top-image
WSTECZ

Jak firmy wygrywają z pandemią – 5 technologii, na które warto postawić w 2021 roku

Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła transformację cyfrową przedsiębiorstw. Platformy e-commerce i CRM, rozwiązania digital workplace, narzędzia usprawniające pracę zespołów wykorzystujących metodyki zwinne czy systemy typu Business Intelligence – to właśnie te technologie pozwalają firmom minimalizować wpływ koronawirusa na ich biznes. Bazując na wieloletnim doświadczeniu na rynku usług IT, inżynieryjnych, digitalowych i BPO, eksperci Sii Polska wskazali pięć głównych technologii, które pozwolą przedsiębiorstwom zachować ciągłość działania i wygrywać na rynku w 2021 roku.

Rewolucja technologiczna postępuje znacznie szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Aby prowadzić biznes w nowej i zmieniającej się rzeczywistości, firmy intensywnie inwestują w cyfrowe rozwiązania, które zabezpieczą ich funkcjonowanie i rozwój. Jakie technologie pozwolą w najbliższych miesiącach skutecznie radzić sobie z wyzwaniami pandemii? Zadaliśmy to pytanie ekspertom Sii Polska.

– Nagłe przejście na pracę zdalną czy potrzeba migracji do kanału e-commerce stały się dużym wyzwaniem dla wielu firm. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w realizacji projektów cyfrowej transformacji możemy pomóc im zapewnić ciągłość działania i dalszy rozwój biznesu. Z wsparcia naszych ekspertów skorzystali już klienci z branży motoryzacyjnej, medycznej, handlu detalicznego, bankowości czy usług użyteczności publicznej – mówi Krzysztof Krężel, Chief Operating Officer w Sii Polska.

E-commerce jako kluczowa technologia post-COVID-19

Z uwagi na ograniczenia w handlu stacjonarnym, takie jak zamknięcie sklepów czy wprowadzenie limitów przebywających w nich osób, dla wielu firm kluczowym kanałem stał się e-commerce. Z okresu lockdown’u obronną ręką wychodzą te biznesu, które postawiły na sprzedaż internetową już wcześniej, miały gotowe platformy e-commerce i dostosowane procesy wewnętrzne, a więc były gotowe pod kątem operacyjnym do obsługi klientów w kanale online. To właśnie one w obliczu ograniczeń dotyczących sklepów fizycznych miały szansę na wzrost przychodów i przestrzeń do dalszego rozwoju biznesu.

– Wiele firm w momencie pierwszych obostrzeń bardzo szybko uruchamiało kanały e-commerce, będąc poniekąd zmuszonymi na szereg kompromisów technologicznych i procesowych. Mając na uwadze to, co eksperci podkreślali od lat, czyli zmiany zachowań konsumenckich, duży udział młodego pokolenia w gronie kupujących oraz większą adopcję nowych technologii, po okresie pandemii będącej katalizatorem tych zmian, naturalne będzie, że rozwój e-commerce w 2021 będzie jeszcze bardziej dynamiczny niż dotychczas. Będzie to dotyczyć nie tylko klasycznego B2C, ale również firm z sektora B2B, które muszą prężnie zaadoptować lub stworzyć od nowa cyfrowe kanały sprzedaży – Marcin Kozłowski, Manager of E-Commerce & Customer Experience Competency Center w Sii Polska.

Musimy pamiętać, że ograniczenie dostępności sklepów tradycyjnych spowodowało przejście nowych grup klientów do on-line’u. Z uwagi na to, że często są to osoby nie będące intensywnymi użytkownikami technologii, z punktu widzenia sklepów e-commerce jeszcze bardziej istotne będzie, aby platformy sprzedażowe były intuicyjne i łatwe w obsłudze, co często wymagać będzie dostosowania ich pod kątem lepszego User Experience. W projektach realizowanych przez ekspertów Sii Polska, wdrażane są takie rozwiązania jak Adobe Experience Manager czy Magento, które pozwalają klientom poprawić UX i w efekcie podnieść poziom sprzedaży produktów i usług.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozwoju swojego kanału sprzedaży lub chcesz dokonać jego audytu, by zidentyfikować obszary do usprawnienia, sprawdź ofertę Sii Polska i skorzystaj z doświadczenia ekspertów e-commerce.

Ciągłość biznesowa dzięki efektywnemu digital workplace

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu organizacjach zmianę charakteru pracy z biurowej na zdalną. Wyzwaniem, z jakim mierzą się dziś organizacje, które do tej pory nie pracowały zdalnie, jest czas. Przejście w nowy tryb pracy musi być przeprowadzone szybko, a wprowadzanie zmian bez odpowiedniego przygotowania może mieć negatywne konsekwencje dla działania całej organizacji i doświadczenia samych pracowników.

