Szkolenia

Rozwój ścieżki zawodowej w kierunku specjalizacji z chmury publicznej

8 grudnia, 2021 0
Podziel się:

Czy myślałeś kiedyś o rozwoju swojej ścieżki zawodowej w kierunku specjalizacji z chmury publicznej? Jeśli tak, to jest to właśnie artykuł dla Ciebie. W poniższym tekście opiszemy jak zacząć pracę z chmurą publiczną Microsoft Azure. Poruszymy tematy takie jak: certyfikacja, szkolenia oraz proces organizacji egzaminu.

Głównym aspektem, na którym skupimy się w artykule, jest przygotowanie do certyfikacji AZ-900: Azure Fundamentals. Ten certyfikat może stać się świetną bazą dla osób początkujących i niedoświadczonych oraz dla tych, które chcą uporządkować swoją wiedzę.

W związku z tym, że certyfikat sprawdza podstawową wiedzę z platformy Microsoft, poniższy artykuł jest adresowany nie tylko do osób pragnących rozwijać się w kierunku administracji z wykorzystaniem platformy Azure, ale również będzie przydatny dla osób zajmujących się sprzedażą usług oraz zarządzających zespołami technicznymi.

Certyfikacja i ścieżki rozwoju w obszarze Azure’a

Choć, w głównej mierze, skupimy się na certyfikacji podstawowej w postaci egzaminu AZ-900, chciałbym rozwinąć temat najróżniejszych ścieżek rozwoju w obszarze Azure’a. Poniżej znajdziemy fragmenty ścieżki certyfikacji prowadzące do wielu specjalizacji możliwych do uzyskania w świecie Microsoftu.

Wybrane ścieżki certyfikacyjne z obszaru Microsoft Azure

Ryc. 1 Wybrane ścieżki certyfikacyjne z obszaru Microsoft Azure

Jak możecie zauważyć, większość ścieżek zaczyna się od opcjonalnej, ale zalecanej, certyfikacji w postaci Azure Fundamentals. Nie bez powodu ten egzamin jest powiązany z prawie każdą ścieżką certyfikacji. Jest to jeden z egzaminów wprowadzających do chmury publicznej.

Certyfikat Azure Fundamentals

Dokładne informacje, jaką wiedzę sprawdza dany certyfikat, znajdziemy na oficjalnej stronie Microsoftu. Dostępny jest tam spis tematów z technologii chmurowych, które wchodzą w skład poszczególnych egzaminów.

Na tej podstawie możemy uzyskać informację, że egzamin AZ-900 składa się z następujących części, potwierdzających, że osoba zdająca egzamin jest w stanie opisać oraz zidentyfikować

 • chmurowe koncepty (20-25% egzaminu).
 • główne serwisy platformy Microsoft Azure (15-20% egzaminu).
 • rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa platformy oraz sieci wewnątrz platformy Microsoft Azure (10-15% egzaminu).
 • główne rozwiązania oraz narzędzia platformy Microsoft Azure (10-15% egzaminu).
 • rozwiązania z zakresu zarządzania tożsamością oraz danymi w platformie Microsoft Azure (20-25% egzaminu).
 • rozwiązania z zakresu zarządzania kosztami na platformie Microsoft Azure oraz SLA z nią związane (10-15% egzaminu).

Cena certyfikatu to 69 USD, o ile zdajemy go na terenie Polski. Jednakże istnieje sposób, aby otrzymać voucher na certyfikat bezpłatnie. Przedstawię go w późniejszej części artykułu.

Skąd czerpać wiedzę, aby przygotować się do zdania certyfikatu AZ-900

Aby zdać egzamin, należy się do niego przygotować. Warto skorzystać ze szkoleń dedykowanych zdobyciu certyfikatu AZ-900 oraz rozpoczęciu przygody z chmurą publiczną. Poniżej znajdziecie linki do przydatnych materiałów oraz informacje, jak zaplanować swoją podróż w „chmury”.

Virtual Training Day

Jest to pakiet szkoleń oferowanych przez Microsoft bezpłatnie. Co istotne, szkolenia odbywają się w ciągu dwóch dni (2 sesje po 2h), ale, co najważniejsze, uczestnictwo w szkoleniu pozwala podejść do egzaminu z serii xx-900 bezkosztowo. Trening jest prowadzony przez certyfikowanych trenerów Microsoftu, dzięki czemu możemy być pewni, że kontent jest aktualny, a wiedza, przekazywana przez trenerów, poprawna. Aby się zarejestrować na takie szkolenie należy:

 • Wejść na stronę Microsoftu, gdzie listowane są najbliższe wydarzenia z serii Virtual Training Day.
 • Wyszukać wydarzenia z dopiskiem „Fundamentals” bez dodatkowych członów w postaci AI lub Data itp.*
  * Jeżeli jesteś już gotowy do egzaminu, a chcesz tylko zdobyć darmowy voucher, to możesz zapisać się na inne szkolenie z poziomu Fundamentals. Pozwalają one na uzyskanie vouchera kompatybilnego z AZ-900.
 • Po znalezieniu odpowiedniego szkolenia kliknąć „Register”.
 • Wypełnić kwestionariusz po prawej stronie strony oraz zapisać się na szkolenia.

