Salesforce

Salesforce B2B Commerce Lightning – narzędzie do budowy platform e-commerce

13 października, 2021 0
Podziel się:

Z roku na rok coraz więcej zamówień w sprzedaży B2B jest zawieranych online, a prowadzenie optymalnej polityki cenowej i zarządzanie relacjami z klientami staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego szczególnie istotne jest wybieranie rozwiązań, które zrealizują nawet najbardziej wymagające scenariusze.

Platforma Salesforce proponuje nowe funkcjonalności, a rozwiązaniem zdobywającym coraz większą popularność jest Salesforce B2B Commerce Lightning. Narzędzie zostało sprawdzone przez inżynierów Sii podczas dużego wdrożenia. Jego charakterystykę przedstawię w tym artykule.

Dowiesz się m.in.:

 • Czym jest Salesforce B2B Commerce.
 • Jak wygląda techniczna strona B2B Commerce Lightning.
 • W jaki sposób B2B Commerce Lightning odpowiada na potrzeby klientów B2B.
 • Skąd czerpać wiedzę o możliwościach B2B Commerce od Salesforce’a.

Czym jest Salesforce B2B Commerce

Historia rozwiązania B2B Commerce w ekosystemie Salesforce składa się z dwóch rozdziałów: B2B Commerce Classic (znany również jako Cloudcraze) oraz B2B Commerce Lightning.

B2B Commerce Classic opierał się na aplikacji zbudowanej przez firmę Cloudcraze, która w 2018 roku została zakupiona przez Salesforce, a następnie była oferowana już bezpośrednio jako ich produkt. W czasie pisania tego artykułu (październik 2021) B2B Commerce Classic jest wspierane w zakresie bezpieczeństwa, natomiast produktem docelowym – i rozwijanym – jest B2B Commerce Lightning.

Lightning oznacza w tym przypadku nową generację w podejściu do budowy platformy CRM oraz jej komponentów. W ramach tego rozwiązania nowe narzędzia otrzymali zarówno deweloperzy (zainteresowanych odsyłam po więcej informacji do Lightning Design System), jak i użytkownicy platformy. Przyjazne, bardziej intuicyjne środowisko Lightning pomaga sprawniej realizować codzienne zadania użytkownikom, a administratorom, w wielu przypadkach, daje możliwość zarządzania treściami bez zaangażowania programistów.

B2B Commerce Lightning jest ściśle powiązany z natywnymi funkcjami i modelem danych Salesforce, dzięki czemu nowe funkcjonalności są dodawane w ramach bezpłatnych aktualizacji systemu 3 razy w roku. To podsumowanie powstaje w momencie obowiązywania release’u Winter ’22 i opisuje funkcje, które są dostępne komercyjnie.

B2B Commerce Lightning – integrator procesów

Wyróżnikiem rozwiązania B2B Commerce Lightning jest zintegrowanie wszystkich procesów związanych z marketingiem, sprzedażą i obsługą klientów na jednej platformie.

Platforma Salesforce - zobrazowanie możliwości, Źródło: Salesforce Trailhead

Ryc. 1 Platforma Salesforce, Źródło: Salesforce Trailhead

Powyższa grafika doskonale obrazuje możliwości Salesforce’a – dane mogą być wykorzystywane przez różne działy i narzędzia w ramach jednej firmy. Całość wspierana jest przez warstwę AI – Einsteina. Pozwala ona na automatyczne nadawanie cech nowym rekordom na podstawie danych statystycznych z przeszłości, np. scoring okazji biznesowych, który wskazuje prawdopodobieństwo ich zamknięcia z sukcesem.

Salesforce B2B Commerce Lightning – korzyści technologiczne

Aby przedstawić pełen kontekst, warto zacząć od samej platformy Salesforce – bazy, na której zbudowany jest B2B Commerce Lightning:

 • Platforma w bezpieczny sposób przechowuje oraz udostępnia dane w ramach organizacji, zarządzanie tymi ustawieniami jest w większości możliwe przy użyciu konfiguracji.
 • Rozbudowane możliwości komunikacji i integracji z wykorzystaniem wielu protokołów API, eventów i możliwości budowania zewnętrznych aplikacji na Heroku.
 • Wspólny stos technologiczny dla wielu procesów w organizacji dotyczących marketingu, sprzedaży, obsługi klientów, e-commerce, dzięki czemu koszty i jakość utrzymania są znacząco zoptymalizowane.
 • Własny język programowania – Apex, wspierany bogatą dokumentacją i bezpłatną platformą e-learningową Trailhead.
 • Headless e-commerce – możliwość projektowania rozwiązań, które w backendzie są oparte o Salesforce, a frontend może być realizowany w innej technologii.
 • Dostępny CPQ connector dla klientów Salesforce CPQ.
 • Obszerne limity e-commerce w ramach aplikacji: 1 mln produktów na sklep, 900 tys. klientów, 100 tys. grup klientów.
 • Możliwość dodawania funkcjonalności B2B Commerce do już istniejących funkcjonalności Experience Cloud (dawne Salesforce Community Cloud).
 • Data model w pełni zintegrowany ze standardowymi obiektami Salesforce (m.in. konta, cenniki, produkty, zamówienia), co jest szczególnie przydatne w przypadku implementacji na już istniejącej instancji Salesforce.

Model danych B2B Commerce Lightning

Przykładowy model danych B2B został przedstawiony na poniższej grafice.

Ryc. 2 Model danych B2B commerce, Źródło: Salesforce Trailhead

Ryc. 2 Model danych B2B commerce, Źródło: Salesforce Trailhead

Powyższy diagram prezentuje logiczną strukturę kluczowych obiektów w B2B commerce:

 • Dostęp do sklepu jest zapewniony poprzez instancję Experience Cloud i jej użytkowników.
 • Na poziomie sklepu konfigurowany jest m.in. proces checkoutu, indeks wyszukiwania, języki i dostępne waluty.
 • Konta klientów są zorganizowane w grupy klientów (Buyer Groups), które umożliwiają nadawanie cenników (price books) właściwych dla danego segmentu oraz uprawnień dostępu do produktów (entitlement policies).
 • Cenniki mogą posiadać wpisy (price book entries) w wielu walutach, co zmniejsza liczbę cenników, które są utrzymywane w systemie.
 • Dodatkowo można nadawać rabaty ilościowe na poszczególne wpisy w cenniku.
 • Produkty są zorganizowane w kategorie, które tworzą katalog sklepu. Dane o produktach mogą pochodzić z wewnętrznego CMS Salesforce lub być dostarczane z zewnętrznych systemów, takich jak PIM (Product Information Management).

Zaprezentowana struktura danych daje dużą elastyczność w prezentowaniu właściwego asortymentu i cen produktów odpowiednim klientom, z rozbudowanymi możliwościami sterowania taką dostępnością. Oczywiście, jednocześnie można stworzyć kilka sklepów w jednej instancji Salesforce, które potencjalnie mogą adresować odmienne procesy zakupowe czy layouty lub asortyment.

Integracje

W trakcie wdrożenia B2B Commerce Lightning częstym oczekiwaniem jest zbudowanie integracji, które będą dostarczały lub pobierały dane z Salesforce’a. Dlatego we wstępnej fazie projektu analizowana jest architektura systemów IT klienta oraz ich możliwości komunikacyjne.

Najczęściej integrowane systemy to:

 • ERP,
 • operatorzy płatności (np. PayU, Paypal),
 • przewoźnicy (np. DHL, DPD, UPS).

W przypadku gdy w ramach organizacji istnieje repozytorium produktów w PIM/CDN, takie dane również mogą być integrowane z Salesforce’m. Komunikacja z systemem magazynowym klasy WMS może być realizowana bezpośrednio lub poprzez system ERP.

Spotykaliśmy się także z sytuacjami, w których dane Salesforce’a były przesyłane do hurtowni danych lub udostępniane klientom B2B bezpośrednio za pomocą API. Również metody płatności dostępne w sklepie mogą być rozszerzane poza standardowe bramki płatności o zakupy na raty czy w ramach leasingu.

Przykładowa architektura systemów

Poniżej znajduje się przykładowa architektura systemów wdrożenia Salesforce B2B Commerce:

Ryc. 3 Diagram przykładowej integracji B2B Commerce z systemami zewnętrznymi

Ryc. 3 Diagram przykładowej integracji B2B Commerce z systemami zewnętrznymi

B2B Commerce Lightning – wsparcie w publikowaniu sklepu jako aplikacji mobilnej

Ogromną zaletą B2B Commerce Lightning jest również wsparcie Salesforce w publikowaniu sklepu jako aplikacji mobilnej. Udostępnienie oferty w sklepach Google’a i Apple’a, pozwala na dokonywanie zakupów w jeszcze bardziej intuicyjny sposób, co zwiększa szanse sprzedażowe.

W przypadku Mobile Publisher, Salesforce wspiera proces brandingu aplikacji mobilnej oraz przygotowania i opublikowania jej w sklepach Apple’a i Google’a. Dalsze rozszerzanie funkcjonalności aplikacji mobilnej jest możliwe m.in. za pomocą skanera kodów – dzięki wykorzystaniu funkcji aparatu smartfona i systemu operacyjnego telefonu do skanowania kodu kreskowego lub kodu QR. Po zeskanowaniu kodu dane odczytane z kodu kreskowego są zwracane do komponentu LWC, który go wywołał. Skanowanie odbywa się lokalnie na urządzeniu mobilnym i nie wymaga połączenia sieciowego. Obecnie skanowanie kodów jest dostępne jako usługa beta.

Aplikacje zbudowane z użyciem Mobile Publishera wspierają również geolokalizację, a także push notifications (także oparte na lokalizacji urządzenia mobilnego). Wykorzystanie takich powiadomień znacznie zwiększa częstotliwość interakcji i zakupów w B2B Commerce Lightning.

B2B Commerce Lightning – narzędzie dopasowane do specyfiki klientów B2B

B2B Commerce Lightning oferuje funkcje, które systematyzują pracę w modelu B2B. Warto zwrócić uwagę na kilka z jego dostępnych funkcjonalności:

 • Wyodrębnienie grup klientów (ang. Buyer Groups), które mogą mieć przypisywane różne ceny produktów lub różny asortyment.
 • Cenniki z określonym czasem trwania i wielowalutowością.
 • Warianty produktów, rabaty ilościowe na zakup tego samego produktu.
 • Promocje, które rozbudowują możliwości sterowania ceną o określanie dodatkowych rabatów, grup docelowych oraz progów kwalifikujących do udziału w promocji.
 • Możliwość łatwego ponawiania zakupów czy budowania list zakupowych.
 • Samodzielną realizację większości operacji przez klientów, co obniża koszty ich obsługi. W przypadku konieczności kontaktu z działem obsługi na platformie Salesforce dostępne są m.in. chat i chatboty.
 • Obsługę wielu kont dla tego samego użytkownika, co jest szczególnie istotne dla scenariusza, w którym jedna osoba dokonuje zakupów w imieniu różnych firm.
 • Handlowcy mają możliwość zalogowania się do e-commerce jako klient – taka możliwość jest szczególnie cenna w branżach, w których odbiorcy nie zawsze mogą korzystać z platformy B2B.

B2B Commerce Lightning w Salesforce – kolejne kroki

To, w jaki sposób wykorzystamy platformę, zależy od potrzeb klientów, a rozbudowa funkcjonalności jest realizowana na kilka sposobów:

 • Poprzez aktualizacje, które Salesforce przeprowadza w ramach posiadanych licencji 3 razy w roku.
 • Poprzez aplikacje z Appexchange’a, na przykład dla złożonego ofertowania – odpowiedni konektor do Salesforce CPQ, a dla wizualizowania produktów w 3D – aplikacja Threekit.
 • Poprzez budowę rozwiązań customowych, co daje najszersze możliwości stworzenia rozwiązań pod potrzeby klientów.

Wspomniana już wcześniej platforma Trailhead posiada podstawowy kurs o B2B Commerce. Jest to doskonały sposób na rozpoczęcie przygody z tym narzędziem.

Kategorie: Salesforce
Paweł Augustyn
Autor: Paweł Augustyn
Certyfikowany Konsultant Salesforce oraz Accredited Professional: B2B Commerce on Lightning Expercience Administrator. Wspiera klientów Sii Polska w projektowaniu rozwiązań, analizie wymagań oraz implementacji funkcjonalności opartych na Salesforce. W wolnym czasie realizuje się jako mentor dbający o rozwój profesjonalistów początkujących w świecie Salesforce oraz pogłębia wiedzę na temat możliwości platformy.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz