Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Tytułowe pytanie, czyli „Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?”, zadał sobie kiedyś pewnie każdy z nas. Szczególnie na początku kariery zawodowej trudno wyobrazić sobie sam przebieg rozmowy, a kontakt z rekrutem, dla wielu osób, wydaje się być jedną z najbardziej stresujących chwil pod słońcem. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, zdecydowanie warto odpowiednio przygotować się do rozmowy. Tylko – jak to zrobić?

Zanim jeszcze przedstawimy Ci kilka rad i sugestii, chcemy pogratulować! Jeżeli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie w najbliższym czasie będziesz mieć rozmowę rekrutacyjną. Oznacza to, że Twój profil wpisuje się w oczekiwania pracodawcy – uff, pierwsze koty za płoty 😉

Czym jest rozmowa rekrutacyjna?  

Główną funkcją rozmowy rekrutacyjnej jest poznanie kandydata twarzą w twarz (lub czasem też kamerką w kamerkę), aby pogłębić informacje o nim oraz ocenić, czy spełnia stawiane przez pracodawcę oczekiwania. Rozmowa nie sprawdza jednak tylko wiedzy i kompetencji kandydata, ale także to, czy jego osobowość wpisuje się w wartości reprezentowane przez firmę.

W zależności od specyfiki stanowiska, rozmowa z rekruterem może być jedynym lub jednym z kilku etapów rekrutacji. Jej czas trwania to zazwyczaj 30-60 minut, co oznacza, że właśnie tyle czasu mamy na pokazanie się z jak najlepszej strony.

Jak przygotować się do rozmowy z rekrutrem?

Przeanalizuj ogłoszenie

Całość przygotowań powinna rozpocząć się od odszukania ogłoszenia, którego będzie dotyczyć rozmowa. Przeczytaj je dokładnie i jeszcze raz sprawdź, jakie obowiązki wiążą się ze stanowiskiem, a także które z zadań wykonywałeś już w przeszłości.

Jeżeli nie miałeś okazji wykonywać któregoś z nich, to zdecydowanie warto sprawdzić, z czym się ono wiąże. Może okazać się, że w przeszłości robiłeś coś bardzo podobnego. Sprawdź także, czy pracodawca oczekuje znajomości konkretnych narzędzi i technologii.

Istnieje reguła, aby w ogłoszeniach o pracę zarówno zadania jak i wymagania przestawiać w kolejności od najbardziej do najmniej ważnych. W praktyce jednak nie zawsze ma ona swoje zastosowanie. Możesz mieć jednak pewność, że zakres odpowiedzialności przedstawiony w ogłoszeniu zazwyczaj pokrywa głównie najważniejsze obszary, a wymienione w ogłoszeniu zadania będziesz prawdopodobnie wykonywać najczęściej.

W przypadku wymagań względem kandydata, wiele firm decyduje się na rozdzielenie umiejętności pomiędzy „wymagane” a „mile widziane”. Upewnij się, że spełniasz większość wymagań określonych jako „wymagane” i nie martw się, jeśli nie znasz technologii zamieszczonych w sekcji „mile widziane” – one stanowią tylko dodatek i nie powinny zatrzymywać Cię przed aplikowaniem.
Klaudia Januszewska, Recruitment Specialist

Jeżeli wiesz, że nie spełniasz któregoś z wymagań z zakresu mile widzianych, nie zapomnij sprawdzić, na czym polega dane zadanie lub jak działa technologia. Jak już wspomniałyśmy – może okazać się, że robiłeś kiedyś coś bardzo podobnego, o czym będziesz mógł opowiedzieć podczas rozmowy.

Dowiedz się więcej o firmie

Na pierwszy rzut oka widzę co najmniej dwa powody, aby dowiedzieć się więcej na temat potencjalnego przyszłego pracodawcy:

  • Pierwszym z nich jest zrozumienie sposobu działania firmy, możliwości, które daje, jej misji i codziennych wartości. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, czy firma jako pracodawca może spełnić Twoje oczekiwania.
  • Drugim powodem jest przygotowanie się do pytań rekruterów, dotyczących np.: motywacji, która sprawiła, że firma Cię zainteresowała, projektów, kierunków rozwoju w przyszłości wewnątrz firmy.

Przed rozmową rekrutacyjną warto zapoznać się z ogólnym modelem działania firmy. Jeśli dany pracodawca opowiada na stronie internetowej o współpracy z konkretnymi klientami, warto się temu przyjrzeć. Sprawdź, czy pracodawca specjalizuje się w pracy w konkretnym sektorze, czy raczej może Ci zaproponować różnorodne pod względem domenowym projekty.
Klaudia Januszewska, Recruitment Specialist

Warto również zapoznać się z misją lub wartościami, jakimi kieruje się pracodawca. Dla przykładu, nadrzędną misją Sii jest identyfikowanie i promowanie naszych najlepszych pracowników. Możesz do tego nawiązać podczas spotkania z rekruterem w kontekście Twoich możliwości rozwoju.

Przemyśl odpowiedzi na pytania

Każda rozmowa jest inna, jednak podczas większości z nich można spodziewać się kilku standardowych pytań. Dlatego też zawsze warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • dlaczego chcesz rozpocząć karierę właśnie na tym stanowisku i w tej firmie,
  • jakie są Twoje największe sukcesy,
  • z jakim wyzwaniem sobie ostatnio poradziłeś,
  • co motywuje Cię do pracy i co cenisz w miejscu pracy.

Oczywiście, nie chodzi tu o nauczenie się odpowiedzi na pamięć, lecz o przemyślenie, o czym należałoby wspomnieć i jakie sytuacje przytoczyć.

Sposób, w jaki opowiadasz o swoim doświadczeniu, może być kluczowy. Zwróć uwagę, aby były to wypowiedzi przemyślane i możliwie jak najbardziej zorganizowane. Jeśli nie wiesz, na czym się skupić, zapytaj rekrutera, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę lub słuchaj uważnie pytań doprecyzowujących, jakie zadaje Ci rekrutujący. Będzie to dla Ciebie duża podpowiedź na temat tego, jakich informacji potrzebuje rekruter.

Myślę, że najprościej jest opowiadać o swoim doświadczeniu, skupiając uwagę na poszczególnych projektach. Możesz wybrać te najciekawsze albo przejść przez nie chronologicznie. W pierwszej kolejności powiedz w kilku słowach, czego dotyczyła rozwijana przez Ciebie aplikacja, a następnie wymień technologie, z których korzystałeś.
Klaudia Januszewska, Recruitment Specialist

Jeżeli masz już za sobą pierwsze doświadczenie zawodowe, możesz również dodać informacje o tym, w jak dużym zespole pracowałeś i czy miałeś kontakt ze środowiskiem międzynarodowym, a także czy byłeś w bezpośrednim kontakcie z klientem. Staraj się nie skupiać na bardzo technicznych szczegółach Twojej pracy, ponieważ na etapie rozmowy rekrutacyjnej zazwyczaj nie jest to aż tak istotne.

Jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę techniczną, to na pewno będziesz miał okazję wykazać się właśnie szczegółami technologicznymi. Więcej o przebiegu takiej rozmowy dowiesz się z m.in.: z artykułów „Jak dostać pierwszą pracę w IT – wskazówki od rekrutera technicznego” oraz „Słodkie kotki, przekleństwa i dentysta na linii, czyli kilka słów o roli sprawdzających technicznie w rekrutacji do Sii”.

Czy masz do mnie jakieś pytania?  

Końcówka rozmowy rekrutacyjnej to dobry moment, aby poruszyć wszystkie istotne kwestie, które nie zostały do tej pory omówione. Nie wstydź się pytać – zdecydowanie warto rozwiać swoje wątpliwości i doprecyzować nurtujące kwestie. Jeżeli jakieś pytania pojawią się jeszcze przed rozmową, zanotuj je sobie, aby o nich nie zapomnieć. Pytania mogą dotyczyć każdego aspektu, który jest dla Ciebie ważny, zaczynając od kolejnych etapów rekrutacji, przez doprecyzowanie zakresu obowiązków, aż po benefity dostępne w firmie.

Zadawanie pytań jest więc bardzo łatwą drogą do wyróżnienia się na tle innych kandydatów. Zachęcamy do tego, aby w razie potrzeby na przykład doprecyzować zadania na danym stanowisku. Pokazuje to Twoje zaangażowanie w rekrutację i motywację do pracy na stanowisku.

Porady na koniec

Na koniec jeszcze mała rada – przed rozmową zawsze warto zanotować, gdzie oraz z kim odbędzie się spotkanie, a także sprawdzić możliwość dojazdu i parkingu.

Rozmowa rekrutacyjna jest nie tylko okazją do tego, aby rekruter poznał Cię lepiej, ale również dla Ciebie, aby dowiedzieć się nieco więcej o firmie, w której chcesz pracować. Skorzystaj z możliwości dialogu i nie bój się pytać o rzeczy, które Cię interesują lub których nie rozumiesz. Rekruterzy z pewnością docenią Twoje zaangażowanie, a Ty otrzymasz cenną dawkę wiedzy od osoby, która przecież pracuje w firmie, do której się rekrutujesz. Spróbuj potraktować rozmowę rekrutacyjną jak wymianę informacji i bierz w niej czynny udział. Powodzenia!

***

A jeśli interesują Cię role i ścieżki karier w IT, koniecznie przeczytaj również inne artykuły naszych ekspertów, którzy na łamach bloga podzielili się własną drogą zawodową.

5/5 ( głosy: 5)
Ocena:
5/5 ( głosy: 5)
Autorzy
Avatar
Martyna Paś

W Sii od 2,5 roku. Rozpoczynała na stanowisku Specjalisty ds. Eventów. Aktualnie objęła stanowisko Campus Managera, dbając między innymi o współprace z uczelniami w całej Polsce oraz program stażowy

Avatar
Klaudia Januszewska

Rekruterka z ponad pięcioletnim doświadczeniem w obszarze IT. Ostatnie trzy lata spędziła w Sii, gdzie jej starania zostały nagrodzone wyróżnieniem SiiStar. Praca w rekrutacji zawsze była jej pasją, a szczególnymi zainteresowaniem darzy obszar sourcingu oraz nowinki technologiczne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?