jest polymaps.org, która to udostępnia obiekty umożliwiające zwizualizowanie danych na mapach. Podobnie jak wyżej jest to bezpłatna biblioteka zbudowana w oparciu o JavaScript działająca z większością nowoczesnych przeglądarek webowych.

Polymaps http://polymaps.org/ blogersii sii

Bardzo ciekawą stroną jest graphviz.org narzędzie służące do prezentacji danych ustrukturyzowanych w postaci abstrakcyjnych grafów lub sieci. Każdy kto próbował narysować drzewo genealogiczne wie jak jest to trudne szczególnie gdy zależności w rodzinie nie są proste.

Genealogia http://www.graphviz.org blogersii sii

Ostatnią aplikacją to gnuplot.info aplikacja inna niż poprzednie, nie dostarcza gotowych wizualizacji, ale umożliwia przedstawienie w formie wykresów i płaszczyzn funkcji matematycznych. Kod źródłowy tej aplikacji jest co prawda chroniony prawami autorskimi, ale można go swobodnie dystrybuować i używać.

gnuplot sii

Przedstawiony zakres stron, nie wyczerpuje oczywiście tematu, ale ma zachęcić do własnych poszukiwań alternatywnych sposobów prezentacji danych. Rozwiązania te nie muszą być nudne, drogie ani pochodzić od głównych dostawców rozwiązań Business Intelligence. Łączenie ze sobą różnych technologii wizualizacji danych może przynieść wymierne korzyści w postaci lepszej prezentacji wyników czy bardziej zrozumiałego/czytelnego zaprezentowania danych.

 

Kategorie: BI
Jacek Biały
Autor: Jacek Biały
Architekt Business Intelligence, od 15 lat zajmujący się projektowaniem baz danych i rozwiązaniami BI głównie w technologi Microsoft ale nie tylko (nie są mu obce QlikView, Cognos, Oracle BI czy Informatica Power Center). Umiejętnie łączy technologię z jej biznesowym wykorzystaniem. W firmie SII odpowiada za kompleksowy system raportowy, wykorzystujący między innymi technologie takie jak: Power View, SharePoint 2013, czy bazy OLAP.

    Imię i nazwisko (wymagane)

    Adres email (wymagane)

    Temat

    Treść wiadomości

    Zostaw komentarz