Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Firma LEGO® rozpoczęła działalność w pierwszej połowie lat 30-tych poprzedniego stulecia. Jej nazwa to skrót utworzony od duńskiego zwrotu „leg godt” (baw się dobrze), natomiast jednym ze znaczeń tego wyrazu po łacinie jest „składam”.

W branży IT również możemy składać aplikacje z mikroserwisów, budować połączenia API oraz wykorzystywać iteracyjny przyrost zwinnego dostarczania.

LEGO® Serious Play® – wykorzystanie metody

LEGO® Serious Play® powstało ponad sześćdziesiąt lat później jako odpowiedź na potrzebę zmiany podejścia do zarządzania i podejmowania strategicznych decyzji. Pomysłodawcami byli Johan Roos z Międzynarodowej Szkoły Biznesu w Hult oraz Bart Victor z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville. Współpracowali z Kjeldem Kirkiem Kristiansenem – wnukiem założyciela, ówczesnym właścicielem i prezesem firmy. Od tego czasu metoda LSP jest używana nie tylko w biznesie, ale również w edukacji i badaniach naukowych.

LEGO® Serious Play® jest narzędziem, które może pomóc firmom w wielu aspektach działalności np.:

 • we wprowadzaniu zmian organizacyjnych,
 • budowaniu strategii,
 • budowaniu zespołów,
 • rozwiązywaniu konfliktów,
 • dyskutowaniu kształtu produktu,
 • podejściu do trudnych kwestii (np. nastawienie do pracy zdalnej),
 • pobudzaniu kreatywności.

Metoda LSP jest z sukcesem wykorzystywana przez kadrę managerską i zarządy największych gigantów biznesowych na świecie takich jak IKEA, Samsung, Virgin Atlantic czy Hitachi Electronics Services.

Abstrakcje i Design Thinking

Użycie artefaktów, w tym przypadku klocków LEGO®, aktywuje prawą półkulę mózgu, co pobudza kreatywność. Co ważne – zdolności manualne nie są do tego konieczne.

Osoby biorące udział w warsztatach z wykorzystaniem metody LSP „nadają ciało” (z ang. embodiment) abstrakcyjnym pojęciom poprzez budowanie z klocków LEGO® metafor tych pojęć oraz przydzielając konkretne znaczenia użytym elementom, ich kolorom itp. W ten sposób dają innym szansę na „zobaczenie swoich myśli”.

Rozsypane klocki Lego
Ryc. 1 Zabieramy się do pracy!

Brzmi znajomo? W programowaniu podobnie: mamy klasy abstrakcji, interfejsy, metody, które nadają znaczenia naszym aplikacjom z poziomu kompilacji kodu.

Ponieważ w LSP łatwo znaleźć elementy myślenia projektowego (z ang. Design Thinking) – od generowania pomysłów do wypracowania wspólnej idei – całodzienny proces pracy metodą pozwala nawet na tak wieloaspektowy efekt, jak wypracowanie misji i wizji firmy lub zespołu!

Jak przebiega taki warsztat? Case study z warsztatów transformacji Digital

Do tej pory mieliśmy okazję przeprowadzić wiele warsztatów z wykorzystaniem LEGO® Serious Play. Aby przybliżyć Wam ideę, opiszemy etapy składające się na metodę.

 • Oswajamy klocki – doceniamy, że nie każdy miał szansę budować z klocków wcześniej lub w najbliższej przyszłości, dlatego zaczniemy od uczenia się jak budować z dostępnych elementów.
 • Oswajamy pojęcie metafory – do tego celu używamy najczęściej pojedynczych elementów, a każdy uczestnik jest proszony o nadanie im znaczenia poprzez opowiedzianą historię.
 • Łączymy umiejętność 1 i 2, budując modele indywidualne np. reprezentujący cechy „stanu przed” lub „po transformacji”.
 • Następnie każdy opowiada historię swojego (tu zachodzi tzw. depersonalizacja) modelu i w ten sposób poznajemy elementy metafory, którą ktoś stworzył.
 • Pozostali uczestnicy słuchają, zadają pytania (zgodnie z wprowadzonymi zasadami) oraz zapamiętują kluczowe elementy metafory.
 • W dalszej części warsztatów grupa ma za zadanie zidentyfikować punkty zbieżne oraz rozbieżne i na tej podstawie zbudować wspólny model na środku stołu. Pod koniec pracy uczestnicy omawiają go ze sobą.
 • Ostatnim elementem pracy jest wspólne opracowanie pewnych wskazówek i wniosków np. sposobu przeprowadzenia transformacji Digital w firmie.

