Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W dzisiejszych czasach, gdy rynek pracy jest dynamiczny i nieprzewidywalny, rozwój zawodowy stał się nie tylko pożądany, ale wręcz niezbędny. Na podstawie mojego doświadczenia przedstawię kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci w skutecznym zarządzaniu własną karierą, czyli zadbaniu o rozwijanie umiejętności i awanse stanowiskowe.

Ustalanie celów zawodowych

Każdy z nas zaczynał od pierwszego kroku – a to właśnie początek jest najważniejszy. Niezależnie od tego, czy Twoje zainteresowanie programowaniem, komputerami, czy inną dziedziną może rozwinąć się w faktyczny zawód i sposób na życie. W niektórych firmach, tak jak w Sii, zgodnie z misją organizacji w ustalaniu celów zawodowych pomoże line manager, który promuje najlepszych i chętnie wskaże ścieżkę rozwoju zgodną z zainteresowaniami.

Początków może być wiele. Obecnie sporo osób, które są wyspecjalizowane w swojej dziedzinie i które czytają ten artykuł, chce się przebranżowić. Rozumiem, że Wasz początek może być dawno za wami, jednak – dobra informacja – nie jest za późno! Nie ma limitu wiekowego na to, kiedy dobrze jest zacząć się uczyć specjalizacji, która nam się podoba (nikt tego nie sprawdza ☺️). I nie ma znaczenia, czy od zawsze marzyliśmy o byciu developerem, czy natchnęło nas w tym roku. Najtrudniejszy jest ten pierwszy krok… Więc do dzieła!

Pamiętaj, że znalezienie własnej drogi to już duży sukces. Warto w tym celu skorzystać z dostępnych w Internecie road map, które pomagają zaplanować poszczególne kroki na zawodowej ścieżce.

Fragment przykładowej ścieżki kariery dla dewelopera
Ryc. 1 Fragment przykładowej ścieżki kariery dewelopera

Edukacja i szkolenia

Świat się zmienia, a wraz z nim wymagania rynku pracy. Jeśli nie masz jeszcze określonego celu, warto zacząć od konkretnych szkoleń, które poszerzą Twoje horyzonty i pomogą zrozumieć podstawy danego obszaru. W tym kontekście, chciałbym zwrócić uwagę na trzy przykładowe szkolenia, które mogą stanowić solidny punkt startowy.

Java – podstawy programowania

Szkolenie kierowane do osób bez doświadczenia programistycznego. Oferuje praktyczne wprowadzenie w świat programowania. Dostępne online na platformach edukacyjnych, takich jak Sii.pl, Coursera czy edX. Więcej informacji o kursie znajdziesz m.in.: na naszej dedykowanej stronie.

Kurs podstaw zarządzania projektem

Idealny dla tych, którzy chcą zrozumieć fundamenty zarządzania projektami. Obejmuje tematykę planowania, monitorowania postępów i rozwiązywania problemów. Dostępny na wielu platformach, w tym na LinkedIn Learning.

Warsztaty zastosowań sztucznej inteligencji w biznesie

Warsztaty skupiają się na praktycznych zastosowaniach sztucznej inteligencji w różnych sektorach biznesu. Pomagają zrozumieć, jakie możliwości niesie ze sobą AI. Organizowane są przez różne instytucje i dostępne na platformach edukacyjnych.

Networking i korzystanie z wiedzy zespołu

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów zawodowych może otworzyć wiele drzwi. Networking nie ogranicza się tylko do oficjalnych wydarzeń branżowych. Media społecznościowe, takie jak LinkedIn, mogą być równie wartościowe. Warto odzywać się do ludzi, którzy już coś osiągnęli w dziedzinie, która wydaje się nam interesująca.

Podpowiem, że w naszej firmie są osoby o wysokich kompetencjach, od których warto czerpać to, co najlepsze. Jednym z najłatwiejszych sposobów, by do nich dotrzeć, nie ponosząc kosztów, jest konferencja GetDigital, organizowana co roku jesienią przez Sii, w trakcie której prelekcje maja także osobistości znane na całym świecie, jak Robert C. Martin (Uncle Bob).

Mentoring i coaching

Mentoring to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale również dzielenie się doświadczeniem i wspieranie w rozwoju zawodowym. Szukając mentora, warto skorzystać z platform społecznościowych, takich jak LinkedIn czy 4progremmers.net. Wiele osób z różnych branż chętnie udziela wsparcia i dzieli się swoją wiedzą. Grupy zrzeszające mentorów to kolejne źródło inspiracji oraz możliwość nawiązania wartościowych kontaktów.

Warto zwrócić uwagę na różnorodność mentorów dostępnych na rynku zewnętrznym. Nie tylko liderzy korporacyjni mogą pełnić tę funkcję – przedsiębiorcy oraz eksperci branżowi przekazują często unikalne perspektywy i cenne wskazówki.

Wspomnę przy okazji, że niektóre korporacje prowadzą takie wewnętrzne działania. W Sii istnieje program mentoringowy dostępny dla pracowników. Działa on jako platforma łącząca mentora z mentee, a także oferuje listę osób gotowych do udzielenia wsparcia w osiąganiu zawodowych celów.

Pamiętaj, że kluczem do owocnej relacji z mentorem jest aktywne uczestnictwo. Zadawaj pytania, dziel się swoimi celami i bądź otwarty na sugestie. Mentorstwo to także wzajemna wymiana wiedzy, dlatego nie obawiaj się dzielić własnymi doświadczeniami. W ten sposób odkryjesz bogactwo możliwości i zbudujesz sieć wsparcia, która przekroczy granice jednej organizacji.

Inwestycja w siebie

Poświęć więcej czasu na swój rozwój, gdyż, zdaniem wielu praktyków, jest to najlepsza oraz najbardziej opłacalna inwestycja.

Inwestowanie w siebie to szerokie pojęcie, obejmujące różnorodne działania, które prowadzą do rozwoju osobistego i zawodowego. Oto kilka praktycznych propozycji:

  • Czytanie branżowych artykułów i śledzenie blogów – subskrybuj blogi i portale branżowe, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i informacjami z dziedziny, która Cię interesuje. Czytaj artykuły eksperckie, które poszerzają Twoją wiedzę.
  • Uczestnictwo w bezpłatnych warsztatach i szkoleniach online – wiele platform oferuje bezpłatne warsztaty online na tematy związane z rozwojem umiejętności miękkich, technicznych czy zarządzaniem czasem. To doskonały sposób na zdobycie praktycznych umiejętności bez konieczności ponoszenia kosztów.
  • Aktywny udział w społecznościach branżowych – dołącz do społeczności online, takich jak fora czy grupy na platformach społecznościowych. Współpracuj i wymieniaj doświadczeniami z innymi profesjonalistami.
  • Śledzenie materiałów video – korzystaj z zasobów dostępnych na platformie YouTube, takich jak prezentacje, wykłady czy webinaria. Subskrybuj kanały ekspertów w dziedzinie, którą chcesz rozwijać.
  • Nauka języków – nauka nowych języków otwiera drzwi do szerszej komunikacji i możliwości zawodowych. Skorzystaj z dostępnych kursów online lub (nawet darmowych) aplikacji do nauki języków.

Warto podkreślić, że inwestycje w siebie obejmują różnorodne formy nauki i rozwoju, dostosowane do indywidualnych preferencji. Niezależnie od wybranej alternatywy, kluczowe jest systematyczne angażowanie się w proces samorozwoju.

Równowaga między pracą a życiem osobistym

Pamiętaj, że rozwój zawodowy nie powinien odbywać się kosztem Twojego zdrowia czy życia osobistego. Znalezienie równowagi jest kluczem do długotrwałego sukcesu. Mała dawka lenistwa też jest ważna. Istotne jest również próbowanie nowych rzeczy, nawet jeśli oznacza to czasem stratę pieniędzy czy czasu na szkolenia. Zdobyta wiedza, nawet o tym, że dana dziedzina nam się nie podoba, jest cenna.

Przykładem może być historia mojej decyzji o nauce programowania. Spędziłem dużo czasu na zdobycie umiejętności, zacząłem pracować jako programista. Jednak szybko zorientowałem się, że nie jest to droga dla mnie. Problemy związane z tworzeniem aplikacji okazały się zbyt męczące, a po 8 godzinach pracy czułem się jak po maratonie. Zrozumiałem, że kodowanie dla przyjemności jest zupełnie innym doświadczeniem niż programowanie komercyjne. W moim przypadku przyjemność z działalności zawodowej nie współgrała z codzienną rzeczywistością.

