Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Czy w projekcie Agile, współpraca między Scrum Masterem a Liderem Technicznym jest możliwa? Czy te role się przenikają – czy może pełnić je jedna osoba? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule 🙂

Nad czym obecnie pracujecie? Co jest ważne dla Was i motywujące?

Anna Adamaszek, Scrum Master: Uważam, że motywacja jest bardzo ważna i poczucie celu. Dzięki temu nawet jeśli mamy wątpliwości lub trudności, motywacja i cel sprawią,że mimo to będziemy w stanie wykonać kolejne działania i pójść do przodu.

Obecnie pracuję nad trzema projektami. Wszystkie dotyczą aplikacji na desktop i mobile, pracuję w zespołach scrumowych. Od niedawna jestem w projekcie, w którym działa kilka zespołów na tym samym kodzie. Jest to nowa przygoda ze skalowalnym scrumem.

Patryk Święczkowski, Lider Techniczny: W e-commerce zawsze coś się dzieje i to jest właśnie ciekawe a zarazem stanowi pewne wyzwanie, aby nadążyć za trendami. A motywującym są ciekawe narzędzia, nowe technologie oraz zgrany zespół. Obecnie mamy projekty producenta słuchawek, branżę fashion oraz wiodącego producenta farb, więc na nudę nie można narzekać.

Co należy do Waszych zadań? Na czym polega rola Scrum Mastera, a na czym rola Lidera Technicznego?

A.A.: Dobre pytanie. Zakres zadań jest zależny od dojrzałości zespołu. Są podstawowe zadania typowo ze Scrum Guide np. Scrum Master zapewnia, że czas daily wynosi maksymalnie 15 minut. Spora część zakresu zadań stricte dotyczy zespołu, jego wsparcia, pomocy przy planowaniu, koordynacji spotkań. A potem wchodzi się również na wyższy poziom dotyczący wsparcia organizacji.

P.Ś.: W zależności od roli jaką obecnie pełnię, czy to lidera technicznego czy architekta rozwiązań, to zakres obowiązków jest inny. Zależny od etapu projektu. Od stworzenia założeń i architektury całego systemu, poprzez jego rozwój i wsparcie. W projekcie e-Commerce zajmuje się organizacją pracy zespołu, dbaniem o to abyśmy nie mieli przeszkód technicznych i w porę reagować na konieczne zmiany. Ważna przy tym jest oczywiście jakość kodu, standardy a przede wszystkim wydajność. Podsumowując wsparcie techniczne projektu oraz zespołu.

Co sprawia Wam największą satysfakcję? Bardziej technologia czy bardziej ludzie i praca w zespole?

A.A.: Zdecydowanie ludzie i współpraca zespołowa. Osobiście lubię ludzi i współpracę z nimi pomimo tego, że nie zawsze jest to przyjemne. Wsparcie innych osób daje mi poczucie spełnienia i satysfakcji. Kiedy to odkryłam wszystko stało się prostsze.

P.Ś.: Każdy ma różne cele i motywację. Dla mnie zawsze celem był rozwój, poznawanie technologii, a w e-Commerce jest to możliwe. Z kolei bez dobrego zespołu, nie byłoby tej frajdy, aby dzielić się zdobyta wiedzą z innymi. Zaczynałem od hard skill, więc czas rozwinąć nieco soft skills 🙂

Scrum Master vs Tech Leader

Jak wygląda współpraca Lidera Technicznego i Scrum Mastera? Czy jest to możliwe?

A.A.: Oczywiście jest możliwa. To kwestia poukładania komunikacji, zrozumienia że wsparcie ze strony Lidera Technicznego stanowi nieocenioną pomoc, a nie konkurencję w kwestii kto ma rację, bo nie o to chodzi. Każda z tych ról ma swój zakres. Scrum Master wspiera Lidera Technicznego bardziej od strony miękkich umiejętności i ceremonii, natomiast Lider Techniczny służy pomocą w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadnień architektury aplikacji lub tworzy odpowiednie standardy jakości.

P.Ś.: Wszystko zależy od świadomości zespołu, który jest jest już w projekcie scrumowym np. od 3 do 6 miesięcy. Scrum Master jest niejako naturalnym wsparciem i uzupełnieniem takiego zespołu, takim cichym obserwatorem i wkracza, kiedy cel sprintu może być zagrożony. Jego rola jest całkowicie inna od Lidera Technicznego, który to z kolei dba o stronę techniczną projektu. Uważam, że dzięki wsparciu ze strony Scrum Mastera zespół może skupić się na swoich zadaniach i być bardziej skutecznym w tym co robi.

Jakie korzyści płyną ze współpracy Lidera Technicznego i Scrum Mastera?

A.A./P.Ś.: Jeśli stworzyć by z tego listę, takich 4 pozycji to można powiedzieć, że:

  • Lider techniczny przedstawia wizję projektu, projektuje architekturę. Daje solidne filary pod konkretny projekt.

  • Podział zadań, dzięki czemu każda z ról realizuje to w czym jest najlepsza. Wiele rzeczy w projekcie jest uporządkowanych.

  • Obie role chronią zespół przed klientem, kierownikiem projektu, feedback jest filtrowany.

  • Komunikaty przekazywane od zespołu do klienta są bardziej asertywne i konkretne.

Jaka jest ścieżka rozwoju w kierunku Scrum Mastera / Lidera Technicznego w Sii?

A.A.: Ścieżki są różne. Niektórzy wiedzą od razu, że chcą pełnić rolę Scrum Mastera, robią certyfikację i chodzą na szkolenia, a niektórzy zaczynają od testowania manualnego oprogramowania i łączą zakres tych obowiązków z rolą Scrum Mastera. Potem w naturalny sposób dostają kolejne zespoły. Dobrze jest mieć mentora, który wesprze, doradzi w trudnych momentach, pokaże ścieżkę.

Scrum Master może się rozwijać realizując kolejne poziomy certyfikacji, stając się trenerem lub coachem. Doświadczeni specjaliści w zależności od organizacji mogą stać się Service Delivery Managerami, czyli łączyć rolę Scrum Mastera i osobę wspierającą klienta.

P.Ś.: W skrócie, zaczynając jako software developer, rozwijając umiejętności mamy do wyboru ścieżkę Lidera Zespołu lub Lidera Technicznego. Zależy to od naszych umiejętności miękkich oraz tego jak zespół nas postrzega, w czym możemy być przydatni.


Autorzy:

Anna Adamaszek – obecnie Scrum Master w Sii, wcześniej Tester i Project Manager. W branży IT od 4 lat. Pasjonuje się tematyką Agile i Scrum. Lubi czytać książki w formie papierowej, w wolnym czasie praktykuje jogę. Fanka asertywności, ceni dobrą współpracę i stawia na rozwój.

Patryk Święczkowski – pasjonat czystego kodu i optymalizacji rozwiązań. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży e-Commerce. Obecnie w Sii pełni rolę Architekta Rozwiązań. Jako Lider techniczny ceni dobre relacje w zespole, zawsze stawia na ludzi. Ekspert z zakresu Magento Commerce.

Ocena:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej postów

Bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje ze świata Sii.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Get an offer

Natalia Competency Center Director

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

APLIKUJ APLIKUJ

Join Sii

Paweł Process Owner

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?