Klient
Czołowy polski koncern naftowy, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych.
Wyzwanie
Klient miał wątpliwość, czy systemy, które obecnie posiada, są w pełni funkcjonalne (czy wymagają update’u, zakupu licencji itp.) i czy spełniają wymagania i preferencje biznesu. Klient chciał się również upewnić, czy systemy, które chce zakupić, spełnią wszystkie wymagania i pokryją obszary, których nie pokrywa obecny system.
Co zrobiliśmy
Konsultanci Sii przeprowadzili analizę biznesową, której efektem było zbudowanie modelu referencyjnego aplikacji dla segmentu Upstream.
Analiza obejmowała następujące etapy:
- Identyfikacja podstawowych celów projektu i zdefiniowanie w oparciu o nie kierunku, w którym będzie robiona analiza biznesowa.
- Stworzenie zespołu projektowego z zasobów udostępnionych przez klienta. Weryfikacja osób kluczowych, decyzyjnych itp.
- Zdefiniowanie harmonogramu analizy. Jednym z ważniejszych etapów tej fazy było przedstawienie harmonogramu i zaakceptowanie go przez decydentów (Komitet Sterujący i Dyrektorów poszczególnych Pionów).
- Przedstawienie i zaakceptowanie przyjętej metodyki pracy. Przyjęto, że zbieranie wymagań będzie prowadzone podczas warsztatów z zespołami roboczymi w obrębie zidentyfikowanych głównych obszarów. Warsztaty były prowadzone iteracyjnie tzn. pierwsze spotkanie miało na celu przekazanie zadania zespołowi roboczemu i wyjaśnieniu tego zadania. Każde następne spotkanie było omówieniem rezultatów pracy zespołu nad zadaniem i przekazanie kolejnego zadania, które w głównej mierze miało za zadanie doprecyzować wymagania funkcjonalne.
- Opracowanie i analiza wymagań funkcjonalnych zebranych podczas warsztatów w kontekście celów projektu i wymagań formułowanych przez kierownika projektu ze strony Klienta. Ustrukturyzowanie wymagań w odniesieniu do zdefiniowanych obszarów i pogrupowanie ich według poziomu szczegółowości.
- Stworzenie dokumentu analizy biznesowej i prezentacji dla Komitetu Sterującego przedstawiające wyniki analizy.
Efekty
Praca konsultantów objęła stworzenie dokumentu analizy biznesowej i prezentacji dla Komitetu Sterującego przedstawiające wyniki analizy oraz zbudowanie modelu referencyjnego aplikacji dla segmentu Upstream. Model ten miał pokazywać główne obszary w firmie oraz klasy systemów niezbędnych w poszczególnych obszarach (przykładowa klasa systemu: aplikacje do analiz geologicznych i geofizycznych).
Dowiedz się więcej