SharePoint

Dlaczego SharePoint działa wolno?

Maj 4, 2016 0
Podziel się:

Pytanie to bardzo często pada z ust użytkowników, którzy na co dzień pracują z SharePointem. Produkt Microsoftu jest jednak na tyle dużym i skomplikowanym narzędziem, że ciężko jest podać jedną, zawsze słuszną odpowiedź. W większości przypadków jednak, za wolne działanie odpowiada brak wiedzy i odpowiedniego planu przy wdrożeniu tak specjalistycznego instrumentu, a także brak dbałości o jego stan i utrzymanie w odpowiedniej kondycji. Sam SharePoint oczywiście dostarcza nam bardzo przejrzyste interfejsy pozwalające na instalację krok po kroku, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to zdecydowanie bardziej skomplikowany proces, niż instalacja pakietu Office na swoim laptopie. Wolne działanie najczęściej będzie spowodowane problemami związanymi z wdrożeniem i utrzymaniem, a nie produktem samym w sobie. Gdzie więc powinniśmy ich szukać?

Infrastruktura

Nie bez powodu Microsoft przedstawia konkretne wymagania sprzętowe dotyczące serwerów, na których działa SharePoint. Wolny procesor, mała ilość pamięci operacyjnej, czy problemy sieciowe to bardzo często źródło braku wydajności SharePointa. Zestaw ten możemy rozszerzyć również o kolejne wirtualne maszyny dodawane bez inwestycji w sam sprzęt, co doprowadza do przeładowania serwerów, które je obsługują. W tym miejscu warto również wspomnieć o Active Directory, z którym SharePoint jest mocno powiązany, gdyż skomplikowane struktury tworzone w tej usłudze mogą mieć znaczący wpływ na wydajność produktu.

Konfiguracja

W obszarze tym najczęściej mamy do czynienia z problemami spowodowanymi brakiem wiedzy na temat usług, które należy skonfigurować, aby SharePoint działał prawidłowo:

  • Bazy danych SQL – wszystkie dane na jednym dysku, defragmentacja, nieoptymalna konfiguracja
  • Serwisy – uruchomione usługi, z których się nie korzysta, wszystko na jednym serwerze, uruchamianie serwisów w trakcie, kiedy najwięcej użytkowników pracuje na SharePoincie
  • Zbyt wiele pul aplikacji
  • Nieskonfigurowane konta cache, czy Kerberos
  • Za duże widoki list lub bibliotek dokumentów
  • Brak jednakowej wersji SharePointa dla różnych serwerów w farmie

Wszystkie z wymienionych problemów wynikają z niedbałości i braku specjalistycznej wiedzy na temat konfiguracji SharePointa. Nie ma więc mowy, żeby farma składająca się z jednego serwera, na którym działają dosłownie wszystkie możliwe usługi, na jednej wielkiej bazie danych, była czymś, z czego końcowy użytkownik będzie zadowolony.

Dodatkowe rozwiązania

SharePoint jest naprawdę świetnym narzędziem dzięki wbudowanym funkcjonalnościom, a także dzięki bardzo szerokim możliwościom rozbudowy o zewnętrzne rozwiązania. Udostępnia API, dzięki któremu programiści są w stanie tworzyć oprogramowanie szyte na miarę. Przez brak odpowiedniego podejścia można jednak tutaj wpaść w pewną pułapkę. Rozwiązania sprawdzone na serwerze testowym, który nie odzwierciedla obłożenia i ilości danych maszyny produkcyjnej, mogą zachowywać się nieprzewidywalnie w punktu widzenia końcowego użytkownika. Warto tutaj więc zainwestować w specjalistów, którzy stworzą produkty zoptymalizowane i przetestowane w odpowiednich warunkach.

Podsumowanie

Jak widać, problemów związanych z wolnym działaniem SharePointa można szukać w kilku różnych obszarach. Najczęściej są one spowodowane brakiem wiedzy przy konfiguracji, a także niedostosowaniem do potrzeb użytkowników. W celu przyspieszenia działania farmy, warto zainwestować w specjalistów, którzy od początku zaplanują architekturę dostosowaną do warunków panujących w danej organizacji, zaproponują prawidłową konfigurację, a także stworzą optymalne i przetestowane w odpowiednich warunkach rozwiązania.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w przyspieszeniu swojego SharePointa, skontaktuj się z Praktyką SharePoint w Sii. Nasz zespół ekspertów na pewno będzie w stanie Ci pomóc!

Oceń ten post
Kategorie: SharePoint
Jakub Hossa
Autor: Jakub Hossa
SharePoint developer w Sii. Były uczestnik programu Microsoft Student Partners i ex-lider Rzeszowskiej Grupy .NET. Kilkukrotny finalista Microsoft Imagine Cup. Entuzjasta nowych technologii, startupów i programowania.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zostaw komentarz