Dynamics 365

Jednolite Pliki Kontrolne – zmiany w obszarze raportowania VAT

26 maja, 2020 0
Podziel się:

Znane od 2016 roku Jednolite Pliki Kontrolne przechodziły długą drogę, które do tej pory można było określić mianem zmian ewolucyjnych. Rok 2020 przyniesie dla przedsiębiorców kolejne zmiany w obszarze raportowania VAT. Tym razem śmiało można uznać, że zmiany będą raczej rewolucyjne.

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw nakłada bowiem na przedsiębiorców nowe obowiązki dotyczące raportowania VAT. Już od 1 kwietnia 2020 roku dla przedsiębiorstw dużych ma zostać wprowadzony jeden rodzaj pliku JPK roboczo nazywany jeszcze w 2019 roku jako JPK_VDEK – dziś nazwany jako JPK_V7M lub JPK_V7K.

Co, gdzie, kiedy?

Od 1 kwietnia 2020 roku dla przedsiębiorstw dużych oraz od 1 lipca 2020 roku dla pozostałych przedsiębiorstw ustawodawca wprowadzi jeden rodzaj pliku JPK. Plik ten będzie zawierać dwie części:

 • Ewidencyjną
  • Dane wysyłane co miesiąc tak jak obecnie funkcjonuje JPK_VAT
  • Zawierać będzie dużo szerszy zakres danych jakie należy przekazywać do ministerstwa
 • Deklaracyjną
  • Zastąpi obecne deklaracje VAT-7M lub VAT-7K, VAT-27 oraz deklaracje uzupełniające VAT-ZZ, VAT-ZT oraz VAT-ZD.
  • Część deklaracyjna będzie wysyłana w okresach takich jak obecnie wysyłane są deklaracje VAT (miesięcznie lub kwartalnie)
   • Przykład rozliczenia kwartalnego
   • JPK_V7K tylko część ewidencyjną za styczeń – przedsiębiorca wyśle do 25 lutego
   • JPK_V7K tylko część ewidencyjną za luty – przedsiębiorca wyśle do 25 marca
   • JPK_V7K część ewidencyjną za marzec oraz część deklaracyjną za styczeń, luty i marzec – przedsiębiorca wyśle do 25 kwietnia

Część ewidencyjna będzie zawierała szereg nowych oznaczeń, które dotychczas nie były wykazywane w żadnych raportach przekazywanych do Urzędów. Oznacza to, że przedsiębiorcy od 1 kwietnia będą musieli rejestrować transakcje w taki sposób, aby do 25 maja 2020 roku za kwiecień zaraportować transakcje z odpowiednim wskazaniem:

 • Grup towarowych
 • Procedur sprzedażowych i zakupowych
 • Rodzajów dokumentów sprzedaży i zakupu

Szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług wprowadzone zostało Rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r (DZ.U. 2019r. Poz. 1988).

Jak?

SiiJPK_VDEK to rozwiązanie, które wspomaga przedsiębiorców w procesie prawidłowego ewidencjonowania jak również raportowania danych VAT.

Dzięki elastycznej parametryzacji, która opiera się na standardowych elementach podatkowych oraz na innych ustawieniach kartotek w systemie, jesteśmy w stanie w sposób precyzyjny skonfigurować skąd mają być pobierane dane.

Rozwiązanie w głównej mierze pobiera dane bezpośrednio z zaksięgowanych transakcji, zbierając z dokumentów źródłowych odpowiednie informacje, które po odpowiednim przetworzeniu trafiają do ewidencji JPK_V7M lub JPK_V7K.

Generowanie części ewidencyjnej i deklaracyjnej odbywa się w jednym przebiegu.

screen_test

screen_test

W wyniku, którego dane są zapisywane w historii generowania plików JPK skąd można podejrzeć wygenerowane wartości i uzupełnić niezbędne dane na potrzeby deklaracji, których nie da się wyliczyć z części ewidencyjnej.

SCREEN_AX

Po zakończeniu procesu przygotowania danych osoba odpowiedzialna za raportowanie VAT może wygenerować plik XML, który wystarczy już tylko podpisać i wysłać do MF.

Kategorie: Dynamics 365
Krzysztof Lipa
Autor: Krzysztof Lipa
Consultant AX/D365 - for more than 12 years I have been designing and implementing solutions in ERP systems (mostly in the financial area) mainly for customers operating on the Polish market and on the basis of Polish regulations.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz