Agile

Co podarować Scrum Masterowi na święta?

3 grudnia, 2021 0
Podziel się:

Aż ciężko uwierzyć, że święta tuż tuż. Dla wielu z nas był to rok pełen wrażeń, emocji, poświęcenia, radości i zmian. Dlatego w tym okresie chciałabym ułatwić zadanie każdemu elfowi i przedstawić kilka propozycji, które z pewnością zaskoczą Twojego Scrum Mastera! 🎄

Wracając do klasyki – książki

Książek nigdy za dużo. Jest to jedno z ważniejszych źródeł wiedzy każdego Scrum Mastera. To właśnie w nich znajdziemy wiele przykładów z życia, opisujących zespoły, sytuacje, ale też mnóstwo wartościowej wiedzy teoretycznej, która pomaga nam jeszcze lepiej wprowadzać Scrum. Na rynku dostępne są liczne pozycje książkowe. Skupię się na wybranych z nich. które z pewnością ucieszą każdego Scrum Mastera.

Gdy Scrum to coś innego niż Scrum

book 1024x1024@2x.jpg 773x1024 - Co podarować Scrum Masterowi na święta?

Ryc. 1 ‘The Zombie Scrum Survival Guide’ – The Liberators

‘The Zombie Scrum Survival Guide’ The Liberators. Ta książka to moje ostatnie odkrycie i uważam, że każdy kto już pracuje jako Scrum Master lub planuje nim być, powinien po nią sięgnąć. To, co z daleka może wyglądać jak Scrum, często okazuje się być czymś innym, gdy tylko spojrzymy na zespoły z bliska. Mimo że zespoły wykonują wszystko, co Scrum Guide przewidział, sprinty nie przynoszą widocznych wyników:

 • klienci nie są zaangażowani,
 • zespoły mają niewielką autonomię,
 • nikt nie robi nic, aby poprawić ten stan rzeczy.

Sama książka to nie wszystko! Na stronie The Liberators znajdziemy wiele darmowych workshopów, o których jest mowa w książce. Każdy może je wykorzystać podczas pracy ze swoim zespołem.

Na pomoc retrospektywom!

Pomóżcie Waszemu Scrum Masterowi znaleźć wiele ciekawych i angażujących pomysłów na Waszą retrospektywę. Książka „Agile. Retrospektywy w zarządzaniu standardami” Marca Loefflera to źródło wiedzy na temat dobrej retrospektywy. Dzięki tej książce nie tylko przypomnicie sobie o czym jest to spotkanie i jaką wiedzę powinniśmy z niego wynieść, ale też poznacie ciekawe pomysły na przeprowadzenie samego retro. Podarujcie tę książkę Waszemu Scrum Masterowi i wybierzcie motyw, który najbardziej pasuje do Waszego zespołu: piłkarski, kulinarny, piracki, podróżniczy. Wszystko w Waszych rękach.

Kontakty międzyludzkie

Praca z ludźmi to coś, z czym Scrum Master mierzy się każdego dnia. Czasami nie jest to łatwe i dochodzimy do wniosku, że otaczają nas ludzie, którzy nie rozumieją naszych myśli, rozważań i poglądów. Ale co się stanie, jeśli się mylimy? Co, jeśli są oni po prostu różni od nas? Autor książki podzielił ludzi na cztery grupy:

 • czerwonych,
 • żółtych,
 • niebieskich
 • zielonych.

Książka prowokuje czytelnika do przemyśleń. Autor w świetny sposób przedstawił, w jaki sposób możemy sobie poradzić z problemem komunikacji między grupami, tak by wzajemne relacje znacząco się poprawiły. Ta świąteczna propozycja to idealna pozycja dla kogoś, kto na co dzień pracuje z wieloma osobami o różnych charakterach.

Przydatne w codziennej pracy

Moje odkrycie roku 2021

To właśnie w 2021 roku przeprowadziłam swój pierwszy webinar i swoje pierwsze warsztaty. Długo szukałam narzędzia, które w idealny sposób zobrazuje to, co chcę przekazać. Obecnie, bez tego zestawu nie wyobrażam sobie ani jednego szkolenia, ani jednych warsztatów i ani jednej retrospektywy. Oto one:

IMG 0818 1024x906 - Co podarować Scrum Masterowi na święta?

Ryc. 4 Zastosowanie markerów Touch bool

IMG 1213 768x1024 - Co podarować Scrum Masterowi na święta?

Ryc. 5 Zestaw markerów Touch bool

Touch bool to zestaw alkoholowych markerów w wielu kolorach, z cienkim i grubym końcem do pisania. Ten zestaw sprawi, że spotkania Twojego Scrum Mastera będą ciekawe, pełne kolorów i przejrzyste. To świetny prezent dla każdego fanatyka artykułów biurowych 😊 Markery są dostępne w intrenecie.

Jak przenieść materiały na warsztaty?

Oczywiście, w erze warsztatów i spotkań na odległość, to nie problem, ale zdarzyło mi się kilka razy w tym roku podróżować z makietami, które przygotowałam. Pewnie znacie to uczucie, kiedy Wasze piękne, czyste makiety wylądowały na ziemi lub w kałuży. Oj tak, ja również je znam 😊 Dobrym pomysłem na prezent będzie regulowana tuba kreślarska na rysunki. Tuby możemy zakupić w dowolnym sklepie plastycznym, ale też online. Mają różne wymiary i średnice. Świetnie nadają się do przechowywania gotowych makiet. Są przy tym bardzo lekkie, co sprawia, że są praktyczne i bardzo wygodne.

Let’s have some fun!

IMG 1214 768x1024 - Co podarować Scrum Masterowi na święta?

Ryc. 7 Naklejki urozmaicające pracę Scrum Mastera

Naklejki to coś, co większość z nas uwielbia. Używam ich bardzo często do dawania feedbacku. Korzystam z nich również po to, by zespół mógł głosować podczas naszych spotkań. Przygotujcie pudełko, które wypełnicie naklejkami różnego rodzaju. Wybierzcie motyw naklejek, który pasuje do Waszego Scrum Mastera, a później cały kolejny rok bawcie się razem z nim. Ja stawiam na emotki, bo chyba nic innego nie wyraża naszych uczuć tak dobrze jak one 😊

Szkolenia i certyfikaty

Obecnie na rynku znajdziemy wiele szkoleń i egzaminów, poszerzających nasze kompetencje z różnych dziedzin. To samo dotyczy Scrum Masterów, którzy nie tylko mogą rozwijać się w Scrumie, ale też w samym Agile, Kanbanie czy SAFe. Niestety, z powodu braku czasu, często odkładamy edukację na później. Jednak sprezentowanie kursu lub szkolenia, postawi naszego Scrum Mastera trochę przed faktem dokonanym i zmobilizuje go do przyjęcia wyzwania. Oto przykłady takich szkoleń:

Gadżety

Internet jest pełen gadżetów z motywem Agile. Kilka, moim zdaniem, najfajniejszych z nich przedstawiam poniżej:

 1. Scrum Master

 2. The Scrum Framework

 3. Why Scrum?

Życzenia od Scrum Mastera

Mam nadzieję, że któryś z moich pomysłów wpadł Wam w oko i będzie idealnym prezentem dla Waszego Scrum Mastera 🎅

Z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia chciałam Wam życzyć: rozbudowanych i ciekawych projektów, małej ilości bugów, cierpliwych i wyrozumiałych klientów, wspaniałych współpracowników oraz rodzinnej atmosfery w zespole, ale przede wszystkim zdrowia, szczęścia i spokoju w nadchodzącym roku.

Do usłyszenia w 2022 😊
Agata

Kategorie: Agile
Agata Juretko
Autor: Agata Juretko
Scrum Masterka z pasji do pracy z ludźmi. Dzięki swojemu wykształceniu technicznemu i zdolnościom współpracy z innymi sprawnie wspiera zespoły w dążeniu do realizacji zadań i celów. Zdobyła doświadczenie w pracy jako programistka i tester automatyczny, jednak jej serce całkowicie zabrał Scrum i project management. Prywatnie instruktorka fitness, miłośniczka sportu, biegania, języka hiszpańskiego i podróżowania.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz