Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Wykorzystanie rozbudowanych usług IT w połączeniu z zastosowaniem chmury publicznej wymaga od organizacji definiowania oraz przestrzegania określonych zasad, wzorców, najlepszych praktyk.

Wdrożenie polityk wymuszających na administratorach przestrzeganie w/w reguł wiąże się z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi. Microsoft Azure, poprzez Cloud Adoption Framework (CAF), dostarcza nam wielu rozwiązań oraz zaleceń, aby w jak najlepszy sposób realizować proces adopcji chmury.

– Czy mógłbyś mi powiedzieć, w którą stronę mam pójść? – spytała Alicja.

– Zależy to od tego, dokąd chcesz dojść – powiedział kot.

– Nie wiem, dokąd chcę iść – powiedziała Alicja.

– Więc tym bardziej nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz – powiedział kot.

Lewis Carroll, Alicja w krainie czarów.

Dzięki platformie Microsoft Azure od samego początku możemy tworzyć środowiska zgodne z najlepszymi praktykami, nie czekając na pojawienie się wyzwań czy problemów. Oczywiście mowa tu o rozwiązaniach Azure Governance.

W tym artykule skupię się na dwóch usługach Azure Policy i Azure Blueprints.

Azure Governance – wykorzystanie

 Ogólnie rzecz biorąc, usługi Azure Governance są zaprojektowane tak, aby pomóc klientom:

 • Egzekwować wewnętrzne standardy.
 • Stosować spójne zabezpieczenia i zarządzanie.
 • Szybciej konfigurować środowiska.
 • Spełnić wymagania zgodności z przepisami.
 • Szybciej wydawać zgodny kod.
 • Kontrolować koszty.
 • Zorganizować zasoby tak, aby pasowały do organizacji.
Pięć zasad zarządzania chmurą (Cost Management, Security Saceline, Resource Consistency, Identity Baseline, Deployment Accelaration)
Ryc. 1 Pięć zasad zarządzania chmurą

Czym jest Azure Policy?

Azure Policy jest usługą, która pozwala na tworzenie polityk, przypisywanie ich do zasobów oraz otrzymywanie alertów lub podejmowanie działań w przypadku niezgodności z nimi. Pozwala na definiowanie zarówno pojedynczych polityk, jak i grup powiązanych polityk, zwanych inicjatywami (initiatives).

Polityki to zestawy reguł, które określają, co można, a czego nie można tworzyć w pojedynczej grupie zasobów lub w całej subskrypcji. Mogą być wykorzystane do wymuszenia, by użytkownicy mogli tworzyć i pracować z zatwierdzonymi zasobami – np. bez tworzenia nadmiernie rozbudowanych maszyn, które generują duże koszty na rachunku za chmurę. Microsoft Azure działa poprzez ocenę planowanych zasobów pod kątem zasad określonych w przypisanych politykach.

Obiektami Azure Policy są:

 • definicja polityki (Policy definitione),
 • inicjatywy (Initiative definitione),
 • przypisania (Assignments) inicjatywy lub polityki.
Zrzut ekranu z przykładami definicji polityk w Azure Portal
Ryc. 2 Przykłady definicji polityk w Azure Portal – screen

Definicja polityki

Obejmuje warunki, w jakich zasady są wymuszane. Zawiera także zdefiniowany efekt, który występuje w przypadku spełnienia warunków. Możemy w tym celu wykorzystać kilka gotowych zasad, które są dostępne w Microsoft Azure, np. określnie w jakim rozmiarze SKU mogą być tworzone konta magazynu (Storage Account).

Inicjatywa

Jest zbiorem definicji polityk, które mają za zadanie osiągnięcie jednego celu. Upraszczają działanie poprzez grupowanie zestawu polityk dotyczących tego samego elementu. Przykładem może być zestaw polityk odnoszących się do rozliczeń (billing).

Przypisania

To powiązanie definicji polityki lub inicjatywy, do określonego zasobu, grup zasobów, subskrypcji lub grup zarządzania. Przykładem może być polityka ograniczająca listę lokalizacji, w których użytkownicy mogą rozmieszczać zasoby, która jest stosowana tylko do grupy zasobów zespołu finansowego, a nie do grupy zasobów zespołu Dev.

Więcej informacji znajdziecie w szczegółowej dokumentacji Microsoftu.

Czym jest Azure Blueprints?

Azure Blueprints jest to pakiet lub kontener do tworzenia specyficznych dla danego obszaru zestawów standardów, wzorców, niezbędnych usług oraz wymagań związanych z wdrażaniem rozwiązań
w chmurze Microsoft Azure. Zawiera również konfiguracje związane bezpieczeństwem
i projektowaniem, które mogą być ponownie wykorzystane w celu zachowania spójności i zgodności w ramach całego środowiska.

Azure Blueprints pozwala również na szybkie tworzenie nowych środowisk, wdrażanie zintegrowanych komponentów oraz przyspieszanie czasu rozwoju i dostarczania usług dla klientów.

Zrzut ekranu (screen) z Usługą Azure Blueprints na przykładzie Azure Portal
Ryc. 3 Usługa Azure Blueprints na przykładzie Azure Portal (screen)

Azure Blueprint składa się z artefaktów:

 • Grup zasobów (Resource Groups),
 • Szablonów Azure Resource Manager (ARM template),
 • Przypisań polityk (Policy Assignment),
 • Przypisań ról (Role Assignment).

Po utworzeniu Azure Blueprint, należy go opublikować, bowiem do tego czasu jest on w formie szkicu (draft). Podczas publikacji nadajemy mu wersję, dzięki czemu można weryfikować historyczny zakres wdrażanych regulacji.

Zrzut ekranu z przykładem Azure Blueprints w formie szkicu przed publikacją
Ryc. 4 Przykład Azure Blueprints w formie szkicu przed publikacją (screen)

Wykorzystanie Azure Blueprints w organizacjach

Azure Blueprints jest bardzo przydatny dla organizacji, które korzystają z modelu Infrastructure-as-Code, ponieważ uwzględnia procesy CI/CD.

Aby korzystać z Azure Blueprints, musisz mieć przyznane uprawnienia za pośrednictwem kontroli dostępu na podstawie ról (RBAC) platformy Azure:

 • Aby odczytać lub wyświetlić projekt w portalu Azure, konto użytkownika musi mieć dostęp odczytu do zakresu, w którym znajduje się definicja projektu.
 • Aby utworzyć Azure Blueprints, konto użytkownika musi mieć następujące uprawnienia:
  • Microsoft.Blueprint/blueprints/write – tworzenie definicji.
  • Microsoft.Blueprint/blueprints/artifacts/write – tworzenie artefaktów.
  • Microsoft.Blueprint/blueprints/versions/write – publikowanie.
 • Aby usunąć Azure Blueprints, konto użytkownika musi posiadać następujące uprawnienia:
  • Microsoft.Blueprint/blueprints/delete.
  • Microsoft.Blueprint/blueprints/artifacts/delete.
  • Microsoft.Blueprint/blueprints/versions/delete.
 • Aby przypisać lub usunąć przypisanie Azure Blueprints, konto użytkownika musi mieć następujące uprawnienia:
  • Blueprint/blueprintAssignments/write – przypisanie.
  • Blueprint/blueprintAssignments/delete – usuwanie.

Po więcej informacji odsyłam Was do szczegółowej dokumentacji.

Wdrażanie Azure Blueprints

Istnieje kilka metod tworzenia Azure Blueprints. W zależności od preferencji lub umiejętności, możemy tworzyć Azure Blueprints, używając Azure PowerShell, Azure CLI, REST API, ARM Template czy Azure Portal.

