Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Wkraczając w środowisko zwinnego zarządzania projektami, warto zacząć od przyswojenia podstawowych informacji z obszaru Agile. Jednym z łatwiejszych do zdania certyfikatów dostępnych na rynku jest AgilePM Foundation – uzyskanie pozytywnego wyniku nie powinno sprawić problemów. Wiedza zdobyta podczas przygotowań pomoże osobom początkującym wejść w temat zwinnego zarządzania projektami.  

W artykule przybliżę, na czym polega egzamin, jak się do niego przygotować oraz – być może najważniejsze – jak go wykorzystać.  

Do kogo jest kierowany AgilePM Foundation? 

Egzamin sprawdza podstawową wiedzę z zakresu zarządzania projektami w metodyce Agile. Będzie odpowiedni dla osób na stanowiskach PMO, Junior PM, ale także osób będących na stanowiskach technicznych lub zarządzających, które chcą poznać metodykę zwinnej pracy projektowej. Przyda się również tym kierownikom, którzy długo pracują w metodologii Waterfall i chcą (lub muszą :)) przygotować się do prowadzenia projektów w sposób bardziej zwinny. 

Jak wygląda egzamin? 

Test składa się z 50 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru. Na rozwiązanie go mamy 40 minut – to niewiele czasu na zastanowienie się nad każdym pytaniem. Certyfikat jest wydawany dożywotnio, więc nie ma potrzeby odnawiania go.  

Sporym ułatwieniem jest próg zdawalności — wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 50% pytań. W każdym z nich tylko jedna odpowiedź będzie właściwa. Co ważne, jeśli przy pytaniu zaznaczysz więcej niż jedną opcję, twoja odpowiedź będzie nieważna i uzyskasz 0 punktów. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż system pozwala na zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi.  

Egzamin odbywa się w formie closed books, co oznacza, że nie możemy korzystać z żadnych materiałów. Ponadto, przy niecałej minucie na każde pytanie nie byłoby na to czasu, dlatego musimy polegać jedynie na naszej wiedzy.  

Zdający zazwyczaj podchodzą do egzaminu w trybie online. Niezbędny jest dowód osobisty, który należy pokazać do kamery osobie kontrolującej podczas spotkania w formie wideokonferencji. Osoba ta będzie również mogła obserwować nas przez kamerę podczas egzaminu. Istnieje także możliwość zdawania egzaminu w formie stacjonarnej, jednakże ten sposób praktykowany jest dość rzadko.  

Pytania

W trakcie mojego egzaminu większość pytań testowych zawierała krótkie polecenie, choć zdarzały się dłuższe, bardziej złożone, na które musiałam poświęcić więcej czasu, aby je dobrze zrozumieć.  

Pytania na egzaminie pochodzą z szerokiej puli pytań, spośród których możemy wyodrębnić następujące typy: 

  • Pytania standardowe, np.: „Które z poniższych jest pryncypium DSDM?”. 
  • Pytania z zaprzeczeniem, np.: „Które z poniższych NIE jest Instrumentalnym Czynnikiem Sukcesu?”.
  • Pytania – brakujące słowa, np.: „Zidentyfikuj brakujące słowa w następującym zdaniu”. 
  • Pytania – wybór z listy, np.: „Które z poniższych elementów składają się na zdrowy rozsądek?
    • Sensowny osąd, 
    • Praktyczny osąd, 
    • Normalna, naturalna inteligencja,
    • Wiedza specjalistyczna”. 
  • Pytanie oceniające, np.: „Które z poniższych stwierdzeń dotyczących Definicji Architektury Rozwiązania jest prawdziwe?”.

Zachęcam Was do zapoznania się z egzaminem testowym z oficjalnej strony APMG, która jest twórcą egzaminu i to od nich otrzymamy certyfikat potwierdzający naszą wiedzę.  

Zanim przystąpimy do egzaminu 

Aby zwiększyć nasze szanse powodzenia, warto wziąć udział w szkoleniu, które oferuje Sii. Obejmuje ono dwa dni przygotowań. Opcjonalnie na koniec drugiego dnia odbywa się egzamin. Ze strony można ściągnąć materiały pomocnicze. Zapoznanie się z nimi oraz dwa dni pracy z instruktorem powinny zapewnić pomyślny wynik. 

Samodzielne zdanie egzaminu bez szkolenia, po uprzednim zapisie na stronie APMG, kosztuje 288 GBP (dane na maj 2024).  

Egzamin sprawdza wiedzę z następującego zakresu

  1. Podstawowe założenia metodyki. Podstawowe pojęcia i definicje. 
  2. Filozofia, pryncypia i zmienne projektu. 
  3. Instrumentalne czynniki sukcesu. 
  4. Proces DSDM. 
  5. Role i obowiązki – zakres odpowiedzialności. 
  6. Produkty DSDM. 
  7. Kluczowe praktyki – MoSCoW i Timeboxing. 
  8. Planowanie i kontrola w cyklu życia. 
  9. Inne praktyki. 

Jak sobie ułatwić, czyli pro-tipy

Jeśli masz możliwość wyboru języka egzaminu, wybierz ten, w którym się uczysz i pracujesz na co dzień. Osobiście nie miałam takiej szansy i musiałam zdawać egzamin w języku polskim, przez co przy niektórych pytaniach konieczne było zatrzymanie się na dłużej, żeby przetłumaczy pojęcia, które częściej używam w języku angielskim. Tłumaczenie nie zawsze jest oczywiste

W trakcie egzaminu, jeśli nie jesteś pewny odpowiedzi, zaznacz tą najbardziej prawdopodobną i oznacz ją flagą. Jeśli wystarczy czasu, będziesz mógł wrócić do zagadnienia na koniec. 

Test nie trwa długo, zaledwie 40 minut, ale warto zadbać o swój komfort oraz wyciszony, zamknięty pokój, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzać. Egzamin może zostać przerwany, jeśli ktoś inny pojawi się w zasięgu pola kamery.  

Teoria a praktyka – co rzeczywiście się przydaje w pracy? 

Masz zdany certyfikat – wszystko fajnie, ale czy wiedza teoretyczna przydaje się w codziennym życiu projektowym? Tu zdania mogą być podzielone, jednak z mojego doświadczenia podpowiem, że niektóre praktyki są bardzo pomocne.

Jedną z nich jest analiza MoSCoW (Must have, Should have, Could have, Won’t have this time). Używając tej praktyki, określam techniczne wymagania moich projektów. Wiadomo, że nie zawsze mamy możliwość realizacji wszystkich potrzeb od razu, dlatego warto nadać im odpowiednią kategorię. 

Na etapie planowania wracam też do metody planowana DSDM (Dynamic Systems Development Method). Jeśli nasi stakeholderzy wymagają szybkich rezultatów, a środowisko jest zmienne (znany temat, prawda?), ułożenie zadań w oparciu o DSDM pomaga w osiągnięciu tego celu. 

Mam już certyfikat – co dalej? 

Jeśli zdałeś egzamin AgilePM Foundation, a dalej chcesz zgłębiać tajniki zwinnego prowadzenia projektów, masz wiele możliwości. Jako kolejny krok wiele osób decyduje się na certyfikat AgilePM Practitioner, który jest kontynuacją opisanego powyżej certyfikatu i szerzej ujmuje wspomniane zagadnienia.

Jeszcze większą popularnością cieszy się certyfikat Scrum Master, który skupia się typowo na iteracyjnym i przyrostowym realizowaniu celów projektowych. Kolejnymi krokami są zazwyczaj Prince2 Foundation, IPMA-D, a dla bardziej doświadczonych Project Managerów: PMP (opisany dobrze na naszym blogu przez Dagmarę).  

Warto rozważyć kształcenie się w kierunku zarządzania usługami IT w klasycznym ujęciu – ITILv4, który oferuje długą ścieżkę certyfikatów.  

Sky is the limit! 

***

Jeśli interesuje Cię poszerzanie wiedzy i zdobywanie certyfikatów, sprawdź koniecznie również inne artykuły naszych specjalistów z tego obszaru.

4.5/5 ( głosy: 2)
Ocena:
4.5/5 ( głosy: 2)
Autor
Avatar
Paulina Jaworska

Pracuje jako Junior PM dla klienta z branży farmaceutycznej, dla którego prowadzi projekty powiązane z infrastrukturą IT. Ma wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim uprawia sport i praktykuje jogę, a także planuje podróże

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?