Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Zapoznając się z różnymi metodami zarządzania projektami, często dążymy do weryfikacji i udokumentowania swojej wiedzy. Naprzeciw wychodzą nam instytucje certyfikujące. Jednym z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych do zdobycia certyfikatów jest Project Management Professional (PMP®) wydawany przez wiodącą organizację – Project Management Institute (PMI®) zrzeszającą osoby zarządzające projektami.

Po przyswojeniu wiedzy dotyczącej metodyk Prince 2, Agile i Scrum, postanowiłam opanować materiał opracowany przez PMI i spróbować zdobyć wspomniany wyżej certyfikat. Okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Z artykułu dowiecie się, jak zdobyć wiedzę skutecznie i niskim kosztem. Mam nadzieję, że pomogę wam zaplanować przygotowanie do zdania tego egzaminu, a przede wszystkim zmotywuje was do podjęcia wyzwania.

O certyfikacie Project Management Professional

Aby przystąpić do egzaminu PMP®, konieczne jest posiadanie minimum 36-miesięcznego doświadczenia w zarządzaniu projektami, zdobytego w ciągu ostatnich 8 lat (jeśli ma się wyższe wykształcenie; jeśli nie, wymagane jest 60 miesięcy doświadczenia), oraz 35 godzin edukacji związanej z zarządzaniem projektami (lub certyfikat CAPM).

Doświadczenie to podaje się w formularzu aplikacyjnym na stronie PMI, opisując swoje stanowiska, projekty, czas ich trwania, zadania i nazwę firmy, dla której się pracuje, oraz podaje się osobę do kontaktu w razie potrzeby potwierdzenia tych informacji. Nie wiem, jak dokładnie wygląda procedura weryfikacji, ponieważ nie byłam weryfikowana.

Egzamin PMP® dostępny jest w 16 językach, w tym w angielskim i polskim. Polecam wybrać język angielski, gdyż większość literatury jest właśnie w tym języku.

Certyfikat PMP® jest ważny 3 lata – żeby przedłużyć jego ważność, wymagane jest ponowne zdanie egzaminu PMP® lub zdobycie 60 punktów PDU (Professional Development Units), które przybliżę na koniec.

Koszt egzaminu zależy od tego, czy jest się członkiem PMI, czy nie. Warto zwrócić uwagę, że można wykupić członkostwo w korzystnej cenie, płacąc za egzamin. Obecnie ceny to: 405 dolarów dla członków PMI oraz 575 dolarów dla osób niezrzeszonych. Aktualne ceny można sprawdzić na stronie PMI.

Egzamin online

Egzamin odbywa się w dwóch formach:

  • online w umówionym wcześniej terminie; przed egzaminem instalujemy program Pearson VUE,
  • w wyznaczonych centrach egzaminacyjnych Pearson.

Ja wybrałam opcję online.

Egzamin składa się ze 180 pytań testowych (jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, uzupełnienia tekstu, dopasowania elementów) i trwa 230 minut. Można wyjść z niego wcześniej, jednak warto przygotować się na długie siedzenie. Było to dla mnie stresujące i nieprzyjemne.

W trakcie egzaminu obowiązują zasady:

  • nie można wychodzić z pomieszczenia,
  • w pomieszczeniu należy być samemu,
  • zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy, w tym z podręcznika PMBOK® Guide,
  • nie można używać słuchawek.

Rady dotyczące egzaminu

Na podstawie mojego doświadczenia, chciałabym udzielić wam kilku rad:

  • Skorzystajcie z toalety i napijcie się wody. Wydaje się oczywiste, jednak czeka was długie siedzenie przed komputerem w skupieniu.
  • Umówcie egzamin na godzinę, w której macie największe możliwości poznawcze – egzamin jest męczący.
  • W dzień egzaminu weźcie urlop w pracy – ciężko będzie zaraz po wrócić do trudnych zadań zawodowych.
  • Zaufajcie swojemu zdrowemu rozsądkowi – większość zasad jest logicznych, znacie te sytuacje z pracy i wiecie co robić!
  • Starajcie się zachować spokój – przygotowywaliście się, więc będzie łatwiej niż myślicie 😊

Nauka – jak do tego podeszłam

Zanim przystąpiłam do PMP, miałam już certyfikaty Prince2, AgilePM, Scrum certified, Six Sigma Green Belt oraz ITIL 4 Foundation.

Przygotowania do egzaminu rozpoczęłam 6 miesięcy przed zaplanowanym podejściem. Najpierw odświeżyłam zdobyte wcześniej informacje, ze szczególnym naciskiem na Agile i Scrum, wiedząc, że jest to duży obszar aktualnego materiału wymaganego przez PMI. Później przeczytałam podręcznik PMBOK wersję 7.

Było mi bardzo ciężko zapamiętać wszystkie fazy projektu i odbywające się w nich procesy, więc rozpisałam je na kartkach, mieszałam i układałam na podłodze, ćwicząc przyporządkowywanie. Na egzaminie nie było pytań o tak szczegółowe aspekty procesów, jednak trzeba było wiedzieć, co dzieje się w danej fazie projektu.