Wykorzystanie portalu Azure do tworzenia blueprintów

Tworzenie Azure Blueprints składa się z trzech prostych kroków:

 1. Utwórz szkic Azure Blueprints
 • Dodaj Artefakty (Szablony ARM, Polityki, Grupy Zasobów i Role) w hierarchię, aby zdefiniować swoje środowisko.
 • Po dodaniu Szablonu ARM do projektu, będzie możliwość zdefiniowania parametrów: albo podczas budowania projektu Azure Blueprints albo możemy pozwolić na zdefiniowanie parametrów podczas przypisywania projektu blueprint.
 1. Opublikuj Azure Blueprints

Po tym jak blueprint jest utworzony, opublikuj go, nadając mu numer wersji i opis. Teraz blueprint jest gotowy do przypisania.

 1. Przypisz swój Azure Blueprints

Przypisz opublikowany blueprint do subskrypcji lub grup zarządzania. Po przypisaniu środowisko zostanie utworzone, zasoby wdrożone, a polityki zastosowane.

W momencie przypisywania można wybrać opcję blokady, aby chronić swój projekt. Przypisanie blokady pozwala chronić artefakty, które zdefiniowałeś jako „tylko do odczytu” lub uniemożliwia ich usunięcie, nawet przez właścicieli subskrypcji.

Ustawienia przypisania blokady

 • Nie blokuj (Don’t Lock)

Przypisanie nie jest zablokowane. Użytkownicy, grupy i właściciele usługi z odpowiednimi uprawnieniami mogą modyfikować i usuwać wdrożone zasoby.

 • Nie usuwaj (Do Not Delete)

Przypisanie jest zablokowane. Wdrożone zasoby nie mogą być usuwane – nawet przez właścicieli subskrypcji. Pamiętaj, że nie wszystkie typy zasobów obsługują blokowanie oraz ze względu na buforowanie, egzekwowanie blokad może potrwać do 30 minut.

 • Tylko do odczytu (Read Only)

Przypisanie jest zablokowane. Rozmieszczone zasoby nie mogą być modyfikowane ani usuwane – nawet przez właścicieli subskrypcji. Pamiętaj, że nie wszystkie typy zasobów obsługują blokowanie oraz, ze względu na buforowanie, egzekwowanie blokad może potrwać do 30 minut.

Wersjonowanie Azure Blueprints

Co zrobić, gdy będziemy potrzebować wprowadzić zmiany w utworzonym i przypisanym Azure Blueprint? Proces ten jest bardzo podobny do początkowego tworzenia projektu.

 1. Utwórz nowy szkic

Wybierz istniejący projekt, który chcesz zmodyfikować i edytuj go, aby wprowadzić niezbędne zmiany.

 1. Opublikuj Azure Blueprint

Publikuj zmiany z nowym opisem i numerem wersji.

 1. Przypisz Azure Blueprint

Przypisz nowo opublikowany projekt do subskrypcji lub grup zarządzania.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia ogólny zarys tego czym jest Azure Policy i Azure Blueprints. Jeśli ktoś, nie jest zaznajomiony z narzędziami takimi jak Ansible czy Terraform, Azure Blueprints będzie dobrym startem do budowania infrastruktury jako kodu. Zaś Azure Policy pomoże utrzymać porządek i zasady w tworzeniu zasobów i ich monitorowania.

***

Jeśli ciekawi Cię zastosowanie Azure LogicApp oraz FunctionApp w testach E2E, przeczytaj ten artykuł.

***

Jeśli ciekawi Cię, jakich rozwiązań używa DevOps Engineer i czym powinna charakteryzować się osoba na tym stanowisku, obejrzyj video i posłuchaj, jak Artur opowiada o swoich obowiązkach:

5/5 ( głosy: 3)
Ocena:
5/5 ( głosy: 3)
Autor
Avatar
Artur Molendowski

Microsoft Azure MVP, MCT. W Sii pracuje na stanowisku devops/cloud engineer. Na co dzień wykorzystuje usługi Microsoft Azure. Prywatnie uwielbia aktywność fizyczną: biega, jeździ rowerem i trenuje na siłowni. W wolnych chwilach prowadzi podcast „Chwila dla Admina” (chwiladlaadmina.pl) skupiający się szeroko na obszarach IT i nowych technologii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?