Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Często zastanawiamy się, w jaki sposób ludzie zajmujący wysokie stanowiska doszli do miejsca, w którym się znajdują. Co miało wpływ na rozwój ich kariery i życia zawodowego? Czy to talent? Ciężka praca? Zapewne tak! Jednak sekretem sukcesu jest w wielu przypadkach po prostu konsekwencja. Dobre praktyki, które powtarzamy regularnie, małymi krokami przybliżają nas do osiągnięcia celu, który na początku zdawał się nieosiągalny.

W swoim artykule chciałabym się odnieść do książki, która mocno zmieniła mój sposób myślenia i sprawiła, że to co robię, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, przynosi lepsze rezultaty. Mowa o książce Stephena Coveya7 nawyków skutecznego działania”.

Ryc. 1 Książka „7 nawyków skutecznego działania”
Ryc. 1 Książka „7 nawyków skutecznego działania”

Jednym z podstawowych założeń filozofii autora jest głęboki wpływ codziennych nawyków na naszą skuteczność i sukces. Rozumiejąc i wdrażając te nawyki do naszej codziennej rutyny, możemy znacznie poprawić życie zawodowe.

Chciałabym, aby ten wpis zachęcił Was nie tylko do przeczytania książki, ale i do wprowadzenia drobnych zmian i czerpania korzyści z tego, co jest na wyciągnięcie ręki.

Bądź proaktywny

Pierwszym nawykiem wprowadzonym przez Coveya jest koncepcja proaktywności. Bycie proaktywnym oznacza przejęcie kontroli nad naszymi działaniami, postawami i reakcjami. W miejscu pracy osoby proaktywne nie czekają na pojawienie się problemów – przewidują wyzwania i podejmują inicjatywę, aby im sprostać, są o krok do przodu.

Kultywując proaktywny sposób myślenia, pracownicy mogą się wzmocnić i bardziej zaangażować w swoją pracę, co oczywiście przekłada się na ich wyniki. Proaktywność sprzyja poczuciu odpowiedzialności, prowadząc tym samym do zwiększenia produktywności i efektywności. Dodatkowo, pomaga zostać zauważonym przez innych. Tacy członkowie zespołu zyskują nierzadko większe zaufanie wśród pozostałych członków zespołu, są autorytetem, gdyż proaktywność to często cecha liderów.

Zaczynaj z myślą o celu

Drugi nawyk Coveya zachęca nas do zrozumienia swoich długoterminowych celów przed przystąpieniem do wykonywania zadań. W odniesieniu do miejsca pracy zasada ta podkreśla znaczenie posiadania jasnej wizji i kierunku. Ludzie, którzy zaczynają z myślą o celu, są w stanie lepiej ustalać priorytety swojej pracy i podejmować decyzje zgodne z celami organizacyjnymi.

Koncentrując się na pożądanych wynikach, możemy skuteczniej kierować swoimi wysiłkami i przyczyniać się do ogólnego sukcesu zespołu lub firmy. Jasny cel nakierowuje nas na konkretne działania, pozwala skupić się na zadaniach, które nas do niego prowadzą, a my jesteśmy mniej podatni na rozpraszacze, które odciągają naszą uwagę.

Określ sprawy najważniejsze

Skuteczne zarządzanie czasem jest niezbędne dla produktywności i sukcesu w miejscu pracy. Trzeci nawyk Coveya podkreśla znaczenie ustalania priorytetów zadań na podstawie ich ważności i pilności. Identyfikując i koncentrując się na działaniach o wysokim priorytecie, pracownicy mogą zmaksymalizować swój wpływ i osiągnąć lepsze wyniki. Stawianie rzeczy na pierwszym miejscu obejmuje również wyznaczanie granic, delegowanie zadań w razie potrzeby i unikanie czynników rozpraszających, które obniżają produktywność.

Myśl w kategoriach wygrana-wygrana

Czwarty nawyk Coveya promuje nastawienie na współpracę i dążenie do obopólnych korzyści w interakcjach z innymi. W miejscu pracy mentalność wygrana-wygrana (ang. win-win) sprzyja współpracy, pracy zespołowej i pozytywnym relacjom między współpracownikami.

Szukając rozwiązań korzystnych dla wszystkich zaangażowanych stron, możesz budować zaufanie i tworzyć wspierające środowisko zawodowe. Myślenie w kategoriach wygrana-wygrana zachęca również do kreatywnego rozwiązywania problemów i innowacji, ponieważ poszczególne osoby współpracują ze sobą w celu znalezienia wzajemnie satysfakcjonujących wyników.

Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym

Skuteczna komunikacja ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w miejscu pracy. Piąty nawyk Coveya podkreśla znaczenie empatycznego słuchania i dążenia do zrozumienia perspektywy innych przed wyrażeniem własnej. Ćwicząc aktywne słuchanie i empatię, ludzie mogą poprawić swoje relacje ze współpracownikami, klientami i menedżerami. Dążenie do zrozumienia promuje jasność, wzajemny szacunek i skuteczną współpracę, prowadząc do lepszych wyników i mniejszej liczby nieporozumień w miejscu pracy.

Synergizuj

Szósty nawyk Coveya podkreśla siłę współpracy i pracy zespołowej. Synergia występuje, gdy jednostki pracują razem, aby osiągnąć wyniki, które są większe niż suma ich części. W miejscu pracy synergia sprzyja kreatywności, innowacyjności i rozwiązywaniu problemów.

Wykorzystując różnorodne umiejętności, doświadczenia i perspektywy członków zespołu, możemy generować nowe pomysły i podejścia do wyzwań. Synergia wzmacnia również relacje i buduje koleżeństwo wśród współpracowników, tworząc pozytywne i wspierające środowisko pracy. Stosowanie tej zasady pomoże Ci zjednać sobie ludzi, a to z kolei pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i Twoją wydajność.

„Ostrz piłę”

Siódmy nawyk zachęca do inwestowania w rozwój osobisty i zawodowy. W miejscu pracy ciągłe uczenie się i samodoskonalenie są niezbędne do utrzymania znaczenia i rozwoju kariery. Ludzie, którzy priorytetowo traktują dbanie o siebie, budowanie umiejętności i możliwości rozwoju, są lepiej przygotowani do radzenia sobie z wyzwaniami i wykorzystywania szans na awans.

Ostrzenie piły promuje również równowagę między pracą a życiem prywatnym i zapobiega wypaleniu zawodowemu, zapewniając pracownikom możliwość utrzymania wysokiego poziomu wydajności w dłuższej perspektywie. Pamiętaj, że mózg musi odpoczywać! Zachowując balans pomiędzy zadaniami projektowymi a innymi czynnościami w ciągu dnia, dostarczysz sobie impulsów, które pozytywnie wpłyną na Twoje skupienie i efekt pracy.

Podsumowanie

Podsumowując, włączenie 7 nawyków wysoce efektywnych ludzi Coveya do codziennej rutyny może zmienić nasze życie zawodowe na lepsze. Kultywując nawyki proaktywności, wizji, ustalania priorytetów, współpracy, empatii, synergii i samodoskonalenia, możesz zwiększyć swoją efektywność, produktywność i satysfakcję w miejscu pracy.

Niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem, członkiem zespołu, czy indywidualnym współpracownikiem, przyjęcie tych zasad pozwoli Ci osiągnąć większy sukcesu, spełnienie i dobre samopoczucie w życiu zawodowym i prywatnym.

***

Jeśli interesuje Cię tematyka rozwoju w branży IT, zajrzyj koniecznie również do innych artykułów naszych ekspertów.

5/5 ( głosy: 17)
Ocena:
5/5 ( głosy: 17)
Autor
Avatar
Klaudia Kubisiak

Klaudia od 4,5 roku jest związana ze środowiskiem IT. Jej ścieżka kariery rozwinęła się od Change Managera, przez Product Ownera do Scrum Mastera. W Sii pracuje od ponad 2,5 roku dla klientów z branży Healthcare. Dodatkowo wspiera Atlassian Team. Sport to jej pasja, szczególnie siatkówka i bouldering. Klaudia jest kapitanem wrocławskich Communities: siatkówka oraz kajaki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?