Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W zespołach developerskich stawiających na szybkie i częste dostarczanie oraz testowanie oprogramowania jedną z pierwszych rzeczy, która powinna zostać wdrożona, jest proces ciągłej integracji i ciągłego dostarczania, czyli ang. Continuous Integration/Continuous Delivery (CI/CD).

W dużym skrócie – powinniśmy stworzyć automat, który w czasie rzeczywistym będzie reagował na operacje zachodzące w naszym repozytorium i w oparciu o najnowszą wersję kodu wykona kolejne kroki, takie jak:

 • kompilacja,
 • testy,
 • wdrożenie na środowiska,
 • powiadomienie o ewentualnych błędach autora wprowadzanej zmiany.

Oczywiście, proces ten powinien inaczej reagować na zmiany w repozytorium głównym, deweloperskim, a jeszcze inaczej w gałęziach pobocznych – to wszystko trzeba najpierw dokładnie omówić wewnątrz zespołu projektowego, uwzględniając ustalony wcześniej flow, aby w następnym kroku poprawnie skonfigurować w narzędziu do CI/CD.

Z artykułu dowiecie się, jak i dlaczego warto w tym procesie wykorzystać Gitlab CI.

Implementacja procesu

Jest wiele aplikacji, takich jak Jenkins czy TeamCity, które świetnie radzą sobie z implementacją procesu i każda z nich ma swoich zwolenników. Jednak wszystkie łączy wspólna wada – są kolejnym narzędziem w naszym stacku technologicznym i będą wymagały dodatkowych zasobów, czyli czasu osoby, która zadba o poprawną integrację z repozytorium kodu, weźmie na siebie nadawanie odpowiednich uprawnień dla użytkowników, czy wreszcie będzie musiała zająć się monitorowaniem i utrzymywaniem maszyny, na której ta aplikacja będzie uruchomiona.

I tutaj pojawia się alternatywa: jeżeli kod przechowywany jest w repozytorium GitLab, to zamiast poszukiwać zewnętrznych rozwiązań, można skorzystać z wbudowanego narzędzia do ciągłej integracji zwanego GitLab CI.

Płynne przechodzenie CI w CD
Ryc. 1 Płynne przechodzenie CI w CD

Gitlab CI

Skoro Gitlab CI nie wymaga dodatkowej integracji z repozytorium kodu, to skąd projekt „wie”, że ma go używać? Ponieważ CI samo w sobie jest częścią projektu, a dokładniej plik gitlab-ci ,napisany w języku formalnym YAML używanym też między innymi do pisania manifestów Kubernetesa czy Ansible.

Plik ten umieszczony w katalogu głównym definiuje całą listę kroków wykonywanych przy okazji każdej zmiany kodu źródłowego w projekcie – oczywiście w oparciu o odpowiednie reguły. Jest to spore ułatwienie, które dodatkowo pozwala na wersjonowanie zmian samego CI/CD wraz z całym projektem i sprawia, że w bardzo łatwy sposób może być on migrowany i współdzielony.

Dodatkowo GitLab udostępnia w swoim GUI edytor pipeline’ów, który jest po prostu edytorem tekstowym naszego pliku yaml i ma sprawić, że praca nad CI/CD będzie łatwa, szybka i przyjemna, pomimo zachowania wszelkich reguł obowiązujących w repozytorium kodu. Sama konfiguracja gitlab-ci może też pomóc w utrzymywaniu standardów wytwarzania oprogramowania w obrębie organizacji poprzez include przygotowanego wcześniej wspólnego pliku przechowywanego w globalnym repozytorium. Jednak na tym etapie skupię się na możliwie jak najprostszym przypadku.

Gitlab CI GUI
Ryc. 2 Gitlab CI GUI

Konfiguracja Gitlab CI

W pliku gitlab-ci.yaml opisujemy kolejne etapy procesu CI/CD, czyli tak zwany pipeline, którego zawartość odczytywana jest w momencie wykonania w repozytorium polecenia git push.

Podstawową jednostką opisującą ten proces jest zadanie (ang. job), czyli definicja jednego lub kilku poleceń wraz z warunkami, w jakich zostaną one uruchomione. Polecenia te, zawarte w sekcji scripts, mogą być na przykład:

 • uruchomieniem narzędzi typu maven czy docker,
 • poleceniem systemowym,
 • przypisaniem zmiennej środowiskowej.

W przypadku komend służących do przygotowania środowiska warto dodatkowo stworzyć sekcję before_script, która zostanie wykonana przed właściwym skryptem.

Kiedy mamy już zdefiniowane zadania, możemy je pogrupować w kolejne etapy (ang. stages), takie jak:

 • build,
 • test,
 • deploy.

Będą one uruchomione w kolejności, w jakiej zostały zdefiniowane.

Załóżmy, że mamy już własne skrypty do kompilowania, testowania i deploymentu i chcemy je wykorzystać w naszym procesie CI/CD. Plik gitlab-ci.yaml mógłby wyglądać następująco:

Plik gitlab-ci.yaml
Ryc. 3 Plik gitlab-ci.yaml

Kolejne kroki

Tak jak wspomniałem, każdy poprawnie napisany pipeline, powinien rozróżniać działania, jakie ma podjąć w zależności od brancha, w jakim się znajduje. Jako że gitlab-ci.yaml jest integralną częścią projektu, nie będzie przechowywać kilku różnych wersji w zależności od tego, w której gałęzi się znajduje, a w zamian za to użyje warunku uruchomienia dla każdego etapu.

Opcja „only” służy do określenia, że ma być uruchomiony tylko wtedy, gdy spełnione są warunki, co w połączeniu z warunkiem „refs” pozwala nam zdefiniować zależność, aby dany etap był uruchomiony tylko dla określonej gałęzi. Jego przeciwieństwem jest opcja „expect”, która pozwala wykluczyć nasz etap z listy.