Microsoft Learn

Drugim, oficjalnym źródłem wiedzy oferowanym przez Microsoft, jest platforma learningowa Microsoft Learn. W przypadku certyfikatu AZ-900, zawiera ona bardzo przydatne szkolenia, które omawiają podstawy Azure’a.

W celu odnalezienia szkoleń, powiązanych z obszarem certyfikatu AZ-900, proponuję wrócić na stronę opisującą certyfikat. Na dole strony certyfikacyjnej znajdziemy informacje oraz odnośniki do darmowych szkoleń z platformy Microsoft, z których możemy się uczyć.

Szkolenia osób trzecich

Zdecydowanie jeden z moich ulubieńców. Osoba z wielkim doświadczeniem z obszaru Microsoft Azure, prowadząca szkolenia przygotowujące do wielu egzaminów. Szkolenia Scotta są w większości dostępne na płatnej platformie Udemy, przez co mogą być mniej przyjazne dla nowych „chmuromaniaków”.

Architekt rozwiązań chmurowych, pracujący w Microsoft oraz posiadający swój kanał na YouTube, gdzie dzieli się wiedzą. Nie znajdziemy na jego kanale szkolenia z zakresu AZ-900, jednakże przed egzaminem polecam obejrzeć podpowiedzi, którymi dzieli się John.

 • Adam Marczak

Nasz rodak i jednocześnie specjalista pomagający stawiać pierwsze kroki w obszarze chmury Azure. Kanał Adama na platformie YouTube, to doskonałe, darmowe źródło wiedzy o podstawach Azure’a.

Organizacja egzaminu AZ-900

Jeżeli odbyłeś już wspomniane wyżej szkolenia, to czas najwyższy zapisać się na egzamin (przeprowadzany w ośrodku egzaminacyjnym lub w domu), który zweryfikuje rezultaty nauki i potwierdzi stan wiedzy. Rejestracji możesz dokonać na stronie certyfikatu AZ-900.

 • Na stronie egzaminu wybierz Polskę jako kraj certyfikacji, a jako pośrednika egzaminacyjnego – firmę Pearson Vue.

 • Następnie, zostaniesz poproszony o uzupełnienie swoich danych osobowych. Pamiętaj, że dane muszą zgadzać się z danymi, które widnieją na dowodzie tożsamości, jakiego użyjesz podczas egzaminu. Co ważne, w ośrodkach egzaminacyjnych zazwyczaj oczekują dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość. Po wypełnieniu danych klikamy przycisk „Continue”, a następnie „Schedule Exam”.

 • Kolejna strona pozwoli nam wybrać miejsce, w jakim chcemy podejść do egzamin. W związku z pandemią, dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych we własnym domu.
 • W kolejnych krokach jesteśmy proszeni o zapoznanie się z licznymi regulaminami oraz musimy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych.
 • Następnie zostajemy poproszeni o wybranie odpowiadającego nam terminu egzaminu.

 • Po dopełnieniu formalności otrzymujemy potwierdzenie terminu egzaminu oraz tytuły polecanych przez organizatorów książek do nauki.

 • W ostatnim kroku, wymagającym naszego zaangażowania, możemy wprowadzić voucher zniżkowy, uzyskany dzięki szkoleniom z serii Virtual Training Day.
 • Po przejściu konfiguratora, w ciągu 15 minut, powinniśmy otrzymać potwierdzenie zapisania się na egzamin.

Podsumowanie

W artykule opisałem sposób, w jaki można przygotować się do certyfikacji AZ-900 oraz proces rejestracji na sam egzamin. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy chmura publiczna to coś dla ciebie i czy ten sektor rynku ma przed okres wzrostu czy stagnacji.

Oczywiście, nikt nie zna przyszłości, ale już spieszę z przedstawieniem perspektywy oraz analiz rynku usług chmury publicznej.

Poniżej znajdziemy wykres pokazujący dotychczasowy wzrost tego sektora oraz przypuszczalne zachowanie rynków w najbliższej przyszłości. Co więcej, jeden z raportów, przedstawionych przez Finance Yahoo, prognozuje stały wzrost rynku „Cloud Computingu” średnio o 16% rocznie.

Certyfikat AZ-900 jest wstępną certyfikacją z platformy Microsoft Azure, nie jest to nic, co sprawi, że zostaniemy już specjalistami z zakresu zarządzania platformą Microsoftu. Jednakże, pozwoli nam na lepsze zrozumienie ogólnych zasad oraz będzie dobrym początkiem w dalszej ścieżce certyfikacyjnej.

Właśnie, a co dalej? Tutaj zdecydowanie wszystko zależy od Twoich obecnych umiejętności i chęci, ale dobrym wyborem na pewno będzie certyfikat AZ-104, który omawia administrację serwisami dostępnymi w platformie.

Jeżeli temat Was zaciekawił i planujecie dalszy rozwój, to dajcie znać. Kto wie, może następnym artykułem będzie poradnik jak przygotować się do AZ-104 albo do certyfikatu, o którym Ty dasz znać w komentarzu.

Kategorie: Szkolenia
Maciej Poborca
Autor: Maciej Poborca
W Sii pracuje na stanowisku senior cloud engineer. Od 4 lat zajmuje się rozwiązaniami chmurowymi, wdrażają je i rozwijają w środowiskach klienckich. Fan IaC i automatyzacji. Prywatnie miłośnik piłki nożnej i giełdy papierów wartościowych.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz