Wyślij zapytanie Dołącz do Sii

Nie ulega wątpliwościom, że skomplikowane projekty wymagają efektywnego zarządzania, planowania i śledzenia postępów. Te zadania stają się jeszcze bardziej wymagające, gdy mówimy o dużych organizacjach, które prowadzą wiele projektów jednocześnie. Dlatego też narzędzia do zarządzania projektami, takie jak Jira Align, stały się niezastąpioną częścią sukcesu współczesnych przedsiębiorstw.

Unikatowy charakter Jira Align sprawia, że nie zawsze jest ona pierwszą opcją przy poszukiwaniu narzędzia do rozwijania swoich projektów. Jeśli jesteś osobą, która nie miała jeszcze do czynienia z tą aplikacją, to znajdujesz się we właściwym miejscu. W tym artykule omówimy, czym jest to rozwiązanie i jak jego wykorzystanie pomoże Ci efektywnie zarządzać projektami.

Czym jest Jira Align?

Jira Align to zaawansowane narzędzie będące częścią ekosystemu Atlassian. Aplikacja ma na celu pomoc organizacjom w zarządzaniu projektami, zespołami i portfelem projektów na dużą skalę. Jest szczególnie przydatna w przypadku dużych organizacji, które prowadzą wiele projektów jednocześnie i potrzebują spójnego sposobu na śledzenie postępu oraz zarządzanie zasobami.

SAFe

Mówiąc o Jira Align, nie możemy pominąć wątków związanych z Scaled Agile Framework – SAFe.
Jest to zestaw wzorców organizacyjnych do wdrażania zwinnych praktyk w przedsiębiorstwach o dużej skali. Składa się z uporządkowanych zasad i wskazówek dotyczących ról i obowiązków, planowania oraz zarządzania pracą. Wiedza, którą oferuje SAFe, wspiera organizacje w sprawnym dostarczaniu usług i rozwiązań na rynek.

Więcej o SAFe dowiesz się z jednego z naszych artykułów:

Struktura oraz narzędzia oferowane przez Jira Align w dużym stopniu ułatwiają wdrażanie oraz wykorzystywanie metodyki SAFe w organizacji.

Jak Jira Align może Ci pomóc?

Jest kilka obszarów, które warto wskazać, wspominając o możliwości wsparcia.

 1. Zarządzanie zadaniami i projektami Jira Align umożliwia tworzenie i śledzenie zadań oraz projektów. Możesz tworzyć zadania, przydzielać je członkom zespołu i monitorować ich postęp. To pozwala na bardziej efektywne zarządzanie pracą i śledzenie, czy projekt idzie zgodnie z planem.
 2. Planowanie projektów na skalę dzięki Jira Align możesz planować projekty na skalę organizacji. Narzędzie pozwala określić cele, priorytety i harmonogramy projektów, a także monitorować ich postęp w kontekście ogólnych celów firmy.
 3. Śledzenie portfela projektów Jira Align umożliwia tworzenie portfela projektów i śledzenie ich finansów oraz zasobów. Możesz łatwo określić, które projekty są opłacalne i zgodne z celami organizacji.
 4. Współpraca zespołowa aplikacja Jira Align ułatwia współpracę zespołową. Dzięki przejrzystym widokom projektów i możliwości dzielenia się informacjami z innymi członkami zespołu, wszyscy są na bieżąco z postępem projektu.
 5. Analityka i raportowanie – Jira Align oferuje zaawansowane narzędzia analityczne i raportowe, które pozwalają na monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności oraz tworzenie raportów dostosowanych do potrzeb organizacji.

Jak zacząć korzystać z Jira Align?

Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem korzystania z narzędzia, nic prostszego. Poniżej przybliżyłem kilka kroków:

 1. Rejestracja i konfiguracja rozpocznij od rejestracji w Jira Align i skonfiguruj aplikację zgodnie z potrzebami swojej organizacji. Możesz dostosować ją do swoich procesów oraz struktury projektów.
 2. Tworzenie projektów i zadań zdefiniuj projekty i zadania, które chcesz śledzić. Przydziel członków zespołu do zadań, określ harmonogramy i role.
 3. Planowanie portfela projektów określ cele organizacji i zdefiniuj projekty, które przyczynią się do ich osiągnięcia. Ustal priorytety i alokuj zasoby.
 4. Śledzenie postępu regularnie monitoruj postęp projektów i analizuj dane analityczne, aby podejmować odpowiednie decyzje.
 5. Współpraca i komunikacja – zachęć zespół do korzystania z Jira Align i dzielenia się informacjami. Współpracujcie nad projektem i komunikujcie się efektywnie.

Główne funkcje Jira Align

Jira Align to zaawansowane narzędzie, które oferuje wiele przydatnych funkcji. Oto kilka najważniejszych:

 1. Planowanie projektów na dużą skalę – Jira Align umożliwia tworzenie i zarządzanie projektami na różnych poziomach organizacji, począwszy od projektów operacyjnych do strategicznych. To pozwala na efektywne planowanie projektów na skalę organizacji i dostosowywanie ich do celów biznesowych.
 2. Zarządzanie zadaniami i harmonogramami – aplikacja pozwala na tworzenie i zarządzanie zadaniami, harmonogramami i zależnościami między nimi. Możesz śledzić postęp pracy i dostosowywać harmonogramy w zależności od potrzeb.
 3. Śledzenie portfela projektów – Jira Align umożliwia tworzenie portfela projektów, dzięki czemu można monitorować finanse, zasoby i priorytety projektów na poziomie organizacji. To ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących alokacji zasobów i priorytetów.
 4. Wsparcie dla metodyk Agile – Jira Align jest kompatybilne z metodykami Agile, co oznacza, że można korzystać z takich praktyk jak Scrum, Kanban czy SAFe. Dzięki temu umożliwia zarządzanie projektami zgodnie z zasadami Agile, nawet w dużych organizacjach.
 5. Analityka i raportowanie – narzędzie oferuje zaawansowane narzędzia analityczne i raportowe. Pozwala tworzyć niestandardowe raporty, monitorować kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) i analizować dane, aby podejmować informowane decyzje.
 6. Integracje z innymi narzędziami – Jira Align ma liczne integracje z innymi narzędziami do zarządzania projektami, takimi jak:

Dzięki temu można łatwo łączyć różne narzędzia oraz tworzyć spójne środowisko pracy.

 1. Zarządzanie zasobami – aplikacja umożliwia zarządzanie zasobami ludzkimi i materialnymi. Pozwala śledzić dostępność członków zespołu, alokować zasoby do projektów i monitorować ich zużycie.
 2. Współpraca zespołowa – dzięki Jira Align zespoły mogą efektywniej współpracować. Wszystkie informacje o projekcie są dostępne w jednym miejscu, co ułatwia komunikację i współpracę.
 3. Kontrola wersji i zarządzanie zmianami – narzędzie umożliwia śledzenie zmian w projektach oraz kontrolowanie wersji, co pomaga w utrzymaniu spójności projektów.
 4. Zarządzanie ryzykiem i problemami – Jira Align pozwala na identyfikowanie, zarządzanie i monitorowanie ryzyka oraz problemów projektowych, dzięki czemu łatwiej unikać potencjalnych trudności.

Korzyści płynących z wdrożenia Jiry Align w organizacji

Uzyskanie widoczności w czasie rzeczywistym 

Dostępne w aplikacji raporty oraz roadmapy pozwalają na agregację danych na poziomie poszczególnych zespołów oraz całych trainów (określenie kilku zespołów skupionych wokół jednego projektu) w celu uzyskania obrazu całej pracy wykonywanej w organizacji w czasie rzeczywistym.

Dopasowanie poszczególnych zespołów do ogólnej strategii 

Funkcja pokoi zespołowych pozwala na łatwą analizę postępów każdego z poszczególnych zespołów projektowych, co daje możliwość optymalizacji pracy oraz ewentualnej reakcji w przypadku problemów lub większych przestojów. Team Leader oraz Scrum Master mogą w przejrzysty sposób uzyskać informacje na temat aktualnego postępu prac wyrażonego w zespołach oraz przeglądać poszczególne zadania przypisane do zespołu.

Optymalizacja działań pod kątem wartości dla klienta

Jira Align oferuje możliwość śledzenia strumieni wartości i kryteriów sukcesu, co pozwala na dostarczanie klientów najwyższej jakości produktu, uwzględniając optymalizację czasu, zasobów i przeznaczonych kosztów. Osoby odpowiedzialne za dostarczanie wartości mogą w prosty i przejrzysty sposób przeglądać oraz monitorować wyniki pracy zespołów.

Optymalizacja działań pod kątem rozwoju organizacji

Jira Align pozwala w łatwy sposób zarządzać strategiami, misjami oraz wizją rozwoju oraz służyć jako narzędzie do planowania działań całej organizacji w pożądanych przedziałach czasowych. Zadania wymagające bardzo dobrej koordynacji oraz planowania, takie jak PI planning, mogą być z powodzeniem wykonywane z pomocą Jiry Align, co pozwala ograniczyć ilość narzędzi wykorzystywanych podczas takich spotkań.

Podsumowanie

Jira Align to wszechstronne narzędzie do zarządzania projektami, które może znacznie ułatwić życie osobom zarządzającym projektami w dużych organizacjach. Dzięki Jira Align możesz efektywnie zarządzać projektami, planować portfel projektów i monitorować ich postęp. Warto poświęcić czas na naukę korzystania z tej aplikacji, ponieważ może ona znacząco przyczynić się do sukcesu Twoich projektów i organizacji jako całości.

***

Więcej o narzedziach Atlassian dowiesz się również z innych artykułów naszych ekspertów.

5/5 ( głos: 1)
Ocena:
5/5 ( głos: 1)
Autor
Avatar
Rafał Chomik

Specjalista z obszaru narzędzi Atlassian. W zespole pełni funkcję konsultanta oraz administratora systemów. Na co dzień zajmuj się wsparciem klientów w dostosowywaniu narzędzi Atlassian do ich potrzeb. W przeszłości przeprowadzał migracje Cloud – Cloud oraz Server – Cloud, integrację środowisk, a także implementację nowych narzędzi na istniejących instancjach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Cię również zainteresować

Pokaż więcej artykułów

Bądź na bieżąco

Zasubskrybuj naszego bloga i otrzymuj informacje o najnowszych wpisach.

Otrzymaj ofertę

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty Sii, skontaktuj się z nami.

Wyślij zapytanie Wyślij zapytanie

Natalia Competency Center Director

Get an offer

Dołącz do Sii

Znajdź idealną pracę – zapoznaj się z naszą ofertą rekrutacyjną i aplikuj.

Aplikuj Aplikuj

Paweł Process Owner

Join Sii

ZATWIERDŹ

This content is available only in one language version.
You will be redirected to home page.

Are you sure you want to leave this page?