Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Jira to popularna platforma do zarządzania projektami opracowana przez firmę Atlassian. Jednak sama nazwa „Jira” nie odnosi się do żadnego konkretnego produktu australijskiej firmy, dlatego że na rynku dostępne są trzy różne systemy powiązane z tą nazwą:

 • Jira Work Management,
 • Jira Software,
 • Jira Service Management.

Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i jest zaprojektowany do rozwiązywania określonych problemów. Artykuł pozwoli Ci poznać je lepiej i zdecydować, które narzędzie spełnia potrzeby Twojej organizacji.

3 produkty od Atlassiana

Jira Work Management

Jest idealnym narzędziem dla zespołów zajmujących się projektami zadań, marketingu, HR czy finansami. Pozwala na tworzenie, przypisywanie i śledzenie zadań, a także umożliwia przepływ pracy, harmonogramowanie, budżetowanie oraz zarządzanie czasem. Jira Work Management oferuje intuicyjny interfejs użytkownika i proste narzędzia, dzięki którym można z łatwością zarządzać projektami. Na ten moment produkt ten dostępny jest tylko i wyłącznie na środowisku Cloud.

Jira Software

To doskonałe narzędzie dla zespołów zajmujących się projektami związanymi z tworzeniem oprogramowania. Pozwala na śledzenie zadań, harmonogramowanie, zarządzanie backlogiem i kontrolę wersji. Jira Software oferuje zaawansowane funkcjonalności, takie jak integracja z systemami do kontroli wersji, systemami automatyzującymi wdrażanie, a także raportowanie. Jest to idealne narzędzie dla zespołów Agile i DevOps, dzięki funkcjonalnościom zarządzania zadaniami na tablicach Kanban oraz Scrum.

Jira Service Management

To platforma, która pomaga firmom zarządzać ich usługami IT i działami wsparcia. Pozwala na sprawowanie kontroli nad zgłoszeniami, monitorowanie i rozwiązywanie problemów, a także umożliwia analizowanie oraz raportowanie. Jira Service Management jest idealnym narzędziem dla firm, które potrzebują pomocy w zarządzaniu usługami IT i w świadczeniu wsparcia dla klientów.

Warto też wspomnieć o stosunkowo niedawnych zmianach. Przy zakupie odpowiedniego pakietu (Jira Service Management Premium lub Jira Service Management Data Center) otrzymujemy w pakiecie bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalność jaką są Assets. Opcja ta pozwala na zarządzanie tak zwanymi obiektami, które reprezentować mogą wszelkiego rodzaju zasoby, które po prostu chcemy ewidencjonować. Niektóre organizacje wykorzystują Assets jako ich narzędzia CRM, inne kontrolują środki trwałe, a jeszcze kolejne tworzą tam swoje bazy CMDB.

Trendy rynkowe

Obecnie, w dobie postępującej cyfryzacji, coraz więcej firm zaczyna korzystać z narzędzi do zarządzania projektami. Na rynku pojawiają się nowe, konkurencyjne rozwiązania, które oferują różnorodne funkcjonalności. Jednym z głównych trendów w dziedzinie zarządzania projektami jest stosowanie metodyki Agile.

Właśnie dlatego Jira Software jest tak popularnym produktem wśród zespołów zajmujących się projektami związanymi z oprogramowaniem. W zależności od raportów szacuje się, że od 60 do 70% firm korzysta z Jira Software do kierowania takimi obszarami i zadaniami, co czyni ją najpopularniejszym tego rodzaju rozwiązaniem na rynku oraz zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem z portfolio Atlassiana.

Kolejnym trendem, o którym warto wspomnieć, jest automatyzacja procesów biznesowych. Narzędzia takie jak Jira Work Management i Jira Service Management pozwalają na automatyzację wielu zadań i procesów, co przyspiesza pracę zespołów oraz zwiększa efektywność pracy. Dzięki dobrze przemyślanej współpracy z innymi produktami (np. wspomnianą Jira Software i Confluence) otrzymujemy kompleksowe rozwiązanie nie tylko do rozwoju, ale także wsparcie czy dokumentacji naszych projektów.

Cennik i sposób licencjonowania

Ceny Jira w środowisku Cloud są uzależnione od wersji produktu, liczby użytkowników i wybranego pakietu (Free, Standard, Preium i Enterprise). Warto również dodać, że mamy możliwość rozliczenia się co miesiąc lub raz do roku.

Cennik jest bardzo dynamiczny i ciągle się zmienia. Dodatkowo, u każdego klienta sytuacja będzie wyglądała trochę inaczej, dlatego warto skorzystać z oficjalnych cenników Atlassian:

Warto wspomnieć, że ceny mogą się różnić od tych podanych na stronie Atlassiana, dlatego dobrze jest skontaktować się z partnerem w celu doboru odpowiedniego pakietu, tieru, produktu i zakupu licencji w możliwie najbardziej korzystnych cenach. Na osobny akapit zasługuje opisanie sytuacji z licencjonowaniem rozwiązania Jira Service Management. W tym przypadku nie mówimy już o licencjonowaniu per użytkownik, a raczej per agent, dlatego najpierw zdefiniujmy sobie, kim jest taka osoba.

Agent w Jira Service Management to osoba odpowiedzialna za wykonywanie i obsługę zgłoszeń trafiających od tzw. Customerów. Customer jest osobą tworzącą zgłoszenia na portalach wsparciowych i nie wymaga on opłacania licencji. Podsumowując, płacimy tylko za osoby, które odpowiedzialne są za obsługę zgłoszonych ticketów, a liczba osób tworzących zgłoszenia i sama liczba zgłoszeń nie ma żadnego wpływu na cenę naszych licencji. Z tego względu zazwyczaj potrzebujemy znacznie mniej licencji Jira Service Management niż Jira Software czy Jira Work Management.

