Analiza biznesowa / Zespół radzi Analitykowi

Analityk w trybach młynu

Kwiecień 4, 2016 0
Podziel się:

Agile. Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować tendencję do prowadzenia projektów zwinnymi metodami. Dla programistów oraz testerów jest to bardzo dobre posunięcie. Dzięki temu ich praca nie jest narażona na tak duże ryzyko, jak w przypadku metody kaskadowej, są bardziej “odporni na błędy”. A co może wynieść z tego wszystkiego analityk? W sumie też dość sporo 🙂 Weźmy na przykład taki SCRUM.

… w młynie w Lublinie …

Analizując poszczególne role w Scrum Team’ie należy zastanowić się, gdzie taki analityk będzie pasował. Zasady tego frameworku nie dają zbyt dużych możliwości. Tak naprawdę ról mamy całe 3!

Development Team nie potrzebuje Analityka go w pełnym wymiarze czasu. Najczęściej będzie tam potrzebny, gdy zadania będą źle zdefiniowane albo niejasne. Czyli doraźnie. Zatem to miejsce odpada.

Scrum Master też w pełni nie wykorzysta jego potencjału, ponieważ jego głównym zadaniem jest sprawowanie pieczy nad wszystkimi. Doradztwo, pomoc, “niańczenie”, organizacja i ogarnianie są jego zadaniami a nie zastanawianie się nad tym, “co klient miał na myśli”.

Pozostaje Product Owner, czyli osoba odpowiadająca za wymagania biznesowe. Tutaj nasz analityk mógłby już się odnaleźć. Będąc w tej roli albo jako osoba do tego oddelegowana zajmowałby się czymś, co w SCRUM’ie nazwane jest Product Backlog. Zawiera on zbiór wszystkich wymagań biznesowych zarówno tych dobrze zdefiniowanych i opisanych, oraz tych z grubsza opisanych, których zakres dopiero będzie uszczegóławiany.

… woda na młyn …

Co z tego wynika? Analityk w SCRUM’ie też może być przydatny 🙂 A tak bardziej na serio to wiedza dziedzinowa, w której się specjalizujemy, jest przydatna. Co w przypadku, gdy to co robiliśmy dotychczas spowszechnieje lub dostalibyśmy propozycję przejścia do bardziej odpowiedzialnej roli w zespole niż analityk/tester/programista. Wiedza techniczna, bycie ekspertem lub dążenie do tego poziomu w swojej dziedzinie jest niezwykle opłacalne i tutaj nie sposób się nie zgodzić.

Popatrzmy na tę kwestię z trochę innej perspektywy. Czy posiadanie technicznego doświadczenia pozytywnie wpływa na jakość pracy osób z rolą Scrum Master czy Product Owner? Osoby z doświadczeniem w szeroko rozumianym programowaniu (czegokolwiek, mogą być nawet bazy danych) znacznie łatwiej będą rozumieć się z Development Teamem, ponieważ szybciej znajdą wspólny język. Z drugiej strony analityk powinien bardzo dobrze odnaleźć się w roli Product Ownera z racji doświadczenia w obcowaniu z biznesem i przekuwaniu tego, co chce klient na konkretne wymagania biznesowe.

Zgadzacie się ze mną? Podjęlibyście się wyzwania wskoczenia w tą rolę? Ja bardzo chętnie 🙂

Oceń ten post
Jacek Nakonieczny
Autor: Jacek Nakonieczny
Programista Salesforce oraz Ruby on Rails odpowiedzialny za implementację dedykowanych systemów klasy CRM czy SFA/FFM. W wolnym czasie odwiedza konwenty fantastyki, robi zdjęcia, jeździ rowerem oraz lata quadcopterem. Pomagał przy organizacji Lubelskich Dni Informatyki w latach 2012-2014, a obecnie udziela się w lokalnej społeczności Makerspace/Hackerespace.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zostaw komentarz