Przygotować się samodzielnie, czy skorzystać z firmy szkoleniowej?

Jeśli przygotowujesz się samodzielnie, warto skorzystać z podręcznika lub wykupić szkolenia online – jest ich bardzo wiele na platformach takich jak Udemy czy Coursera. Najniższa cena jaką widziałam to 80 dolarów. Mi udało się obejrzeć jedno, korzystając z okresu próbnego Coursera. Później wybrałam się na 5-dniowe szkolenie. Tego typu szkolenia prowadzi kilka firm, a ceny wahają się od 2 do 4 tysięcy złotych.

Wydaje mi się, że byłam już przygotowana, jednak bałam się podejścia do egzaminu i chciałam poczuć się pewniej. Przed egzaminem odpowiadałam na przykładowe pytania w Internecie. Można ich znaleźć kilkaset, wpisując w Google „PMP Exam questions”, lecz nie ma gwarancji, że pytania będą podobne. Wiele z nich jest nieaktualnych, a obecnie duża grupa pytań dotyczy agile i zarządzania zespołem rozproszonym.

Moje rady dla przygotowujących się do egzaminu

Wszystkim, którzy przygotowują się do egzaminu PMP, mogę poradzić:

  • Zacznijcie wcześniej, minimum z 3-miesięcznym wyprzedzeniem, by mieć czas na ćwiczenie zadań z poszczególnych rozdziałów w podręczniku.
  • Czytając o jakimś aspekcie, wyobrażajcie sobie sytuacje w pracy – jak byście się zachowali lub jak podręcznik zaleca się zachować. Duża liczba pytań na egzaminie dotyczy konkretnych sytuacji i często trzeba odpowiedzieć na pytanie, jak powinien się zachować członek projektu.

Efekty mojej nauki możecie zobaczyć poniżej:

Wynik egzaminu PMP – podsumowanie
Ryc. 1 Wynik egzaminu PMP – podsumowanie
Wynik egzaminu PMP w podziale na obszary
Ryc. 2 Wynik egzaminu PMP w podziale na obszary

Recertyfikacja i PDU (Professional Development Units)

Certyfikat PMP® jest ważny 3 lata. Aby przedłużyć jego ważność, wymagane jest ponowne zdanie egzaminu PMP® lub zdobycie 60 punktów PDU (Professional Development Units). Jak to zrobić? Jeden punkt odpowiada jednej godzinie poświęconej na naukę, nauczanie innych lub wolontariat.

Edukacyjne punkty PDU można osiągnąć podczas profesjonalnych seminariów, webinariów, zajęć, uczestniczenie w szkoleniach – najlepiej takich, które są już w bazie szkoleń na stronie PMI z opisem, ile punktów gwarantuje uczestnictwo. Da się je również zbierać nawet przez samodzielną naukę – na przykład dzięki przeczytaniu artykułu na stronie PMI. Można też podać własne przykłady – z doświadczenia wiem, że większość jest akceptowana.

Punkty PDU Giving Back są przyznawane za czas spędzony na wolontariacie, mentoringu, itp.

Aktywności należy zgłaszać w systemie na stronie PMI i wykazać punkty w kategoriach:

  1. Education (min. 35)
    • Ways of Working (min. 8)
    • Power Skills (min. 8)
    • Business Acumen (min. 8)
  2. Giving Back (max. 25)
    • Work as a Practitioner (max. 8)
    • Other Giving Back (bez limitu)

Niezbędna jest również opłata w wysokości 150 dolarów.

Podsumowanie

Uważam, że certyfikat PMP, jako jeden z niewielu, jest wart swojej ceny, ponieważ pytania są tak skonstruowane, że sprawdzają zastosowanie wiedzy w praktyce. Na wiele pytań będziecie potrafili opowiedzieć dzięki sytuacjom z pracy, wykorzystując doświadczenie i zdrowy rozsądek.

Najważniejsze, to uwierzyć, że dacie radę, nie stresować się i spokojnie odpowiadać na pytania, zaznaczając te, w których macie wątpliwości, by wrócić do nich później. Powodzenia!

***

Jeśli interesuje Was rozwój kariery w branży IT, w tym zdobywanie certyfikatów, zajrzyjcie koniecznie również do innych artukułów naszych ekspertów.

4.9/5 ( głosy: 38)
Ocena:
4.9/5 ( głosy: 38)
Autor
Avatar
Dagmara Skrobich

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i Psychologii oraz Zarządzania na Uniwersytecie SWPS. Od 2017 roku zajmuje się koordynowaniem projektów, od 2020 roku w branży bankowej. Zdobyła certyfikaty: Scrum Master, Prince 2, ITIL 4, Six Sigma Green Belt, Agile PM, Scrum Product Owner oraz PMP. W wolnym czasie gra w gry FPS, trenuje na szarfach cyrkowych albo czyta, najczęściej w towarzystwie swoich dwóch kotów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?