Analiza biznesowa / Analiza w projektach IT

Ścieżki rozwoju Analityka Biznesowego – część 2

18 stycznia, 2016 0
Podziel się:

W poprzednim poście skupiliśmy się na rozwoju i ścieżkach kariery analityka biznesowego o profilu ogólnym, czyli „analityka generycznego”. Tym razem poświęcimy więcej uwagi profilowi specjalistycznemu oraz hybrydowemu (źródło – IIBA Business Analysis Competency Model), stawiając jednak bardziej na opisy przykładów tych profili, niż sam rozwój, ponieważ próba opisania ścieżek kariery w każdym przypadku byłaby karkołomna.

Profil specjalistyczny

Kilka z profili specjalistycznych, o których warto wspomnieć, to m.in.:

 • „Zwinny” Analityk Biznesowy
 • Analityk Procesów Biznesowych
 • Analityk Reguł Biznesowych
 • Analityk Systemów Biznesowych, czyli Analityk Systemowy

Na przełomie całej kariery Analityka Biznesowego zdarza się, że się on specjalizuje i z analityka ogólnego staje się np. Analitykiem Procesów. Taka  specjalizacja wiąże się najczęściej ze zdobyciem większych kompetencji w szerszym zakresie.

Bywa też wręcz odwrotnie. Osobiście jestem przykładem osoby, która z Analityka Systemowego stała się ogólnym Analitykiem Biznesowym. Od pewnego czasu staram się natomiast zdobywać kompetencje Kierownika Projektów, a o takim połączeniu tuż poniżej.

Profil hybrydowy

Przyjrzyjmy się teraz profilowi hybrydowemu. Praca analityka biznesowego może być łączona jawnie z innymi profilami. Czasami jest to wręcz uwzględnione w nazwie stanowiska, np.:

 • BA/PM – czyli profil łączący obowiązki Analityka oraz Kierownika Projektu,
 • BA/Tester – czyli profil łączący obowiązki Analityka i Testera, Test Managera, czy też członka zespołu zapewniającego jakość oprogramowania,
 • BA/Developer – czyli profil łączący obowiązki Analityka i Developera, bądź Architekta,
 • BA/UX – czyli profil łączący obowiązku Analityka i eksperta z dziedziny User Experience

W takim przypadku rozwój często  polega na specjalizacji w jednej ze ścieżek. Np. BA/PM ostatecznie staje się PMem, czy też BA/Tester finalnie pracuje jako Analityk Biznesowy, możliwe, że w jakiejś specjalizacji, np. Analityk Reguł Biznesowych. Nie jest to jednak absolutnie regułą.

Kiedy indziej osoba pracująca na określonym stanowisku, które na pierwszy rzut oka nie ma nic wspólnego z analizą biznesową, wykonuje de facto dużo prac analitycznych, ponieważ tego wymaga dany profil. W takim przypadku posiadany grunt analityczny jest  bardzo przydatny. Możemy tu mówić m.in. o takich profilach jak:

 • Dyrektor Zarządzający
 • Analityk Baz Danych
 • Architekt Przedsiębiorstwa (Enterprise Architect)
 • Architekt Informacji (Information Architect)
 • Architekt Rozwiązań IT (Solution Architect)
 • Kierownictwo średniego i wyższego szczebla
 • Kierownik Projektu/Programu (Project/Programme Manager)
 • Kierownik Produktu (Product Manager)

W powyższych przykładach jest analogicznie – przebieg rozwoju i ścieżka kariery zależy od danej osoby, jej preferencji, kompetencji i charyzmy, firmy i otoczenia społecznego, w którym dana osoba się znalazła. Z dwóch Analityków pracujących ramię w ramię, jeden może się stać Analitykiem Danych, ponieważ ceni ciszę  i spokój, pracę w samotności, jest skrupulatny i wnikliwy. Drugi z kolei wejdzie na szczebel menedżerski, ponieważ będzie miał świetne wyczucie przedsiębiorstwa oraz kompetencje miękkie do zarządzania ludźmi.

Tak więc, Twoja ścieżka kariery zależy w dużym stopniu od uwarunkowań, czy otoczenia, ale przede wszystkim od Ciebie samego 🙂

Ilona Konitz
Autor: Ilona Konitz
Kiedyś Analityk Systemowy, aktualnie Analityk Biznesowy z doświadczeniem w prowadzeniu analiz i wdrażaniu systemów klasy BI, BPM, jak również rozwiązań „szytych na miarę” potrzeb klienta w takich branżach, jak usługi finansowe, bankowość, czy ubezpieczenia. Na co dzień pozyskuje i analizuje wymagania, rekomenduje rozwiązania, pełni rolę pośrednika pomiędzy stroną biznesową i teamem developerskim w realizowanych projektach. Po godzinach zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Warsaw Poland Chapter of IIBA – bierze udział w organizowaniu eventów tematycznych dla analityków biznesowych. W czasie wolnym amatorka kina i dobrej książki oraz sportów uprawianych rekreacyjnie.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Zostaw komentarz