Rozwiązania digital workplace umożliwiają pracownikom łatwy dostęp do danych firmowych niezależnie od miejsca, z którego pracują. Przeniesienie kluczowych aplikacji i danych do chmury przynosi wiele korzyści. Chmura nie tylko wspiera procesy cyfrowej transformacji, podnosi poziom bezpieczeństwa i przyczynia się do obniżenia kosztów prowadzenia działalności. To także zwinność, tak potrzebna firmom w nowej rzeczywistości, pozwalająca na szybkie reagowanie na zmiany rynkowe.

– Ostatnie miesiące to istna eksplozja w obszarze digital workplace. Nasze zespoły specjalizujące się w technologiach Microsoft 365 i Google Workspace pracują na najwyższych obrotach, aby klienci byli pewni, że ich pracownicy będą mieli możliwość efektywnej pracy zdalnej oraz dostępu do firmowych danych i dokumentów niezależnie od urządzenia, z którego korzystają i miejsca, w którym pracują. Korzyści z takich rozwiązań widzimy także w naszej organizacji. Dzięki sprawdzonym narzędziom i dobrym praktykom z obszaru zarządzania zespołem i komunikacji, z dnia na dzień ponad 4800 naszych pracowników mogło w czasie pandemii bez problemu przejść w tryb pracy z domu – mówi Sebastian Cięszczyk, Offering Lead w Sii Polska.

Wśród potrzeb, które zgłaszają klienci Sii Polska znalazły się m.in.:

  • Wdrożenie systemu podpisu elektronicznego, który staje się kluczowy w wielu obszarach po przeniesieniu pracy do domów,
  • Przeniesienie wielu firmowych procesów do wersji cyfrowej – często odwlekany krok stał się kluczowy,
  • Przygotowanie szytych na miarę narzędzi do współpracy.

Aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach digital workplace, odwiedź stronę.

Zwinna transformacja – droga do przewagi rynkowej

W świetle Covid-19 zdecydowana większość firm musi być dziś zwinna – szybko odpowiadać na zmiany rynkowe, koncentrować się na swoim odbiorcy i produkcie, jednocześnie kontrolując wszystkie ryzyka. Obserwujemy wciąż rosnące zapotrzebowanie na zmianę podejścia do wytwarzania produktów. Firmy wiedzą, że w dzisiejszych czasach by być konkurencyjnymi, potrzebują większej elastyczności, krótszego time-to-market przy zachowaniu wysokiej jakości. Rozwiązania Atlassian oferowane przez Sii Polska są odpowiedzią na te wyzwania i sprawdzają się w różnorodnych organizacjach, niezależnie od ich wielkości czy branży, w której działają.

– Praca zdalna wymaga od nas efektywnej współpracy, dlatego tak istotna jest przejrzysta wizualizacja codziennych zadań, stanu realizacji projektów, efektywne zarządzanie i dzielenie się wiedzą. Wiele organizacji szuka dziś rozwiązania do zarządzania inicjatywami oraz portfelem projektów, bez względu na metodykę w jakiej są prowadzone. Również działy operacyjne IT, podobnie jak backoffice, czyli marketing, HR, rekrutacja, administracja i wiele innych, potrzebują narzędzi, które uporządkują i zoptymalizują ich pracę. A co gdybyśmy dla tych wszystkich potrzeb mieli jedno, zintegrowane środowisko, zapewniające bezpieczny i kontrolowany dostęp do danych, przyjazne użytkownikowi, a jednocześnie łatwo konfigurowalne? Brzmi idealnie? Platforma Atlassian daje nam właśnie to wszystko i wiele więcej – mówi Maciej Szostek, Agile & Atlassian Competency Center Manager w Sii Polska.

Wiedza i doświadczenie we wdrażaniu zwinnych praktyk ekspertów Sii Polska, połączone z narzędziami uznanego partnera, jakim jest Atlassian, usprawniły już pracę wielu klientów firmy, m.in. wiodącej marki sportowej PUMA.

Dowiedz się więcej o tym, jak wykorzystać rozwiązania Atlassian w Twojej organizacji.

Wszystkie dane o klientach w jednym miejscu

Wszyscy mamy nadzieje, że pandemia skończy się jak najszybciej, wiele jednak wskazuje na to, że już nigdy nie będzie jak wcześniej. Zmiany w funkcjonowaniu dla wielu przedsiębiorstw są nieuniknione. Eksperci Sii Polska oceniają, że wśród głównych obszarów cyfrowej transformacji firm będą CRM i relacje z klientem, a także integracja procesów i danych. Powodzenie procesu cyfryzacji biznesu zależy w dużej mierze od wyboru właściwego rozwiązania. Tu z pomocą przychodzi Salesforce, czyli wiodący na rynku, kompleksowy system CRM, który zapewnia widok 360 stopni klienta, łącząc gotowe rozwiązania do jego obsługi, a także automatyzacji sprzedaży i marketingu na jednej platformie. Jego ogromne możliwości konfiguracji i wykorzystywania zarówno gotowych, jak i bardziej zaawansowanych i niestandardowych rozwiązań sprawiają, że sięgają po niego organizacje z różnych branż, o różnych potrzebach i o różnej skali działalności.

– To koniec ery, w której dane klientów były w różnych systemach, rozproszone i niedostępne dla biznesu. Informacje te to niezwykle cenny zasób każdej firmy, z którego powinny móc w pełni korzystać. Zadaniem platformy Salesforce jest zebranie danych w jednym miejscu i dzięki wbudowanym integracjom, przetwarzanie ich, żeby następnie udostępnić je kluczowym obszarom funkcyjnym w firmie – mówi Rafał Modelski, Salesforce Competency Center Manager w Sii Polska.

Aby mieć pewność, że system zostanie poprawnie wdrożony i pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał, warto skorzystać z doświadczenia ekspertów Sii Polska, którzy dostosują go do konkretnych, nawet najbardziej zaawansowanych potrzeb.

Dowiedz się więcej o rozwiązaniach chmurowych Salesforce: Sales Cloud, Service Cloud i Marketing Cloud.

Narzędzia BI, czyli nowa jakość przetwarzania danych

2020 rok pokazał, że w kryzysie najlepiej poradziły sobie firmy, które potrafiły dostosować się do nowych okoliczności, zmieniając przy tym często swoje modele biznesowe. Zmiany zachodziły nawet w najbardziej konserwatywnych instytucjach publicznych, które również przeniosły procesy i obsługę klientów do sfery wirtualnej. Nie dziwią nas spotkania z notariuszem poprzez Teams czy podpisywanie umów z użyciem Adobe Sign. I choć niektóre branże wciąż wymagają kontaktu osobistego, to trend jest jednoznaczny.

W procesie tych wszystkich przemian powstają znaczne ilości danych. Mogą to być zarówno komunikaty wysłane poprzez Teams, wpisy w CRM, transakcje z użyciem karty kredytowej, jak i wpisy na Twitterze. Przetwarzaniem i wyciąganiem informacji z dużej ilości danych zajmują się systemy klasy Business Intelligence, w szczególności rozwiązania Big Data. Potrafią one przetwarzać je strumieniowo, w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego, by finalnie przedstawić je w użytecznej formie – czy to jako wsad do innych systemów, czy w postaci raportów lub wizualizacji.

– Wraz z rosnącą cyfryzacją największym wyzwaniem dla współczesnych przedsiębiorstw jest odpowiednie zarządzanie nadmiarem danych. Firmy, które zainwestują w rozwój infrastruktury Big Data, narzędzia klasy Business Intelligence i skuteczną analitykę będą w stanie zamienić pozyskane dane w czytelne i użyteczne informacje, które pozwolą na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych – mówi Krzysztof Saniak, Solution Architect w Sii Polska.

Wzbogacenie systemów BI o algorytmy AI pozwala na jeszcze większą automatyzację. Systemy te potrafią uczyć się na danych historycznych, by wyszukiwać w danych wzorce niewidoczne dla człowieka, dzięki czemu możliwe jest automatyczne klasyfikowanie klientów, prognozowanie przyszłych kosztów, a nawet autonomiczne podejmowanie decyzji.

Sprawdź, jak systemy klasy Business Intelligence mogą usprawnić Twój biznes.

Transformacja cyfrowa to pierwszy krok do dalszych usprawnień i automatyzacji, które zdecydowanie podnoszą wydajność i konkurencyjność. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak eksperci Sii Polska mogą usprawnić działanie Twojej organizacji w dobie pandemii.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej newsów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

ZATWIERDŹ

Einige Inhalte sind nicht in deutscher Sprache verfügbar.
Sie werden dann auf die englische Sprachversion der Website weitergeleitet.

Möchten Sie fortsetzen?