Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Dzięki ostatniemu update’owi przygotowanemu przez Microsoft, Flow doczekał się bardziej zaawansowanej kontrolki służącej do budowania warunków. Do tej pory w podstawowym trybie mogliśmy budować tylko pojedynczy warunek, wybierając dwie wartości i operator.

1 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Jeśli chcieliśmy skonstruować bardziej zaawansowany warunek, musieliśmy aktywować tryb zaawansowany, w którym jednak przydaje się znajomość funkcji (wyrażeń) MS Flow.

2 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Co prawda nasze zbudowane do tej pory starym sposobem warunki, zostają na miejscu w dotychczasowej formie, jednak od teraz dodając kontrolkę warunku otrzymujemy nowy, ulepszony design.

3 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Teraz kontrolka pozwala nam na dodawanie wielu wierszy, a także grupowanie warunków. W tym przypadku, lewą ścieżką, czyli tą dla wartości true, proces pójdzie wtedy, gdy spełniony zostanie warunek 1 oraz chociaż jeden z dwóch pozostałych warunków.

Klikając na kropki obok danego warunku możemy go usunąć lub przesunąć w górę albo w dół. Pogrupowane warunki możemy rozłączyć, osobne warunki możemy połączyć w grupę.

4 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Jeśli mimo wszystko zatęsknimy za trybem zaawansowanym znanym z wcześniejszej wersji kontrolki, możemy takie warunki nadal tworzyć, w odrobinę inny sposób. Po kliknięciu w pole wpisywania tekstu otwiera nam się okno dynamicznej wartości, a po kliknięciu w zakładkę wyrażenia możemy zacząć pisać nasz warunek.

5 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Po zatwierdzeniu tekstu z drugiej strony dodajemy wartość true i otrzymujemy ten sam efekt co w starym kreatorze warunków.

6 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Znajomość składni warunków przydaje się, gdy chcemy zmodyfikować wyzwalacz naszego procesu. Co prawda mnogość wyzwalaczy jest całkiem spora, jednak często nasz scenariusz przewiduje uruchamianie procesu w ściśle określonych okolicznościach, a nie np. za każdym razem, kiedy na liście SharePoint zostaje utworzony element. Jasne, możemy na początku procesu dodać warunek i kończyć proces w przypadku, gdy nie jest on spełniony. Jednak w ten sposób marnujemy uruchomienia Flowu i robimy sobie chaos w historii uruchomień danego procesu.

Zamiast tego, po utworzeniu naszego procesu możemy dodać warunek do wyzwalacza. Eksportujemy flow w formacie .zip, a następnie rozpakowujemy go i otwieramy plik definition.json.

7 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

W pliku definition.json szukamy parametru triggers, a w nim na samym końcu powinien znajdować się parametr conditions (jeśli go nie ma – dodajemy go sami).

8 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

W parametrze conditions dodajemy parametr expression, któremu nadajemy wartość naszego warunku – tak jak to było w starym trybie zaawansowanym, zaczynamy wyrażenie od znaku @.

Zapisujemy plik, pakujemy całą rozpakowaną zawartość z powrotem do pliku .zip i w zakładce Moje przepływy, w centrum MS Flow, klikamy Import. Wybieramy proces, który ma zostać zastąpiony naszą importowaną paczką i gotowe.

Jeśli teraz dodamy element na listę SP, ale nie spełni on napisanego przez nas warunku, proces nie zostanie uruchomiony. Potwierdzeniem pominiętego elementu będzie wpis w historii uruchomień w zakładce Sprawdzenia (brak nowych danych).

9 - Warunki i modyfikacja wyzwalacza w Microsoft Flow

Ocena:
Autor
Avatar
Maciej Gorczyca

Konsultant O365 specjalizujący się w tworzeniu procesów i formularzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  • Witam, jestem administratorem podstrony sharepoint w swojej firmie i mam taki problem: mam flow wyślij maila do wybranego użytkownika po dodaniu wiersza do listy i działa ok, tylko problem jest taki że jakikolwiek użytkownik nie doda wpisu, te maile są wysyłane z mojej (administratora) skrzynki mailowej. Ma Pan jakiś pomysł ? Dziękuję i pozdrawiam, Ania

    1. Czyli po utworzeniu elementu na liście przez użytkownika X, flow powinien wysłać maila do użytkownika X z konta użytkownika X? Jeśli tak, to konto, które podpięte jest pod akcję wysłania maila musi mieć uprawnienia do wysyłania maila w imieniu tego użytkownika (https://docs.microsoft.com/en-us/microsoft-365/admin/add-users/give-mailbox-permissions-to-another-user), a następnie w akcji wysłania maila należy uzupełnić pole From (Send as).

Może Cię również zainteresować

More news

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?