Samo warunkowanie ma dużo szersze zastosowanie. Mamy możliwość np.: uruchomienia danego etapu tylko w przypadku ustawienia odpowiedniej zmiennej środowiskowej albo jedynie, gdy nastąpi zmiana w określonych plikach. Zamiast ograniczać za pomocą nazwy gałęzi możemy także użyć tagów, włączając w to wyrażenia regularne.

Dodajmy zatem do naszego pipeline’a następujące warunki:

 1. Każdy etap uruchamia się jedynie w przypadku zmian w plikach z rozszerzeniem .py.
 2. Skrypt testujący uruchamiamy tylko w przypadku brancha „master”.
 3. „Deployment” startuje tylko wtedy, kiedy wartość DEPLOYMENT jest prawdziwa.

Runnery

Czy to oznacza, że od posiadania pełnoprawnego CI/CD dzieli nas już tylko wpisanie (albo wklejenie) w edytor kilkunastu linijek kodu? I tak i nie, ponieważ GitLab CI do uruchomienia potrzebuje runnerów, czyli niezależnych hostów, na których będą uruchamiane wszystkie zdefiniowane przez nas kroki.

W GitLab CI możemy korzystać zarówno z runnerów publicznych, jak i prywatnych. Pierwsze rozwiązanie będzie oczywiście szybsze, natomiast jeżeli zależy nam na odpowiedniej konfiguracji do potrzeb projektu, włączając w to właściwy system operacyjny oraz wszystkie niezbędne aplikacje i rozszerzenia, których używamy do budowania i wdrażania projektu, powinniśmy mieć runner prywatny. Albo użyć odpowiedniego obrazu Dockera, do czego jeszcze wrócę.

Więcej o tym, jak skonfigurować runnery, znajdziemy tutaj [link do dokumentacji].

Ekran runnerów
Ryc. 4 Ekran runnerów

Uruchomienie

Skoro mamy już gotowy pipeline (oraz przygotowane runnery), to najwyższa pora, aby go uruchomić i sprawdzić, czy rzeczywiście wykonuje dokładnie to, co sobie w nim zdefiniowaliśmy.

Gitlab udostępnia graficzną wizualizację pipeline’ów, która pozwala na łatwe zrozumienie tego, co dzieje się w ramach naszego CI/CD oraz informuje nas o statusie każdego z etapów.

Każdy etap jest reprezentowany przez osobną kolumnę i poza listą zdefiniowanych w nim zadań, udostępnia takie informacje jak czas ich wykonywania oraz nazwy maszyn wirtualnych, na których zostały uruchomione.

Z poziomu wizualizacji możemy też łatwo uruchamiać lub anulować poszczególne pipeline’y, a także analizować logi, czy sprawdzać wartości zwracane przez nasze skrypty, co może być szczególnie pomocne przy szybkiej identyfikacji ewentualnych problemów i błędów pojawiających się wraz ze wzrostem złożoności projektu.

Docker jako alternatywa

Na koniec wrócę jeszcze do runnerów, ponieważ aby jakakolwiek komenda zdefiniowana w jobie wykonała się poprawnie, musi być znana w środowisku, w którym się wykonuje. Jeżeli zatem chcemy uruchomić nasze skrypty, to muszą się one znajdować na naszym runnerze, podobnie jak każde inne potrzebne narzędzia oraz biblioteki.

W przypadku posiadania ograniczonej puli runnerów i większej liczby projektów robi się to nieco kłopotliwe, dlatego dobrym rozwiązaniem mogą okazać się obrazy dockerowe, które po skonfigurowaniu i dodaniu do pliku konfiguracyjnego będą używane w procesie CI/CD.

Mogą to być standardowe obrazy typu node:10, albo, jeżeli mamy specyficzne wymagania dotyczące środowiska budowania, własne – pod warunkiem, że zostaną one wcześniej zarejestrowane w zdalnym repozytorium takim jak np. Docker Hub.

Graficzna wizualizacja pipeline
Ryc. 5 Graficzna wizualizacja pipeline
Graficzna wizualizacja pipeline
Ryc. 6 Graficzna wizualizacja pipeline

Podsumowanie

Podsumowując, Gitlab CI to wszechstronne i elastyczne narzędzie do zarządzania procesem Continuous Integration/Continuous Delivery, które dzięki bezpośredniej integracji z platformą GitLab umożliwia łatwe zarządzanie projektem i współpracę zespołu. Jest intuicyjne, łatwe w konfiguracji, a jednocześnie daje duże możliwości do debuggowania i monitorowania pipeline’ów, dlatego warto się nim zainteresować, gdy planujemy wprowadzić proces CI/CD w naszym projekcie.

***

Jeśli interesują Cię dobre praktyki we wdrożeniu CI/CD, zajrzyj koniecznie również do innego artykułu autorstwa naszego specjalisty.

5/5 ( głosy: 3)
Ocena:
5/5 ( głosy: 3)
Autor
Avatar
Sebastian Jabłoński

Absolwent Wydziału Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpoczął karierę zawodową w 2008 roku w dziale zarządzania systemami IT portalu Nasza-Klasa.pl. Pracując w różnorodnych środowiskach, od startupów gamingowych po bankowe korporacje, konsekwentnie koncentruje się na rozwiązywaniu problemów oraz usprawnianiu i automatyzacji procesów wytwarzania oprogramowania. Od kilku lat, jako specjalista DevOps, zapewnia wsparcie techniczne zarówno dla biznesu, jak i dla zespołów deweloperskich, dążąc do ciągłego doskonalenia zarządzania systemami IT

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?