Chociaż nauka programowania nie zaprowadziła mnie do kariery programisty, to zdobyta wiedza znalazła zastosowanie w moim obecnym zajęciu jako Project Managera. Choć część umiejętności może się wydawać ulotna, to zdecydowanie wpłynęła na rozwinięcie mojego analitycznego myślenia i nieszablonowego podejścia do problemów związanych z zarządzaniem. Teraz, pracując na stanowisku PM, korzystam z tych doświadczeń, co pokazuje, że nawet pozornie nietrafione decyzje mogą przynieść cenne doświadczenia.

Elastyczność i adaptacja

W dzisiejszym świecie IT kluczowa staje się adaptacja do dynamicznych zmian. Zrozumienie, dlaczego elastyczność ma ogromne znaczenie, pomaga uchwycić, jakie korzyści niesie ze sobą gotowość do zmian.

W obszarze technologii informatycznych możemy oczekiwać ciągłych przemian, takich jak:

  • Zmiany technologii – nowe języki programowania, narzędzia czy frameworki pojawiają się regularnie. Umiejętność szybkiego przyswajania nowych technologii pozwala utrzymać konkurencyjność na rynku pracy.
  • Innowacyjne rozwiązania – IT to przestrzeń, gdzie stale powstają nowe, kreatywne pomysły. Adaptacja do innowacyjnych rozwiązań oraz zdolność do implementacji nowatorskich koncepcji stają się kluczowymi umiejętnościami.
  • Odejście od starych schematów – w środowisku IT często konieczne jest porzucenie starych schematów myślowych na rzecz nowatorskich podejść. Elastyczność umysłowa pozwala dostosować się do zmieniających się paradygmatów.
  • Zmiany personalne i funkcjonalne – rotacje zespołów, zmiany ról czy przetasowania w strukturach organizacyjnych są powszechne. Elastyczność w dostosowywaniu się do nowych środowisk pracy i zespołów jest kluczowa.

Przykładem z mojego doświadczenia może być moment, gdy zespół, w którym pracowałem, zdecydował się na migrację do nowego frameworka. Choć wymagało to od nas nauki nowych narzędzi i procesów, w dalszej perspektywie pozwoliło nam to skorzystać z możliwości, które poprawiły efektywność naszej pracy.

Podsumowanie

Podczas czytania tego artykułu, mogłeś zauważyć, że wiele z przedstawionych informacji wydaje się trywialna. To dobry znak! Często najprostsze zasady są najważniejsze, ale łatwo o nich zapomnieć w codziennym zabieganiu. Pamiętajmy, że w każdej organizacji wiele osób dopiero zaczyna swoją karierę, podczas gdy inni są już doświadczeni i mogą mieć różne potrzeby rozwojowe. Dlatego też ten artykuł może służyć jako przypomnienie podstawowych, ale kluczowych aspektów rozwoju zawodowego.

Zwróć uwagę, że każda kariera jest podróżą, a nie wyścigiem. Bądź cierpliwy i konsekwentny w swoich działaniach, a zobaczysz, jak Twoje wysiłki przynoszą owoce. Rozwój zawodowy to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności, ale również poznanie siebie i swoich preferencji. Każda ścieżka, nawet ta z pozoru nieudana, jest krokiem do lepszego zrozumienia siebie i swoich potrzeb zawodowych. Wspieranie się nawzajem w tej podróży, korzystając z dostępnych narzędzi i wiedzy, jest kluczem do sukcesu zarówno indywidualnego, jak i całego zespołu.

Jeśli postawiłeś już pierwsze zawodowe kroki i szukasz firmy, która aktywnie wspiera rozwój pracowników poprzez program mentoringowy oraz rozbudowana ofertę szkoleń wewnętrznych (i zewnętrznych), zerknij na strony rekrutacyjne Sii. Może mamy właśnie to, czego szukasz 😊

***

Jeśli ciekawią Cię ścieżki karier naszych ekspertów, zajrzyj koniecznie do artykułów, w których dzielą się swoją drogą zawodową i przemyśleniami.

5/5 ( głosy: 58)
Ocena:
5/5 ( głosy: 58)
Autor
Avatar
Paweł Samek

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, z 14-letnim doświadczeniem. Pełnił funkcję Project Managera w kilku projektach z zakresu infrastruktury, kontroli produkcji, service desk, data center i strategicznych projektów chmurowych. Ambitny i niezawodny lider zespołu, który angażuje się w rekrutację, wdrażanie i rozwój zespołu. Koncentruje się na ciągłej poprawie satysfakcji klienta pod względem jakości i optymalizacji kosztów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?