Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

W poprzednim poście skupiliśmy się na rozwoju i ścieżkach kariery analityka biznesowego o profilu ogólnym, czyli „analityka generycznego”. Tym razem poświęcimy więcej uwagi profilowi specjalistycznemu oraz hybrydowemu (źródło – IIBA Business Analysis Competency Model), stawiając jednak bardziej na opisy przykładów tych profili, niż sam rozwój, ponieważ próba opisania ścieżek kariery w każdym przypadku byłaby karkołomna.

Profil specjalistyczny

Kilka z profili specjalistycznych, o których warto wspomnieć, to m.in.:

 • „Zwinny” Analityk Biznesowy
 • Analityk Procesów Biznesowych
 • Analityk Reguł Biznesowych
 • Analityk Systemów Biznesowych, czyli Analityk Systemowy

Na przełomie całej kariery Analityka Biznesowego zdarza się, że się on specjalizuje i z analityka ogólnego staje się np. Analitykiem Procesów. Taka  specjalizacja wiąże się najczęściej ze zdobyciem większych kompetencji w szerszym zakresie.

Bywa też wręcz odwrotnie. Osobiście jestem przykładem osoby, która z Analityka Systemowego stała się ogólnym Analitykiem Biznesowym. Od pewnego czasu staram się natomiast zdobywać kompetencje Kierownika Projektów, a o takim połączeniu tuż poniżej.

Profil hybrydowy

Przyjrzyjmy się teraz profilowi hybrydowemu. Praca analityka biznesowego może być łączona jawnie z innymi profilami. Czasami jest to wręcz uwzględnione w nazwie stanowiska, np.:

 • BA/PM – czyli profil łączący obowiązki Analityka oraz Kierownika Projektu,
 • BA/Tester – czyli profil łączący obowiązki Analityka i Testera, Test Managera, czy też członka zespołu zapewniającego jakość oprogramowania,
 • BA/Developer – czyli profil łączący obowiązki Analityka i Developera, bądź Architekta,
 • BA/UX – czyli profil łączący obowiązku Analityka i eksperta z dziedziny User Experience

W takim przypadku rozwój często  polega na specjalizacji w jednej ze ścieżek. Np. BA/PM ostatecznie staje się PMem, czy też BA/Tester finalnie pracuje jako Analityk Biznesowy, możliwe, że w jakiejś specjalizacji, np. Analityk Reguł Biznesowych. Nie jest to jednak absolutnie regułą.

Kiedy indziej osoba pracująca na określonym stanowisku, które na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z analizą biznesową, wykonuje de facto dużo prac analitycznych, ponieważ tego wymaga dany profil. W takim przypadku posiadany grunt analityczny jest  bardzo przydatny. Możemy tu mówić m.in. o takich profilach jak:

 • Dyrektor Zarządzający
 • Analityk Baz Danych
 • Architekt Przedsiębiorstwa (Enterprise Architect)
 • Architekt Informacji (Information Architect)
 • Architekt Rozwiązań IT (Solution Architect)
 • Kierownictwo średniego i wyższego szczebla
 • Kierownik Projektu/Programu (Project/Programme Manager)
 • Kierownik Produktu (Product Manager)

W powyższych przykładach jest analogicznie – przebieg rozwoju i ścieżka kariery zależy od danej osoby, jej preferencji, kompetencji i charyzmy, firmy i otoczenia społecznego, w którym dana osoba się znalazła. Z dwóch Analityków pracujących ramię w ramię, jeden może się stać Analitykiem Danych, ponieważ ceni ciszę  i spokój, pracę w samotności, jest skrupulatny i wnikliwy. Drugi z kolei wejdzie na szczebel menedżerski, ponieważ będzie miał świetne wyczucie przedsiębiorstwa oraz kompetencje miękkie do zarządzania ludźmi.

Tak więc, Twoja ścieżka kariery zależy w dużym stopniu od uwarunkowań, czy otoczenia, ale przede wszystkim od Ciebie samego 🙂

5/5 ( głos: 1)
Ocena:
5/5 ( głos: 1)
Autor
Avatar
Ilona Konitz

Business analyst with experience in conducting analyzes and implementing BI and BPM class systems, as well as tailor-made solutions in the financial, banking and insurance industries. On a daily basis, it acquires and analyzes requirements, recommends solutions, and acts as an intermediary between the business side and the development team in implemented projects. After hours, she is involved in the activities of the Warsaw Poland Chapter of IIBA Association - she takes part in organizing thematic events for business analysts. In her free time, she is an amateur of cinema, good books and recreational sports.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?