Jak podjąć decyzję?

Decyzja, z którego lub których produktów skorzystać, zależy od specyficznych potrzeb i wymagań. Poniżej opisane zostały informacje, jakie należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej nieprostej decyzji:

 1. Use-case. Pierwszym krokiem jest określenie głównego zakresu zastosowań potrzebnego produktu. Jeśli rozwijacie produkt, najbliżej będzie wam do Jira Software.
  • Jeśli jesteście zespołem wsparciowym i Wasza praca jest odpowiedzią na zgłoszone zadania, powinniście rozważyć zakup Jira Service Management.
  • Jeśli potrzebujecie ustandaryzowanego narzędzia do zarządzania i funkcjonalności, które będą używane w bardzo różnych zespołach, być może Jira Work Management będzie dla Was najlepszym wyborem.
 2. Funkcjonalności. Każdy z produktów ma funkcjonalności, które nie występują w żadnym innym.
  • Dla Jira Software będą to funkcjonalności wersjonowania, tablic Kanban i Scrum.
  • W przypadku Jira Service Management wyjątkowe są zaawansowane portale do tworzenia zgłoszeń, SLA i zarządzanie na kolejkach.
  • Przy Jira WorkManagement możemy znaleźć różny sposób prezentowania danych (np. na kalendarzach), który niedostępny jest nigdzie indziej.
 3. Wdrożenie. Jirę możemy zainstalować zarówno na swoim środowisku (on-premise) oraz w środowisku Atlassian (Cloud). Dodatkowo, w środowisku Cloud do wyboru mamy różne pakiety (Free, Standard, Premium, Enterprise). W zależności od naszych decyzji na tej płaszczyźnie, możemy otrzymać więcej funkcjonalności wybierając wyższy plan.
 4. Rozmiar zespołu i budżet. Należy zwrócić uwagę zarówno na ceny jak i modele licencjonowania, aby wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada budżetowi projektu.
 5. (Cloud) Wybór pakietu. W przypadku produktów w środowisku Cloud po wyborze interesujących produktów dla Jira Software oraz Jira Service Management, będziemy dodatkowo musieli zdecydować o pakiecie (Free / Standard / Premium / Enterprise). Jeśli mówimy o zespołach większych niż 10 użytkowników, to plan Free nie będzie możliwy do wdrożenia. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie różnic, które oferują konkretne plany. Przykładowo, jeśli potrzebujemy dostęp do Advanced Roadmaps w Jira Software, to konieczny będzie plan Premium. Podobnie, jeśli chcemy korzystać z Assets w Jira Service Management. Jednak różnic jest znacznie więcej, dlatego warto odwiedzić stronę producenta.

Implementacja kilku produktów

Wartym rozważenia scenariuszem jest także implementacja więcej niż jednego produktu na to samo środowisko. Może się to okazać tańsze i bardziej odpowiadające naszym wymaganiom. Niejednokrotnie podjęcie właściwej decyzji, bez osób posiadających doświadczenie z produktami Atlassian, jest zadaniem niemożliwym, dlatego warto rozważyć także:

 • Wsparcie partnerów Atlassian, którzy pomogą dopasować narzędzie do potrzeb. Może to się okazać szczególnie użyteczne przy bardziej złożonych środowiskach.
 • Testową implentacje przy użyciu licencji Trial, dzięki czemu będziemy mogli dokładnie sprawdzić, który produkt i w jakim modelu licencjonowania odpowiada nam najbardziej.

Podsumowanie

Jira Work Management, Jira Software i Jira Service Management to trzy różne narzędzia do zarządzania projektami oferowane przez firmę Atlassian, które razem mogą tworzyć platformę do prostej i intuicyjnej współpracy pomiędzy różnymi zespołami.

Każde z nich ma swoje unikalne cechy i jest zaprojektowane do rozwiązywania określonych problemów. Jira Software jest idealnym narzędziem dla zespołów zajmujących się projektami związanymi z rozwojem oprogramowania, Jira Service Management dla firm, które potrzebują pomocy w zarządzaniu usługami IT oraz w świadczeniu wsparcia dla klientów, natomiast Jira Work Management najlepiej pasować będzie dla zespołów o różnych specjalizacjach.

Podsumowując, wybór odpowiedniego narzędzia do zarządzania projektami jest kluczowy dla sukcesu projektu. Przy wyborze odpowiedniego narzędzia należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Ostatecznie, każde narzędzie ma swoje zalety i wady, ale dzięki odpowiedniej analizie można wybrać to, które najlepiej odpowiada potrzebom projektu i zespołu.

***

Jeśli interesują Cię narzędzia Atlassiana, zajrzyj koniecznie do innych artykułów naszych ekspertów.

5/5 ( głosy: 6)
Ocena:
5/5 ( głosy: 6)
Autor
Avatar
Wojciech Miecznikowski

Ekspert obszaru narzędzi Atlassian. Spotkać go można w roli konsultanta, wdrożeniowca, audytora, trenera i architekta. Na co dzień pomaga wdrażać i dostosowywać narzędzia Atlassian w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom klienta. Miał okazję kształtować wygląd środowisk w najróżniejszych organizacjach, począwszy od małych przedsiębiorstw, przez średniego rozmiaru Software House, aż po duże korporacyjne systemy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?