Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Aż ciężko uwierzyć, że święta tuż tuż. Dla wielu z nas był to rok pełen wrażeń, emocji, poświęcenia, radości i zmian. Dlatego w tym okresie chciałabym ułatwić zadanie każdemu elfowi i przedstawić kilka propozycji, które z pewnością zaskoczą Twojego Scrum Mastera! ?

Wracając do klasyki – książki

Książek nigdy za dużo. Jest to jedno z ważniejszych źródeł wiedzy każdego Scrum Mastera. To właśnie w nich znajdziemy wiele przykładów z życia, opisujących zespoły, sytuacje, ale też mnóstwo wartościowej wiedzy teoretycznej, która pomaga nam jeszcze lepiej wprowadzać Scrum. Na rynku dostępne są liczne pozycje książkowe. Skupię się na wybranych z nich. które z pewnością ucieszą każdego Scrum Mastera.

Gdy Scrum to coś innego niż Scrum

Okładka książki "The Zombie Scrum Survival Guide"
Ryc. 1 ‘The Zombie Scrum Survival Guide’ – The Liberators

‘The Zombie Scrum Survival Guide’ The Liberators. Ta książka to moje ostatnie odkrycie i uważam, że każdy kto już pracuje jako Scrum Master lub planuje nim być, powinien po nią sięgnąć. To, co z daleka może wyglądać jak Scrum, często okazuje się być czymś innym, gdy tylko spojrzymy na zespoły z bliska. Mimo że zespoły wykonują wszystko, co Scrum Guide przewidział, sprinty nie przynoszą widocznych wyników:

 • klienci nie są zaangażowani,
 • zespoły mają niewielką autonomię,
 • nikt nie robi nic, aby poprawić ten stan rzeczy.

Sama książka to nie wszystko! Na stronie The Liberators znajdziemy wiele darmowych workshopów, o których jest mowa w książce. Każdy może je wykorzystać podczas pracy ze swoim zespołem.

Na pomoc retrospektywom!

Pomóżcie Waszemu Scrum Masterowi znaleźć wiele ciekawych i angażujących pomysłów na Waszą retrospektywę. Książka „Agile. Retrospektywy w zarządzaniu standardami” Marca Loefflera to źródło wiedzy na temat dobrej retrospektywy. Dzięki tej książce nie tylko przypomnicie sobie o czym jest to spotkanie i jaką wiedzę powinniśmy z niego wynieść, ale też poznacie ciekawe pomysły na przeprowadzenie samego retro. Podarujcie tę książkę Waszemu Scrum Masterowi i wybierzcie motyw, który najbardziej pasuje do Waszego zespołu: piłkarski, kulinarny, piracki, podróżniczy. Wszystko w Waszych rękach.

Kontakty międzyludzkie

Praca z ludźmi to coś, z czym Scrum Master mierzy się każdego dnia. Czasami nie jest to łatwe i dochodzimy do wniosku, że otaczają nas ludzie, którzy nie rozumieją naszych myśli, rozważań i poglądów. Ale co się stanie, jeśli się mylimy? Co, jeśli są oni po prostu różni od nas? Autor książki podzielił ludzi na cztery grupy:

 • czerwonych,
 • żółtych,
 • niebieskich
 • zielonych.

Książka prowokuje czytelnika do przemyśleń. Autor w świetny sposób przedstawił, w jaki sposób możemy sobie poradzić z problemem komunikacji między grupami, tak by wzajemne relacje znacząco się poprawiły. Ta świąteczna propozycja to idealna pozycja dla kogoś, kto na co dzień pracuje z wieloma osobami o różnych charakterach.

Przydatne w codziennej pracy

Moje odkrycie roku 2021

To właśnie w 2021 roku przeprowadziłam swój pierwszy webinar i swoje pierwsze warsztaty. Długo szukałam narzędzia, które w idealny sposób zobrazuje to, co chcę przekazać. Obecnie, bez tego zestawu nie wyobrażam sobie ani jednego szkolenia, ani jednych warsztatów i ani jednej retrospektywy. Oto one:

Zastosowanie markerów Touch bool
Ryc. 4 Zastosowanie markerów Touch bool
Zestaw markerów Touch bool
Ryc. 5 Zestaw markerów Touch bool

Touch bool to zestaw alkoholowych markerów w wielu kolorach, z cienkim i grubym końcem do pisania. Ten zestaw sprawi, że spotkania Twojego Scrum Mastera będą ciekawe, pełne kolorów i przejrzyste. To świetny prezent dla każdego fanatyka artykułów biurowych ? Markery są dostępne w intrenecie.

Jak przenieść materiały na warsztaty?

Oczywiście, w erze warsztatów i spotkań na odległość, to nie problem, ale zdarzyło mi się kilka razy w tym roku podróżować z makietami, które przygotowałam. Pewnie znacie to uczucie, kiedy Wasze piękne, czyste makiety wylądowały na ziemi lub w kałuży. Oj tak, ja również je znam ? Dobrym pomysłem na prezent będzie regulowana tuba kreślarska na rysunki. Tuby możemy zakupić w dowolnym sklepie plastycznym, ale też online. Mają różne wymiary i średnice. Świetnie nadają się do przechowywania gotowych makiet. Są przy tym bardzo lekkie, co sprawia, że są praktyczne i bardzo wygodne.

Let’s have some fun!

Naklejki z emotikonami
Ryc. 7 Naklejki urozmaicające pracę Scrum Mastera

Naklejki to coś, co większość z nas uwielbia. Używam ich bardzo często do dawania feedbacku. Korzystam z nich również po to, by zespół mógł głosować podczas naszych spotkań. Przygotujcie pudełko, które wypełnicie naklejkami różnego rodzaju. Wybierzcie motyw naklejek, który pasuje do Waszego Scrum Mastera, a później cały kolejny rok bawcie się razem z nim. Ja stawiam na emotki, bo chyba nic innego nie wyraża naszych uczuć tak dobrze jak one ?

Szkolenia i certyfikaty

Obecnie na rynku znajdziemy wiele szkoleń i egzaminów, poszerzających nasze kompetencje z różnych dziedzin. To samo dotyczy Scrum Masterów, którzy nie tylko mogą rozwijać się w Scrumie, ale też w samym Agile, Kanbanie czy SAFe. Niestety, z powodu braku czasu, często odkładamy edukację na później. Jednak sprezentowanie kursu lub szkolenia, postawi naszego Scrum Mastera trochę przed faktem dokonanym i zmobilizuje go do przyjęcia wyzwania. Oto przykłady takich szkoleń:

Gadżety

Internet jest pełen gadżetów z motywem Agile. Kilka, moim zdaniem, najfajniejszych z nich przedstawiam poniżej:

 • Bluza ‘Scrum Master only because full time multitasking wizard isn’t actualy a job title’
 • Kubek
 • Scramowe plakaty
 1. Scrum Master
 1. The Scrum Framework
 1. Why Scrum?

Życzenia od Scrum Mastera

Mam nadzieję, że któryś z moich pomysłów wpadł Wam w oko i będzie idealnym prezentem dla Waszego Scrum Mastera ?

Z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia chciałam Wam życzyć: rozbudowanych i ciekawych projektów, małej ilości bugów, cierpliwych i wyrozumiałych klientów, wspaniałych współpracowników oraz rodzinnej atmosfery w zespole, ale przede wszystkim zdrowia, szczęścia i spokoju w nadchodzącym roku.

Do usłyszenia w 2022 ?
Agata

5/5 ( głosy: 6)
Ocena:
5/5 ( głosy: 6)
Autor
Avatar
Agata Juretko

Scrum Masterka z pasji do pracy z ludźmi. Dzięki swojemu wykształceniu technicznemu i zdolnościom współpracy z innymi sprawnie wspiera zespoły w dążeniu do realizacji zadań i celów. Zdobyła doświadczenie w pracy jako programistka i tester automatyczny, jednak jej serce całkowicie zabrał Scrum i project management. Prywatnie instruktorka fitness, miłośniczka sportu, biegania, języka hiszpańskiego i podróżowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?