Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W dzisiejszym świecie technologii, w którym innowacje i zmiany są na porządku dziennym, elastyczność umysłu oraz ciągły rozwój mają kluczowy wpływ na osiągnięcie sukcesu. Carol Dweck w swojej przełomowej książce „Nowa psychologia sukcesu” rzuca światło na dwa fundamentalne nastawienia, które mają głęboki wpływ na nasze życie zawodowe i osobiste:

  • nastawienie na trwałość,
  • nastawienie na rozwój.

Mentalność rozwoju to zwykle kluczowy czynnik zarówno w odnoszeniu sukcesu osobistego, jak i podnoszeniu efektywności zespołów IT. Dla Scrum Masterów oraz osób pracujących w branży technologicznej to odkrycie oferuje mapę drogową do budowania zwinnych i innowacyjnych zespołów. Przybliżę ją w niniejszym artykule.

Mentalność, która definiuje sukces w branży IT

Carol Dweck podkreśla, że nasze nastawienie kształtuje nasze działania, a nasze działania kształtują nasz los.

Osoby z nastawieniem na trwałość wierzą, że ich zdolności są stałe i niepodatne na zmiany. To przekonanie prowadzi często do unikania wyzwań, strachu przed porażką i osobistego odbioru krytyki, co może skutecznie ograniczać ich rozwój.

Ludzie, którzy są nastawieni na rozwój postrzegają inteligencję i zdolności jako cechy, które mogą być rozwijane przez naukę, wysiłek i determinację. Dla takich osób wyzwanie nie jest znakiem stopu, a znakiem startu. Wymaga to oczywiście odwagi i zaangażowania – wartości, które również promuje Scrum. Nastawienie to skłania ich wręcz do poszukiwania wyzwań, postrzegania porażek jako okazji do nauki, a konstruktywna krytyka traktowana jest jako cenny feedback.

To podejście ma kluczowe znaczenie w branży IT, gdzie nowe technologie i metodyki wymagają ciągłej inspekcji, adaptacji i nauki.

Wyzwania Scrum Mastera w świecie nastawionym na trwałość

Scrum Master może napotkać różne wyzwania w zespole, którego członkowie promują nastawienie na trwałość:

  • Opór przed zmianami – członkowie zespołu z nastawieniem na trwałość mogą być oporni na zmiany, ponieważ obawiają się, że nowe wyzwania ujawnią ich „stałe” ograniczenia.
  • Unikanie trudności – może być trudno zachęcić takie osoby do podejmowania nowych zadań lub eksperymentowania, co jest kluczowe dla innowacyjności i ciągłego doskonalenia.
  • Reakcja na feedback – członkowie z nastawieniem na trwałość mogą traktować konstruktywną krytykę jako atak na swoją osobę, a nie jako okazję do rozwoju.

Rola Scrum Mastera w świecie nastawionym na rozwój

W kontekście pracy Scrum Mastera, promowanie nastawienia na rozwój ma kluczowe znaczenie. Między innymi poprzez wydarzenia scrumowe, Scrum Masterzy mają unikalną możliwość kształtowania mentalności zespołu. Kluczem do sukcesu jest zachęcenie członków zespołu do podejmowania nowych zadań, eksperymentowania i traktowania porażek jako lekcji.

Według Scrum Guide 2020:

Fundamentem Scruma jest empiryzm i koncepcja lean. Istotą empiryzmu jest to, że wiedza wynika z doświadczenia, a decyzje podejmowane są na podstawie tego, co można zaobserwować. Koncepcja lean ogranicza straty i koncentruje się na tym, co najważniejsze.

Elastyczność umysłu i gotowość do adaptacji to kluczowe kompetencje w dzisiejszym świecie technologii. Mając z tyłu głowy nastawienia opisane przez Carol Dweck, możemy nie tylko przekształcić nasze zespoły Scrumowe, ale także wpłynąć na całą organizację, promując kulturę ciągłego rozwoju, adaptacyjności i innowacyjności. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i determinacji. Praca nad nastawieniem to proces, który może przynieść znaczące korzyści zarówno dla indywidualnych członków zespołu, jak i dla całej organizacji w branży IT.

Proces jest nagrodą – to mantra, która powinna przyświecać każdemu Scrum Masterowi. Poprzez promowanie kultury otwartości, uczenia się na błędach i stosowanie feedbacku, Scrum Masterzy mogą skutecznie kształtować nastawienie zespołu na rozwój. Ustalanie celów rozwojowych, które są związane z wysiłkiem i procesem nauki, pozwala członkom zespołu dostrzec wartość ciągłego doskonalenia.

Nastawienie na rozwój jest nie tylko kluczowe dla osobistego sukcesu w branży IT, ale również stanowi fundament dla budowania zespołów wysokowydajnych, innowacyjnych i elastycznych. Carol Dweck podkreśla, że zmiana nastawienia z trwałości na rozwój jest możliwa i może przynieść znaczące korzyści zarówno dla indywidualnych pracowników, jak i dla całych organizacji, jak np. większa odporność na porażki, lepsza współpraca czy większa elastyczność, co dziś jest najsilniejszą walutą.

Jak promować strategię nastawienia na rozwój w zespole?

Praktyczne strategie na promowanie nastawienia na rozwój

  • Budowanie kultury otwartości i uczenia się na błędach – Scrum Masterzy mogą pracować nad stworzeniem środowiska, gdzie błędy są traktowane jako naturalna część procesu uczenia się, a nie jako porażki. Błąd to po prostu następny krok w nauce.
  • Feedback jako narzędzie do wzrostu – regularne sesje feedbacku, skoncentrowane na konkretnych działaniach do ulepszenia, mogą pomóc w budowaniu kultury otwartości i ciągłej poprawy. Feedback to prezent. Może on stanowić naszą mapę drogową do wzrostu i doskonałości.
  • Cele rozwojowe obok celów wydajnościowych – ustawianie celów związanych z nauką i rozwojem, a nie tylko z wynikami, może zachęcać do eksperymentowania i przełamywania granic.
  • Promowanie samokształcenia i samorozwoju – Scrum Master może promować ideę, że każdy może się rozwijać poprzez wykonywanie swojej pracy z wykorzystaniem różnych podejść, próbowanie nowych strategii i uczenie się na błędach. Ważne jest, aby pokazywać, jak zmiany i wyzwania są okazjami do wzrostu.

Działania te wymagają od Scrum Mastera głębokiego zrozumienia ludzkiej psychiki i zdolności do inspirowania innych do przekraczania własnych ograniczeń.

Podsumowanie

Dla osób pracujących w branży IT, przyjęcie nastawienia na rozwój jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w szybko zmieniającym się środowisku. Scrum Masterzy mogą służyć swoim zespołom pomocą, promując kulturę ciągłego doskonalenia, adaptacyjności i innowacyjności. Z takim podejściem środowisko pracy staje się przestrzenią, gdzie każdy może przekroczyć swoje granice, rozwijać swoje kompetencje i osiągać sukcesy, niezależnie od punktu wyjścia.  W świecie, gdzie jedyną stałą jest zmiana, nastawienie na rozwój nie jest już tylko opcją – jest koniecznością.

Literatura

***

Jeśli interesuje Cię temat pracy w zespole, zajrzyj również do innych artykułów naszych specjalistów.

4.5/5 ( głosy: 4)
Ocena:
4.5/5 ( głosy: 4)
Autor
Avatar
Marzena Czajkowska

Marzena jest doświadczonym praktykiem zarządzania zwinnego w branży IT. Swoją pasję do ciągłego doskonalenia przekuła w kolejną ścieżkę kariery jako szkoleniowiec i wykładowca, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem z innymi, którzy chcą zgłębiać tajniki Agile i Scrum. Interesuje się neuropsychologią, co pozwala jej lepiej zrozumieć mechanizmy decyzyjne i motywacyjne leżące u podstaw efektywnego zarządzania zespołami. Jej podejście do nauczania i praktyk zarządzania projektami wyróżnia się głębokim zrozumieniem ludzkiego czynnika i psychologii pracy zespołowej. Po pracy czerpie radość z różnych form aktywności. Jej pasja do biegania pozwala nie tylko utrzymać dobrą kondycję fizyczną, ale stanowi również doskonałą okazję do treningu mentalnego czy refleksji. Malowanie umożliwia jej wyrażanie emocji i własnego spojrzenia na świat, a taniec to forma ekspresji, pozwalająca na zanurzenie się w muzyce. W jej życiu ważna jest równowaga między życiem zawodowym a osobistymi pasjami, dlatego też inspiruje ludzi do poszukiwania własnej ścieżki rozwoju, nie zapominając o potrzebie odpoczynku i czerpania radości z życia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?