Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Często w procesie rekrutacji źródłem największych obaw kandydatów jest rozmowa techniczna. Dotyczy to nie tylko osób bez wcześniejszego doświadczenia w branży, ale również inżynierów z dużym stażem.

Co budzi największą niepewność? Choć każdy odpowie coś innego, z pewnością wymienić możemy: szczegółowe pytania techniczne, brak wcześniejszego udziału w podobnych rozmowach, live coding, problemy techniczne podczas rozmowy, czy w ogóle komunikację z asesorem technicznym.

Wychodząc naprzeciw, przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziecie kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Wam skutecznie i z większą pewnością siebie przejść owocnie przez ten etap procesu rekrutacji 😊

Etapy procesu rekrutacyjnego

Aby zrozumieć, do jakich kwestii może odnieść się asesor w trakcie spotkania, zapoznajmy się z procesem rekrutacji, który w branży IT wygląda zwykle tak, jak na poniższej grafice.

Etapy procesu rekrutacyjnego w branży IT
Ryc. 1 Etapy procesu rekrutacyjnego w branży IT

CV odpowiadające na ogłoszenie

Patrząc na schemat, od razu możemy zauważyć, że pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest aplikacja na ogłoszenie rekrutacyjne. Ma ona kluczowe znaczenie w kontekście pytań, jakie mogą pojawić się podczas naszej rozmowy technicznej.

W związku z tym, należy dobrze zapoznać się z treścią ogłoszenia i zidentyfikować kluczowe umiejętności oraz kompetencje poszukiwane przez firmę. Swoją naukę warto skoncentrować przede wszystkim na obszarach wskazanych jako obligatoryjne/must have dla danej roli.

Naszą odpowiedzią na wymagania ­jest właściwie przygotowane CV. Przed każdą rozmową asesor zapoznaje się z CV kandydata. Nie bez znaczenia jest więc poprawne opisanie doświadczenia.

Częstym błędem, który może przysporzyć wiele kłopotów, jest wpisywanie wszystkich technologii, z którymi tylko przez chwilę pracowaliśmy, albo – co gorsze – o których tylko słyszeliśmy. Może to nam zaszkodzić, ponieważ asesor na podstawie tej sekcji dopasuje pytania techniczne. Dlatego też warto wpisać tylko te narzędzia, które naprawdę znamy albo pracowaliśmy z nimi komercyjnie.

Unikajmy również skalowania poziomu umiejętności, gdyż nasza ocena jest subiektywna i może się rozminąć z oceną rekrutera (bywa niedoszacowana lub przeszacowana). Wyjątkiem są oczywiście certyfikaty potwierdzające kompetencje.

Szczególny nacisk połóżmy na wyeksponowanie technologii pokrywających się ze wskazanymi w ogłoszeniu o pracę.

Przygotowanie do rozmowy technicznej

Aby rozmowa przebiegła prawidłowo i była satysfakcjonująca dla obu stron, należy zatroszczyć się o kilka obszarów.

Techniczne przygotowanie do rozmowy

Często weryfikacje techniczne przeprowadzane są zdalnie. Warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu. Upewnijmy się, że nasze słuchawki oraz mikrofon działają, bateria jest naładowana, a zasilanie podłączone.

Dobrym pomysłem jest także zapytanie rekrutera o to, jakie oprogramowanie będzie potrzebne – zarówno komunikator, jak również IDE wykorzystywane do pisania kodu podczas rozmowy – aby nie myśleć o tym na gorąco.

Pamiętajmy, że punktualność świadczy o nas dobrze – lepiej wgrać się na spotkanie kilka minut wcześniej, niż zrobić to trochę za późno.

Przygotowanie do pytań technicznych

Przed rozmową skupmy się na przeglądaniu popularnych pytań technicznych związanych z daną technologią lub językiem programowania. Warto jednak samodzielnie weryfikować w różnych źródłach poprawność zamieszczonych odpowiedzi. Skorzystajmy z dostępnych zasobów online, takich jak strony internetowe, YouTube, fora dyskusyjne, platformy e-learningowe czy podręczniki.

Wykonujmy praktyczne zadania związane z danym zagadnieniem, aby utrwalić zdobytą wiedzę. Jedną z lepszych technik zapamiętywania jest również próba wytłumaczenia zagadnienia, którego się uczymy, komuś innemu.

Jeśli już realizowaliśmy jakieś projekty, w celu przypomnienia i analizy przejrzyjmy ich kod i sprawdźmy, jakich konstrukcji użyliśmy. Odświeżmy również wiedzę dotyczącą wzorców projektowych, algorytmów oraz z zakresu organizacji projektów. Dodatkowo, warto abyśmy byli na czasie z ostatnio wprowadzonymi zmianami w technologiach, których dotyczy rozmowa – niewątpliwie w oczach asesora zyskujemy status osób, które realnie interesują się obszarem, w którym chcą pracować.

Rozmowa techniczna w praktyce

Przebieg rozmowy technicznej podczas rekrutacji w IT
Ryc. 2 Przebieg rozmowy technicznej podczas rekrutacji w IT

Rozmowa techniczna składa się zwykle z czterech etapów, które przybliżymy poniżej:

 • Przedstawienie się – osoba, która będzie prowadzić rozmowę techniczną, powie nam kilka słów na swój temat. Powinna również poinformować nas o tym, jak przebiegać będzie całe spotkanie. Następnie kandydat zostanie poproszony o opowiedzenie o sobie. Najlepiej, abyśmy odnieśli się do swojego doświadczenia zawodowego/kierunku studiów, nawiązując do roli, na jaką aplikujemy.
 • Rozmowa o doświadczeniu – padać tu mogą pytania związane z naszym CV, czyli projektami, które realizowaliśmy. Czasem zdarza się, że w niektórych projektach obowiązuje klauzula poufności – powinniśmy o tym poinformować asesora i opowiedzieć o innym projekcie.
 • Sprawdzenie umiejętności – na tym etapie kandydat zostaje dopytany o umiejętności zawarte w CV. Możemy się spodziewać szczegółowych pytań dotyczących wad i zalet danej technologii, alternatyw czy sposobu, w jaki z niej korzystaliśmy. Również w tej części może pojawić się live coding, omówienie wcześniejszego zadania (czasem jest to krok poprzedzający rozmowę techniczną) lub możemy zostać poproszeni o zrobienie code review.
 • Pytania od kandydata – to czas na ważne dla nas kwestie, np. te dotyczące firmy lub zasięgniecie porady dotyczącej źródeł, dzięki którym pogłębimy swoją wiedzę z wymaganego obszaru.

Live coding

Kodowanie na żywo jest jednym z elementów rozmów technicznych, który budzi szczególne obawy. Kandydaci obawiają się popełnienia błędów, zablokowania się w trakcie zadania czy niezdolności do szybkiego myślenia pod presją czasu.

Aby skutecznie przejść przez ten etap, upewnijmy się, że dokładnie zrozumieliśmy zadanie przed przystąpieniem do jego wykonania. W razie wątpliwości poprośmy prowadzącego o wyjaśnienia. Skupmy się na prezentacji toku myślenia i podejścia do problemu, bardziej niż na samym wyniku.

Rozpocznijmy od prostej implementacji, aby zbudować solidne podstawy. Po jej ukończeniu poinformujmy o potencjalnych usprawnieniach, co może otworzyć drzwi do dalszej dyskusji.

Code review

Przeglądanie kodu to proces, w którym inni programiści oceniają gotowy kod pod kątem:

 • jakości,
 • czytelności,
 • wydajności,
 • zgodności z ustalonymi standardami.

Ma to na celu podniesienie jego wartości.

Jeśli podczas rozmowy nie określono precyzyjnie zakresu review, warto zapytać o konkretną definicję, oraz o to, czy ma ona obejmować jedynie usprawnienia w działającym kodzie, czy też skupić się na sprawdzeniu poprawności kompilacji i funkcjonalności. Podzielmy się każdym pomysłem na zmiany w kodzie. Istotnym elementem jest również właściwe i zrozumiałe nazywanie klas, funkcji i zmiennych, czytelny podział kodu na mniejsze części oraz unikanie zbędnych jego powtórzeń.

Kilka porad od asesora technicznego

Zwróćmy uwagę na sposób, w jaki komunikujemy się z rekruterem, jak odpowiadamy na pytania i jak zadajemy własne. Starajmy się unikać następujących sytuacji: 

 • Przeciąganie odpowiedzi na pytania, zbaczanie z tematu – bądź zwięzły, szanuj czas swój i rekrutera. 
 • Zdawkowe i niepełnie odpowiedzi – bądź szczery, jeśli nie masz wiedzy na zadany temat, powiedz wprost, że nie spotkałeś się z tym zagadnieniem w praktyce. 
 • Podobnie jak w CV, nie używaj pojęć i tak bardzo lubianych w branży IT trzyliterowych skrótów, jeśli nie potrafisz ich rozszyfrować.
 • Remont u sąsiada, krzyki dzieci i koty biegające po klawiaturze – praca zdalna niesie ze sobą szereg wyzwań, ale zrób wszystko, żeby w trakcie rozmowy mieć komfortowe warunki do rozwiązywania zadań i komunikacji z rekruterem. 

Zauważmy, że dobre przygotowanie merytoryczne to nie wszystko. W całym procesie rekrutacji pamiętajmy, że nie tylko wiedza techniczna ma wpływ na ostateczną ocenę. Po zatrudnieniu będziemy współpracować w ramach wieloosobowego (i przeważnie międzynarodowego) zespołu. Wspólne rozwiązywanie problemów, przekazywanie wiedzy i skuteczne powiadamianie innych o znalezionych błędach są równie istotne, jak umiejętności tworzenia oprogramowania. 

Asesor w trakcie rozmowy weryfikuje więc nie tylko znajomość technologii, ale również to, czy będziemy pasować do trybu pracy panującego w danej organizacji lub projekcie.  Na koniec – pamiętajmy, że rekruter (przynajmniej na razie) też człowiek, nie rozmawiajmy z nim jak z AI 😊

Podsumowanie

Teraz już zapewne wiemy dokładnie, jak przebiega rozmowa techniczna. Skorzystanie z przedstawionych wyżej wskazówek sprawi, że jako kandydaci będziemy mieć szansę z sukcesem przejść przez ten krok procesu rekrutacyjnego.

Bez względu na poziom doświadczenia nasze obawy mogą zostać skutecznie zminimalizowane, jeśli poświęcimy trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Skupienie się na każdym etapie rekrutacji, od momentu wysłania CV do odbycia rozmowy, pomoże efektywnie i z pewnością siebie zaprezentować kompetencje oraz dostać wymarzoną pracę 😊

***

Jeśli ciekawią Cię inne aspekty pracy w branży IT, zajrzyj koniecznie do artykułów naszych ekspertów, którzy przybliżyli swoje ścieżki karier 🙂

4.6/5 ( głosy: 17)
Ocena:
4.6/5 ( głosy: 17)
Autorzy
Avatar
Aleksandra Miłoszewicz

Regional Recruitment Manager z ponad 8-letnim doświadczeniem zawodowym ściśle związanym z rekrutacją w branży IT. W Sii odpowiada za efektywne kierowanie procesami rekrutacyjnymi na poziomie regionalnym. Wcześniejsze doświadczenia związane z firmami outsourcingowymi dały jej możliwość poznania licznych metod zarządzania zespołami, procesami oraz aktywnościami związanymi z employer brandingiem. Wiedzą związaną z tymi dziedzinami chętnie się dzieli i wykorzystuje w codziennej pracy. Pasjonuje się efektywnymi metodami zarządzania zespołem, wspieraniu jego członków w osiąganiu celów oraz wykorzystywaniu ich pełnego potencjału. Uwielbia nowe technologie (przede wszystkim związane z AI) oraz liczne aktywności sportowe, szczególnie bieganie

Avatar
Jakub Rakus

W Sii od czerwca 2021 na stanowisku Senior Software Engineer. W świecie programowania od ponad dekady, głównie w obszarach C Embedded oraz elektroniki. Oprócz standardowych zadań w projekcie, Kuba realizuje się jako assesor techniczny. Do tej pory przeprowadził już kilkadziesiąt rozmów technicznych. Bierze czynny udział w kształtowaniu procesu sprawdzeń technicznych, aktywnie uczestniczy w życiu Sii, przyczyniając się do podnoszenia standardów firmy. Na co dzień mąż, ojciec, a od kilku lat mieszkaniec dwustuletniego domu położonego w sercu Sudetów, którego renowacją zajmuje się osobiście. W chwilach wolnych od murowania, hydrualiki i malowania ścian pasjonuje się elektroniką lampową, techniką i historią kolejnictwa, pracą z drewnem oraz pieszymi górskimi wycieczkami

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?