Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W wyobrażeniach wielu ludzi wzajemne zrozumienie się „mało konkretnego, nie wiedzącego, czego chce” biznesu z „nierozumiejącym nas i nie mającym pojęcia o świecie” IT wydaje się być czynem zbliżonym do pokonania kilku ośmiotysięczników w miesiąc

RÓWNOLEGŁE ŚWIATY

Czy tak faktycznie  jest? I co można z tym zrobić? Moja odpowiedź jest krótka: nie, nie jest i można wiele zrobić. Ale od początku…

Już w szkole dzielili nas na humanistów i umysły ścisłe. Albo byłeś dobry z matematyki albo z polskiego i to zazwyczaj definiowało wybór przedmiotów na maturze i kierunek studiów. Chociaż nikt z nas wtedy nie wiedział za bardzo, co po tych studiach będzie robił, szliśmy dzielnie – „my humaniści” na socjologię, psychologię, języki obce i pokrewne, a „oni geeki” na matematykę, fizykę i informatykę. Nie muszę chyba dodawać, jak rozkładały się proporcje płci i że każdy miał w głowie co innego.. 😉

ludzie z różnymi pomysłami w głowach

Po studiach przyszedł czas na pracę i pierwsze doświadczenia zawodowe. Każdy poszedł w swoją stronę – jedni do HR’u, komunikacji, sprzedaży gdzie trzeba dużo rozmawiać, pisać wypracowania, negocjować i wspinać się na wyżyny kompetencji interpersonalnych. Inni poszli programować, testować, zarządzać aplikacjami i systemami. Myli się jednak ten, kto myśli, że tam, gdzie poszli, nie trzeba mieć kontaktu z innymi i że jedynym odbiorcą i dawcą danych i informacji jest komputer.

Ostatecznie spotkaliśmy się ponownie, kiedy ze strony biznesu pojawiła się potrzeba automatyzacji procesów i wdrożenia systemów IT do wsparcia codziennej pracy. Weźmy jako przykład wspomniany HR. Zachciało nam się nowego systemu do obsługi procesu rekrutacji. Pierwsza wspólna analiza biznesowa była drogą przez mękę – my mieliśmy poczucie, że druga strona kompletnie nas nie rozumie, oni uważali, że nie wiemy, czego chcemy. Nam się wydawało, że IT powinno samo z siebie dostarczyć idealny system i denerwowały nas ciągłe prośby o spotkania, nasi koledzy z IT natomiast denerwowali się, że nie angażujemy się wystarczająco. Droga do zwariowania była krótka… 😉

Jak to się jednak stało, że dzisiaj, ramię w ramię pracujemy razem i wspólnie wdrażamy zaawansowane technologicznie i idealne biznesowo rozwiązania i ostatecznie jest tak jak na obrazku?

współpraca - część osób trzyma wtyczkę, część gniazdo

IDEALNA WSPÓŁPRACA…

Poza tym, że specyfika naszej organizacji, jej ciągły i dynamiczny rozwój skłoniły nas do przejścia w metodyki zwinne (tak tak, ja – Pani z HR – wiem co to Waterfall, Agile, Scrum itd.!) i samo to podejście wiele zmienia (mniejsze interwały czasowe, lepsze dopasowanie do aktualnych wymagań, ścisła współpraca biznesu z IT) zadziało się jeszcze kilka innych zmian, do których zachęcam wszystkich, którzy pracujecie z HR/IT* (*niepotrzebne skreślić…).

Biznesowi, w tym HR polecam:

  • Zaangażowanie w proces wytwarzania aplikacji – to po Waszej stronie jest wiedzieć, czego chcecie, objaśniać to IT, zgłaszać swoje uwagi i propozycje.
  • Zarezerwować sobie czas w kalendarzu na spotkania statusowe, odbiór produktu, testowanie, szkolenia – ważna jest świadomość, że wytwarzanie aplikacji to w dużej mierze projekt biznesowy, nie tylko informatyczny!
  • Zadbać o odpowiednią komunikację pośród wszystkich docelowych użytkowników aplikacji – pamiętajcie, że każda zmiana, nawet ta na lepsze, na początku spotyka się z oporem!
  • Zapoznać się z podstawowymi zasadami wytwarzania oprogramowania, pojęciami, jakimi operują nasi koledzy developerzy, przyswoić je i wdrożyć do swojego codziennego słownika – bardzo ułatwia to wszystkim zadanie. To jest naprawdę proste i logiczne!

Specjalistom IT rekomenduję:

  • Dokładne poznanie biznesu, jego potrzeb, a przede wszystkim zrozumienie – poświęćcie kilka chwil i zastanówcie się nad tym, dlaczego te potrzeby są takie, jakie są – świadomość użytkowego celu funkcjonalności, jakie przygotowujecie pomoże zarówno Wam, jak i całemu projektowi.
  • Pamiętajcie, że dla biznesu projekt, nad którym pracujecie, nie jest jedynym i nie zawsze priorytetowym i nie narzucajcie im nierealnych terminów – a najlepiej ustalcie je sobie z dużym wyprzedzeniem.
  • Uwzględnijcie fakt, że w nawet w przypadku aplikacji wewnętrznych, stricte użytkowych wygląd ma duże znaczenie i w tym temacie też konsultujcie się ze swoim odbiorcą. Komunikat informujący użytkownika o braku uprawnień w formie komunikatu „?>*&^%no_accessr?#*$^” nie jest tym, co jest oczekiwane (przypadek autentyczny;))

Różnice w podejściu do świata, do problemów, różne sposoby myślenia nie są czymś, czego należy się bać! Współpraca IT z biznesem, a nawet z HR (ta konstruktywna opisana powyżej) jest tego idealnym przykładem. Wykorzystując to, co każdy ma najmocniejsze możemy się świetnie uzupełniać i tworzyć genialne rozwiązanie, uwzględniające zarówno wymagania technologiczne jak i biznesowe. A poza tym, jak się okazuje, prywatnie też możemy się świetnie razem bawić – jak myślicie, kogo najczęściej spotykam na swoich zajęciach salsy?;)

5/5 ( głos: 1)
Ocena:
5/5 ( głos: 1)
Autor
Avatar
Joanna Kucharska

Od dziecka zafascynowana ludźmi, od 9 lat światem IT, w którym szerzy idee współpracy i dba o Sii Spirit. Po doświadczeniach ze swojej pracy w obszarze HR i Komunikacji i wspólnej realizacji wdrożeń aplikacji wewnętrznych w Sii wierzy w udane "związki" różnorodnych umysłów i poglądów;) Spotkała na rozmowach tysiące kandydatów, rozwiązywała mniejsze i większe konflikty, popełniła mnóstwo błędów zarządczych i refleksjami z tych doświadczeń chętnie się z Wami będzie dzielić!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Świetny wpis. Oddaje w zupełności sedno współpracy biznesu z IT. Aby obie strony się dogadały potrzebne jest wzajemne zrozumienie (wydaje się, że przede wszystkim chęć zrozumienia drugiej strony) bo bez tego nie uda się z sukcesem zakończyć żadnego projektu.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?