Komu polecamy metodę LEGO® Serious Play®?

Technika LSP najlepiej sprawdza się w pracy z niewielkimi grupami (do 12 osób), które na co dzień ze sobą pracują lub są zespołem współpracującym. Ważne jest, aby trener został poinformowany o celu zespołu, żeby mógł przygotować odpowiednio zadania aktywizujące uczestników.

Każdy z uczestników, przy użyciu specjalnie wyselekcjonowanych klocków Lego, buduje model, który staje się podstawą do dyskusji, wymiany wiedzy, a finalnie – rozwiązania problemu i podjęcia decyzji. Metoda ta skutecznie angażuje niemal w 100% uczestników! Jednym z założeń jest, że wszyscy biorą udział, nie ma obserwatorów.

Efektem końcowym warsztatu są wypracowane przez uczestników wnioski, które w dalszej części mogą przełożyć na plan działania.

Konstrukcje z klocków Lego
Ryc. 2 Efekt pracy zespołów w czasie warsztatów podczas womENcourage 2019 w Rzymie

LEGO® Serious Play® – metoda otwarta

Ponieważ od czerwca 2010 roku LSP jest metodą otwarta (through a creative commons license), każdy może jej używać. Należy jednak pamiętać, że LEGO® Group jest właścicielem marki, co nakłada pewne ograniczenia. Chętni mogą uzyskać tytuł certyfikowanego trenera od jednej z dostępnych na rynku firm.

Jeśli jesteście zainteresowani, w księgarniach dostępnych jest wiele książek napisanych, głównie, przez praktyków, a Internet jest pełen materiałów na ten temat.

Podsumowanie

Jako praktycy związani z branżą IT i zarządzeniem projektami, jesteśmy wielkimi fanami metody LEGO® Serious Play®. Realizując warsztaty zauważamy, jak pozytywne efekty osiągają zespoły, gdy każdy z członków musi się w pełni zaangażować, jego głos i zdanie jest słyszane, a efekty pracy uwzględniają zrozumienie różnic w postrzeganiu i realizacji zadań. Zachęcamy Was gorąco, szczególnie team leaderów, managerów, kierowników projektów do wypróbowania metody w Waszych zespołach.

***

Jeśli chcecie wziąć udział i przekonać się, jaki efekt przyniesie metoda, zapraszamy na Konferencję Inżynierii Oprogramowania beIT 2022, podczas której przeprowadzimy warsztaty.

Trenerzy:

Gosia Płotka – trener metody LEGO® Serious Play® (LSP), specjalista od nauczania i rozwoju FHEA, analityk biznesowy z ogromną pasją do UX, wykładowca zarządzania projektem na wydziale Biznesu i Prawa na Uniwersytecie w Northampton, badacz w zakresie empatii kognitywnej, dyslektyk i posiadacz błądzącego umysłu.

Patryk Święczkowski – architekt rozwiązań w zespole e-commerce w Sii Polska, pasjonat rozwoju osobistego, technik kognitywnych oraz błędów poznawczych. Posiada ponad 15-letnie doświadczenia w branży IT.

5/5 ( głosy: 4)
Ocena:
5/5 ( głosy: 4)
Autor
Avatar
Patryk Święczkowski

Architekt rozwiązań w zespole e-commerce w Sii Polska, pasjonat rozwoju osobistego, technik kognitywnych oraz błędów poznawczych. Ma ponad 15-letnie doświadczenia w branży IT.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?