Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Historia VPN zaczyna się w 1996 roku, kiedy to pracownik Microsoftu (większość źródeł podaje, że Gurdeep Singh-Pall) zaczął rozwijać Peer to Peer Tunneling Protocol (PPTP).
W 1999 roku specyfikacja została opublikowana. W miarę upływu czasu, VPN i koncepcja tej technologii uległy drastycznej zmianie. W tamtych czasach nikt nie brał pod uwagę, jak bardzo na przestrzeni lat powiększy się ilość urządzeń podłączonych do Internetu. Wraz ze wzrostem ilości oraz rangi przesyłanych danych pojawiła się potrzeba odseparowania ruchu konkretnych użytkowników, oraz zabezpieczenia pakietów przed podsłuchaniem (ang. sniffing).

W dzisiejszych czasach coraz częściej napotykamy się na zachęcanie do korzystania z VPN. Lockdown spowodowany pandemią też w pewnej części zmusił nas do pracowania z domu, a wtedy, aby uzyskać dostęp do firmowych zasobów byliśmy zmuszeni do podłączenia się poprzez VPN. Czy służy ono nam tylko, aby mieć dostęp do zasobów firmowych nie znajdując się w biurze?

Do czego możemy używać VPN-a:

 • Przy dostępie do sieci firmowej. VPN jest często używany przez osoby pracujące zdalnie w celu uzyskania dostępu do sieci firmowej, w tym wszystkich jej zasobów sieci lokalnej. Zasoby lokalne nie muszą być bezpośrednio wystawione na Internet, co zwiększa bezpieczeństwo.
 • Przy dostępie do sieci domowej. Możesz także skonfigurować własną sieć VPN, aby uzyskać dostęp do własnej sieci podczas gdy przebywasz poza domem. Umożliwia to dostęp do zasobów domowych lub łączenia się zdalnie z innym urządzeniem, które jest w domu bez konieczności kupowania specjalnego oprogramowania.
 • Aby ukryć swoją aktywność przeglądania przed innymi użytkownikami sieci lokalnej oraz usługodawcą internetowym. Jeśli korzystasz z publicznego połączenia Wi-Fi, Twoja aktywność przeglądania stron internetowych innych niż HTTPS jest widoczna dla wszystkich w pobliżu. Jeśli chcesz ukryć swoją aktywność przeglądania, aby uzyskać nieco więcej prywatności, możesz połączyć się z VPN. Sieć lokalna zobaczy tylko jedno, bezpieczne połączenie VPN. Cały pozostały ruch będzie przechodził przez połączenie VPN. Chociaż można to wykorzystać do obejścia monitorowania połączenia przez dostawcę usług internetowych, pamiętaj, że dostawcy VPN również mogą zdecydować się na rejestrowanie naszego ruchu w sieci.
 • Aby omijać cenzurę Internetu. Wielu Chińczyków korzysta z VPN, aby ominąć Wielką Chińską Zaporę Sieciową i uzyskać dostęp do całego Internetu.

Zasada działania

 • V – Virtual (Wirtualna)
  Sieć korzystająca z publicznie dostępnych połączeń, tworząca logiczną całość niezależnie od infrastruktury. Taka sieć nie musi być fizycznie odseparowana od innych użytkowników.
 • P – Private (Prywatna)
  Jedynie autoryzowani użytkownicy są w stanie zrozumieć przesyłane dane dzięki zastosowaniu między innymi szyfrowania oraz numerowaniu pakietów.
 • N – Network (Sieć)
  Utworzone połączenie z punktu widzenia użytkownika jest zwykle podobne do połączenia w sieci LAN np. poprzez zastosowanie prywatnej puli adresów.

Kiedy korzystasz z Internetu, urządzenie nieustannie wymienia dane z innymi stronami w sieci. Wirtualna sieć prywatna tworzy bezpieczny tunel między urządzeniem (np. smartfonem lub laptopem) a Internetem. VPN umożliwia przesyłanie danych za pośrednictwem zaszyfrowanego, bezpiecznego połączenia z zewnętrznym serwerem: serwerem VPN. Stamtąd Twoje dane zostaną wysłane do miejsca docelowego w Internecie.

VPN - VPN – co to właściwie jest?Typy VPN

 • Remote Access VPN
  Umożliwia użytkownikowi łączenie się z siecią prywatną i zdalny dostęp do jej usług i zasobów. Połączenie między użytkownikiem a siecią prywatną odbywa się za pośrednictwem Internetu, a połączenie jest bezpieczne i prywatne. Remote Access VPN jest przydatny zarówno dla użytkowników biznesowych, jak i domowych. Pracownik korporacyjny podczas podróży korzysta z VPN, aby połączyć się z siecią prywatną swojej firmy i uzyskać zdalny dostęp do plików i zasobów w sieci prywatnej. Użytkownicy domowi lub prywatni użytkownicy VPN korzystają przede wszystkim z usług VPN, aby ominąć regionalne ograniczenia w Internecie i uzyskać dostęp do zablokowanych stron internetowych. Użytkownicy świadomi bezpieczeństwa w Internecie także korzystają z usług VPN w celu zwiększenia bezpieczeństwa i prywatności w Internecie.
 • Site-to-Site VPN
  Sieć VPN typu Site-to-Site jest również nazywana VPN Router-to-Router i jest używana głównie w firmach. Firmy, których biura znajdują się w różnych lokalizacjach geograficznych, korzystają z sieci VPN typu lokacja-lokacja, aby połączyć sieć jednego biura z siecią w innej lokalizacji biura. Gdy wiele biur tej samej firmy jest połączonych za pomocą typu Site-to-Site VPN, nazywa się to VPN opartym na intranecie. Gdy firmy używają typu Site-to-site VPN do łączenia się z biurem innej firmy, nazywa się to VPN opartym na Extranecie. Zasadniczo VPN typu site-to-site tworzy wirtualny most między sieciami w odległych geograficznie biurach i łączy je przez Internet oraz utrzymuje bezpieczną i prywatną komunikację między sieciami.

 

Ocena:
Autor
Avatar
Rafał Majewski

Swoją przygodę ze wsparciem użytkowników pod kątem IT rozpoczął ponad 2 lata temu w Sii. Aktualnie kształci się na kierunku Sieci teleinformatyczne oraz administrowanie systemami sieciowymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?