Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
Wyślij zapytanie Dołącz do Sii
top-image
Wstecz

E-rozwiązania dla pacjentów, czyli jak Sii Polska wspiera Centrum e-Zdrowia w cyfryzacji sektora medycznego

Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 w 2020 roku oczy wszystkich obywateli zwróciły się w kierunku instytucji ochrony zdrowia. Szczególnego znaczenia nabrało wykorzystanie technologii informatycznych i budowanie informatycznych systemów wspomagających. Powołane przez Ministra Zdrowia Centrum e-Zdrowia odegrało w tym procesie kluczową rolę, dokładając kolejną cegiełkę do tego, co czyni nieprzerwanie od 2000 roku, tj. wspomaga informatyzację ochrony zdrowia pacjentów. W inicjatywy mające poprawić jakość usług medycznych w kraju zaangażowano Sii Polska – eksperta w dziedzinie rozwoju i utrzymania systemów IT, zarządzania i wsparcia projektowego.

E-zdrowie na wyciągnięcie ręki

Centrum e-Zdrowia jest podmiotem, który łączy wiedzę sektorową z kompetencjami technicznymi dotyczącymi rozwoju rozwiązań IT. Wyspecjalizowało się w budowie informatycznych systemów dziedzinowych, wspomagających działanie służby zdrowia w Polsce. Do tej pory, ta mieszanka wyjątkowych kompetencji pozwoliła na stworzenie Internetowego Konta Pacjenta i mobilnej aplikacji MojeIKP oraz systemów takich jak: e-Recepta, e-Skierowanie, System Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia, System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych czy Rejestry Medyczne. Wybierając najbardziej efektywne sposoby działania, CEZ nad częścią rozwiązań pracuje w trybie „zaprojektuj, wybuduj, dostarcz”, część systemów jest zaś rozwijana przez wewnętrzne zespoły projektowe, składające się z pracowników Centrum oraz specjalistów pozyskanych z rynku w ramach podpisanych ramowych umów outsourcingowych. Co więcej – sposób wyboru konsultantów do projektu gwarantuje pozyskanie specjalistów o wysokich kwalifikacjach.

– Centrum e-Zdrowia to przykład innowacyjnego podejścia do zamawiania usług na rynku publicznym. Przy wyborze dostawcy jednostka bierze pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim kompetencje i doświadczenie, dzięki czemu nad projektami o tak dużym znaczeniu pracują najlepsi. Nasze zespoły eksperckie wspierają CEZ nieprzerwanie od 2019 roku. Obecnie we współpracę zaangażowanych jest 50 wysoko wykwalifikowanych specjalistów Sii – wyjaśnia Marta Przeor, Head of Industry Public & Utilities w Sii Polska.

Krwiodawstwo 2.0

Jednym ze szczególnych obszarów współpracy Sii z Centrum e-Zdrowia jest projekt e-Krew, dotyczący informatyzacji publicznej służby krwi oraz rozwoju nadzoru nad krwiolecznictwem. To nowoczesne rozwiązanie informatyczne pozwoli na optymalizację strumieni podaży i popytu na krew i jej składniki dzięki monitorowaniu zużycia, analizie bieżących potrzeb, a także dotarciu do dawców o określonych grupach krwi. Efektem prac zespołu projektowego będzie stworzenie centralnego systemu, usprawniającego wymianę danych pomiędzy wieloma podmiotami, które uczestniczą w procesie pobierania krwi i wykorzystywania jej w lecznictwie oraz skuteczne zarządzanie uzyskiwanymi i wykorzystywanymi danymi.

– Projekt e-Krew to system naczyń połączonych, którego budowa uwzględnia zaoferowanie wartości różnym grupom docelowym: kandydatom na dawców krwi, samym dawcom, podmiotom prowadzącym działalność leczniczą, Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także instytucjom nadzorującym system krwiodawstwa – podkreśla Paweł Kłębowski, Główny Analityk Projektu e-Krew z Sii Polska.

Docelowo rozwiązanie pozwoli obywatelom dotrzeć do profilowanych informacji i zaświadczeń, jak również umówić się na wizytę czy wycofać donację. Instytucjom z kolei pomoże zrealizować zamówienia na krew czy poinformuje o niepożądanych zdarzeniach i reakcjach przetoczeniowych. Umożliwi także konsultacje immunohematologiczne oraz uzyskanie informacji w ramach procedury „look back”, polegającej na prześledzeniu losów wszystkich składników krwi dawcy, u którego podczas testów przeglądowych otrzymano dodatni wynik wirusologiczny lub kiłowy.

Nieocenione korzyści

Już teraz istnieje pewność, że prace prowadzone wspólnie przez Centrum e-Zdrowia i specjalistów Sii w ramach projektu e-Krew przyniosą znaczący wzrost liczby dawców oraz zainteresowania donacją krwi, co z punktu widzenia ratowania życia jest absolutnie bezcenne. Dodatkowo, wdrożenie systemu oznacza istotną poprawę efektywności działań podmiotów leczniczych i oszczędność czasu, będące wynikiem automatyzacji czynności administracyjnych oraz przepływu informacji.

– Możliwość udziału w projekcie e-Krew, a w rezultacie realny wpływ na poprawę kondycji polskiego systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa to dla Sii Polska duma, a jednocześnie najlepsze świadectwo, jakie można wystawić naszym ekspertom – podsumowuje Marta Przeor.

Jeśli Ciebie również interesują rozwiązania cyfrowe dla sektora usług użyteczności publicznej lub branży healthcare, zapoznaj się z naszą ofertą i skontaktuj się z ekspertem Sii.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden auf die deutsche Homepage weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?